PROJEKT Kuchni

JAK zaprojektować kuchnię

Kuchnia jest sercem domu – to tam przygotowujemy dla naszych bliskich, rodziny i przyjaciół posiłki, dzielimy się nimi, a nawet spożywamy. Dlatego warto zatroszczyć się o to, by nasza kuchnia marzeń była dopasowana do naszych potrzeb – z jednej strony funkcjonalna, z drugiej estetyczna. Jak zatem tego dokonać i zaprojektować swoją idealną kuchnię? Zapraszamy do lektury naszego poradnika na ten temat.

Aranżacja kuchni – samodzielnie, czy z pomocą projektanta?

Zawsze, gdy mamy do zrobienia spory projekt, w tym przypadku kuchni, odkładamy to na ostatnią chwilę, ponieważ wydaje się nam, że zajmie on sporo czasu. Jest w tym sporo prawdy, jednak z naszymi radami lub pomocą projektanta ze studia projektowego Machina Snu może przebiec to znacznie szybciej. Jeśli wybierzemy tę pierwszą opcję, warto skorzystać z programu do projektowania wnętrz lub samodzielnie stworzyć projekt kuchni na kartce papieru, najlepiej milimetrowego.
W drugiej opcji dobrym rozwiązaniem będzie bezpłatne i niezobowiązujące zapytanie o ofertę za pomocą naszego formularza kontaktowego. Dzięki niemu każdy nasz klient otrzymuje w ciągu 24 godzin wycenę. Zachęcamy także do zerknięcia na nasze realizacje dostępne na naszej stronie internetowej: Projekty Machina Snu.

Niezależnie od tego, który sposób na projektowanie wnętrz wybierzesz, dobrze jest wiedzieć, jak wygląda cały proces i na zwrócić uwagę. Dlatego też z poniższego artykułu dowiesz się:

 • jak zaprojektować kuchnię, w tym, czym są zasady projektowania,
 • jak wydzielić strefy robocze,
 • jak powinny wyglądać wymiary i odległości
 • czym jest ergonomia w kuchni,
 • jak powinna wyglądać modna kuchnia,
 • jak dobrać jej styl i kolorystykę,
 • gdzie szukać pomysłów na inspiracje kuchnie.

I wiele, wiele więcej. Szerzej o kuchniach i pomysłach na nie pisaliśmy także w innych naszych artykułach na blogu, gdzie znajdziesz również projekty kuchni zdjęcia.

Jak zaprojektować kuchnię- zasady projektowania kuchni

Aranżacja Kuchni
Projekt Kuchni
Inspiracje Kuchnie

Istnieje wiele szkół projektowania kuchni. Warto o każdej z nich dowiedzieć się nieco więcej, by móc samodzielnie wykonać projekt kuchni bądź egzekwować te zasady od swojego projektanta wnętrz. Ważna jest przede wszystkim ergonomia w kuchni, jednak estetyka i połączenie jej z innymi pomieszczeniami w domu będzie także kluczową kwestią. W tym, by zrobić to umiejętnie i zgodnie z panującymi trendami stworzyliśmy rozdział projektowanie kuchni porady, podzielony na 3 poniższe części.

Zasady projektowania wpływają bezpośrednio na ergonomię kuchni. Ta zaś polega na jak najlepszym zaplanowaniu poszczególnych elementów, by maksymalnie skrócić czas przygotowywania posiłków, przechowywania produktów i rozpakowywania zakupów.

W pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć samo miejsce kuchni w całym mieszkaniu/domu. Najlepiej, by kuchnia nie była za daleko od drzwi wejściowych, by nie trzeba było nosić zakupów przez całe domostwo. Warto także przeanalizować umiejscowienie kuchni ze względu na światło dzienne, czyli kierunki świata. Wpływa to na docieranie światła słonecznego do kuchni, gdzie potrzebujemy go najwięcej. Z drugiej zaś strony kuchnia nie może być nadto dogrzewana słońcem, ponieważ i tak już podczas gotowania podwyższona jest temperatura. Należy także plan kuchni usytuować jak najbliżej jadalni lub w miejscu, gdzie można postawić stół. Jeśli marzymy o otwartej do salonu kuchni, w tym przypadku należy dobrze przemyśleć ulokowanie obu tych pomieszczeń i umiejętne ich wydzielenie. Podobnie jest z ustaleniem, jakie widoki chcemy mieć z kuchni i salonu, czyli miejsc, gdzie przebywamy w domu najczęściej i najdłużej.

Dobre zasady projektowania kuchni muszą być także ściśle określone wobec jej wielkości. Oczywiście, tutaj wydawać by się mogło, że im większy metraż, tym lepiej, jednak czasem warto zmniejszyć kuchnię np. na rzecz spiżarni. Zależne jest to również od tego, czy mamy dużą rodzinę, czy też jesteśmy singlami i częściej stołujemy się na mieście. Wyróżniamy cztery główne zasady w projektowaniu kuchni:

 1. Odpowiednia odległość pomiędzy zlewozmywakiem, a płyta grzewczą/kuchenką gazową. Powinna ona wynosić minimum 40 cm, by woda nie chlapała na ten konkretny sprzęt AGD, a projektowanie kuchni i z niej korzystanie było bezpieczne.
 2. Kuchenka wszędzie, tylko nie w narożniku. Umiejscawianie jej w rogu kuchni jest niepraktyczne i zabiera nam sporo blatu roboczego.
 3. Modna kuchnia to praktyczna kuchnia – pamiętaj, by płytę i zlew ulokować w tym samym ciągu. Jeśli decydujesz się na jedno z rozwiązań na wyspie, jest to dopuszczalne, jednak warto mieć na uwadze ergonomię w kuchni przejawiającą się m.in. w bliskości tych elementów.
 4. Błędem może okazać się także zbyt duża odległość innych urządzeń od siebie. Zlew metr od zmywarki? To się nie uda. Aranżacja kuchni to głównie określenie jak najwygodniejszych sposobów na codzienne funkcjonowanie w kuchni.

Strefy robocze w kuchni – jak je wydzielić?

Układ Kuchni
Ergonomia w Kuchni
Plan Kuchni

Poprawna ergonomia w kuchni to synonim wygody i praktyczności. Dzięki niej możemy skrócić czas przygotowywania posiłków o 60% i czas poświęcony na gotowanie o 28%. Aby komfortowo odnajdować się w tej przestrzeni i przygotowywać posiłki dla bliskich, rodziny, przyjaciół, drugiej połówki, musimy mieć ściśle wytyczone strefy robocze w kuchni. Istnieje pięć głównych stref w kuchni:

 1. strefa zapasów – jak sama nazwa wskazuje, zawiera w sobie miejsca do przechowywania żywności. Powinna być ulokowana jak najbliżej kuchni, jeśli jest to spiżarnia bądź w kuchni, przy drzwiach, ponieważ to tam będziemy rozpakowywać nasze zakupy. Przyda się tutaj także niewielki blat, by zakupionych produktów nie kłaść na podłogę. Może to być miejsce przy głębokich szufladach, szafkach do przechowywania produktów i lodówce. W strefie zapasów przechowuje się głównie produkty suche, czyli większe ilości mąki, ryżu, kasz, cukru, makaronów, ale także kawę, herbatę i pieczywo.
 2. strefa przechowywania – jest podobna do strefy zapasów, z tą różnicą, że tutaj znajdują się także akcesoria kuchenne i produkty do codziennego gotowania. Różnią się one od zapasów krótszą datą ważności i tym, że są otwarte. W tej strefie mogą być także przygotowane już posiłki oraz garnki, noże, oraz drobny sprzęt AGD, czyli np. blender itp.
 3. strefa zmywania – strefa ta obejmuje zarówno zlewozmywak, zmywarkę, jak i suszarkę do naczyń. Zazwyczaj suszarka do naczyń chowana była w szafce nad zlewem, jednak obecnie odchodzi się od tego rozwiązania, ze względu na posiadanie zmywarki. Ona również znajduje się coraz częściej na wysokości naszego wzroku, by się do niej nie schylać – w końcu korzystamy z niej częściej niż z piekarnika.
 4. strefa przygotowywania – plan kuchni powinien uwzględniać najwięcej miejsca na strefę przygotowywania, czyli blat roboczy w kuchni. To na nim obieramy, kroimy, ścieramy produkty, które później poddajemy obróbce cieplnej. W strefie tej powinny znajdować się akcesoria do wykonywania tych czynności – noże, łyżki, deski do krojenia, przyprawy, zioła oraz najpotrzebniejsze podczas przyrządzania posiłków składniki.
 5. strefa gotowania – to nie tylko kuchenka gazowa lub elektryczna, ale również piekarnik i pochłaniacz, czy też wentylator. Przy strefie gotowania warto pozostawić wolny blat roboczy, by podczas nakładania dań można było na nim postawić talerz. Tutaj także przydadzą się rękawice kuchenne, narzędzia do mieszania, przewracania i podważania potraw.

Projektowanie Kuchni

Projekt kuchni cena
Projekt kuchniIle kosztuje?

Dobrze zaprojektowana kuchnia, to rzecz niezbędna w każdym domu. W cenie projektu zaproponujemy Ci 3 koncepcje Twojej kuchni z których wybierzesz najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz?
Po co mi projektant?Sprawdź!

Nie we wszystkich jednak dziedzinach każdy może czuć się dobrze, ponieważ w niektórych potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Taką właśnie dziedziną jest projektowanie wnętrz.

Aranżacja i Projektowanie Wnętrz Online
Projektowanie wnętrzZobacz jak pracujemy

Aranżacja i projektowanie wnętrz z naszym biurem projektowym, to prawdziwa przyjemność. Stworzymy dla Ciebie unikalny projekt który spełni Twoje oczekiwania estetyczne jak i funkcjonalne.

Trójkąt roboczy – czym jest?

Zasady Projektowania Kuchni
Projektowanie Kuchni Porady
Wnętrza Kuchni

Trójkąt roboczy to inaczej układ kuchni, w której określone są idealne odległości. Wpływa on na funkcjonalność i ergonomię pomieszczenia. Do trójkąta roboczego należy ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/ piekarnika. Patrząc na układ kuchni elementy te, powinny być oparte na wierzchołku trójkąta. Trójkąt roboczy to zasada projektowania kuchni, sprawiająca, że wszystkie podstawowe podzespoły kuchni mamy obok siebie, co skraca nasz czas pracy. Według niej miejsce pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinno wynosić minimum 120-210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm, ew. 90 cm w małych pomieszczeniach oraz między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm. W celu ich dokładnego wydzielenia musimy dobrze opracować plan kuchni, który może być sporządzony także przez nasze studio projektowe. Więcej informacji na temat optymalnych odległości w kuchni w następnym akapicie.

Wymiary i odległości w kuchni

Plan Kuchni
Ergonomia w Kuchni
Aranżacja Kuchni

Praktyczna aranżacja kuchni to w dużej mierze ocena wymiarów i odległości, by zachowana została ergonomia w kuchni. Jest kluczowe, aby korzystanie z kuchni było łatwe i przyjemne.

Zatem projekt kuchni powinien określać m.in.:

 1. wysokość blatów – komfortowe przygotowywanie posiłków powinno odbywać się na wysokości minimum 80 cm, jednak obecnie standardem jest 95 cm. Warto dopasować wysokość blatów roboczych do osoby, która najczęściej przebywała w kuchni. Jeśli jesteśmy wysocy, możemy skusić się nawet na metr.
 2. wysokość blatu barowego – blat barowy ma za zadanie oddzielić kuchnię od strefy dziennej. Musi być on nieco wyższy niż standardowy blat czy wyspa, ponieważ powinien on zakrywać to, co znajduje się w kuchni. Standard w tym przypadku to 110-115 cm, a dla osób wysokich nawet 120 cm.
 3. głębokość blatów to obecnie ok. 60 cm, byśmy mieli miejsce do przygotowania posiłków, ale także do przechowywania na nich potrzebnych nam akcesoriów kuchennych. 60 cm podyktowane jest długością piekarnika i zmywarki, ale jest ono wybierane także w przypadku wysp. Tutaj możemy się spotkać także z głębokością 30 cm, jednak czasem może się to okazać niewystarczające. Wyspa może być też o wiele szersza i dłuższa, zatem mieć wymiary nawet 120 cm z każdej strony – wszystko jest zależne od naszego metrażu.
 4. długość blatu roboczego to minimum 200 cm, by można było swobodnie na nim pracować i wtopić kuchenkę oraz zlewozmywak.
 5. aranżacja kuchni to ustalenie głębokości szafek – te dolne to minimum 60 cm, górne zaś mogą mierzyć od 30 cm. Spód górnych szafek w kuchni znajduje się zazwyczaj od 145 do 160 cm od podłogi.

Projekt kuchni 10 pomysłów – zdjęcia, aranżacje i inspiracje

Teraz pragniemy skupić się na konkretnych przykładach. Otóż mamy do zaprezentowania 10 pomysłów na projekt kuchni, w zależności od potrzeb i gustu domowników. W zależności od możliwości lokalowych można się zdecydować na kuchnię otwartą na salon, z wyspą, w literę "L" lub "U". Oczywiście ważną rolę grają w kuchni kolory i zastosowany styl wnętrza, np: nowoczesny, prowansalski, rustykalny, skandynawski czy Hampton.

Kuchnia otwarta na salon

Układ Kuchni
Modna Kuchnia
Projekt Kuchni

Praktyczna aranżacja kuchni otwartej na salon jest obecnie jednym z najczęściej realizowanych projektów. Wszystko za sprawą funkcjonalności tego rozwiązania. Przestrzenie typu open space sprawiają, że nasze mieszkanie wydaje się o wiele większe. Jeśli chcemy podczas sporządzania posiłków mieć stały kontakt ze swoimi bliskimi i gośćmi, to warto pamiętać, projekt salonu z kuchnią powinien ujmować kilka ważnych kwestii:

 1. odpowiednim oddzieleniu strefy kuchennej od dziennej, tak, by do siebie pasowały,
 2. wybranie do tego celu barku, wyspy, stołu lub półścianki z blatem roboczym.
 3. ustalenie stylu i kolorystyki kuchni wpasowującej się w charakter salonu.
 4. otwarcie kuchni do salonu może generować zapachy, które roznoszą się po całym domu. Aby tego uniknąć, należy zainwestować w dobrej jakości okap.

Dodatkowo warto znać kilka wskazówek od naszych ekspertów Machina Snu:

 • Gdy zależy nam na otwarciu kuchni do salonu, przy jednoczesnej możliwości jej zamknięcia, można zastosować drzwi przesuwne.
 • Nowoczesności w tradycyjnym wnętrzu mogą dodać wszelkiego rodzaju przeszklenia i dodatki ze stali szlachetnej, metalu, miedzi itp.
 • Należy zadbać o to, by część oddzielająca kuchnię od salonu zakrywała m.in. sprzęt AGD i naczynia w zlewie. Widok nieporządku w kuchni nie powinien zakłócać naszego wypoczynku.

Kuchnia z wyspą

Projekty Kuchni Zdjęcia
Projektowanie Kuchni Porady
Inspiracje Kuchnie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, bardzo często tworząc projekt kuchni, inwestorzy decydują się na otwarcie jej do salonu. Strefą oddzielającą kuchnię od reszty mieszkania może stać się wyspa. Jak ją dobrze zaaranżować? Przede wszystkim ustalić swoje potrzeby. Możemy wybierać spośród takich rozwiązań jak:

 1. wyspa stanowiąca wyłącznie blat roboczy. Oczywiście w jej obrębie znajdują się szafki do przechowywania.
 2. wyspa jako blat roboczy i stół w jednym – może być rozkładana, z dodatkowym drewnianym blatem. Przy wyspie mogą znajdować się dopasowane do niej wysokością hokery.
 3. wyspa ze stołem jadalnym i krzesłami dla dużej rodziny z dziećmi. W niej również mogą znajdować się szafki, a nad wyspą warto umieścić swego rodzaju wieszaki na kieliszki do wina. Znacznie zaoszczędzi to miejsce w strefie przechowywania.
 4. wyspa jako barek dla dorosłych – nie musi się na nim znajdować alkohol, a na przykład ekspres i różne odmiany kawy i herbaty. Będzie stanowił świetne urozmaicenie dla gości i podczas imprez.
 5. wyspa ze zlewozmywakiem i zmywarką pod będzie świetnym rozwiązaniem, gdy podczas sprzątania kuchni chcemy np. oglądać telewizję i rozmawiać z domownikami znajdującymi się w salonie.
 6. wyspa z płytą elektryczną to doskonała okazja do wspólnego gotowania – z rodziną, dziećmi lub gośćmi.

Podejmując decyzję o kuchni z wyspą wiedz także o tym, jakie są wady i zalety wysp kwadratowych, a jakie prostokątnych. Dostęp może być do niej z każdej strony bądź tylko z trzech, by móc dostawić do niej kanapę.
Przykładem kuchni z wyspą jest nasza realizacja: https://machinasnu.pl/kuchnia-grodzisk-mazowiecki/

Ceny projektów wnętrz

Projektowanie wnętrz cennik
Projektowanie cennikSprawdź nasze ceny

Sprawdź jakie elementy składają się na koszt projektu. Na stronie znajdziesz praktyczne wskazówki w jaki sposób negocjować i obniżyć ceny.

Projekt mieszkania cena
Mieszkanie- projektIle kosztuje?

Postanowiliśmy stworzyć mały poradnik na temat cen projektów mieszkań w zależności od ich metrażu. Sprawdź ile będzie kosztował projekt Twojego mieszkania.

Architekt wnętrz cena
Architekt- cenaZobacz ile kosztuje

Jeśli jesteś zainteresowany jaki jest koszt architekta, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim informacje o aktualnych cenach oraz sposobach współpracy.

Kolory do kuchni

Wnętrza Kuchni
Projekty Kuchni Zdjęcia
Układ Kuchni

Kolorystyka w kuchni znacznie wpływa na odbiór jej powierzchni. Jak wiemy, im jaśniej, tym przestrzec wydaje się nam większa. Jednak obecnie w kuchniach stosuje się zarówno jasne, jak i ciemne barwy, a czasem nawet wielokolorowe akcenty. Kwestia ta zależna jest od stylu panującego w kuchni i innych pomieszczeniach. W tradycyjnych kuchniach panuje zazwyczaj brąz, w prowansalskich biel, a w nowoczesnych – szarość i czerń. Skandynawskie kuchnie to zazwyczaj połączenie bieli, pasteli z miękkim, jasnym drewnem.
Dobra aranżacja kuchni jednak to nie tylko sama estetyka, ale także praktyczność. Dlatego warto mieć na uwadze fakt, że czarne fronty z wykończeniem na wysoki połysk jest o wiele trudniej utrzymać w czystości. Podobnie jest z ciemnymi, jak i jasnymi, gładkimi podłogami. Stąd też najlepszym rozwiązaniem jest kładzenie niejednolitych, wzorzystych płytek, bądź płytek imitujących drewno. Jeśli chcemy mieć czarną kuchnię, postawmy w niej na jeden, charakterystyczny akcent kolorystyczny. Może to być np. butelkowa zieleń jak w przypadku naszego projektu: https://machinasnu.pl/kuchnia-pruszkow/.
Inne nasze dotychczasowe realizacje możesz znaleźć na naszym blogu o wnętrzach. Przykładowo wiele kontrastowych i ciekawych kolorów zawiera projekt wnętrz: https://machinasnu.pl/aranzacja-salonu/.

Aranżacja kuchni nowoczesnej

Projekt Kuchni
Zasady Projektowania Kuchni
Aranżacja Kuchni

Piękna kuchnia nowoczesna charakteryzuje się przede wszystkim przeszkleniami, ostrymi, regularnymi kształtami i wyrazistymi kolorami. Przeglądając inspiracje kuchnie, można zauważyć, że w kuchni nowoczesnej królują głębokie szuflady. Jest to niezwykle powszechne, modne i wygodne rozwiązanie, które znacznie lepiej organizuje nam strefę przechowywania. Zwiększona jest także wielkość szafek wiszących – zajmują one całą powierzchnię aż do sufitu. Kolorami, jakie panują w nowoczesnej kuchni są:

 • szarość,
 • biel, także wraz z akcentem kolorystycznym,
 • czerń z kontrastowymi akcentami (zieleń, niebieskości, biel),

Projektowanie kuchni nowoczesnej to głównie dobrze zaplanowane punkty świetlne, by jak najlepiej wyeksponować najważniejsze elementy w kuchni. W nowoczesnej kuchni znajdziemy również sporo przeszkleń, które stanowią fronty wiszących szafek oraz panele nad blatami. W tego typu kuchni można zastosować wzorzystą kontrastową tapetę na jedną ze ścian, by jeszcze bardziej podkreślić jej nowoczesny charakter. Krzesła, stół i inne elementy także powinny być w tym samym stylu i kolorystyce.

Kuchnie prowansalskie

Zasady Projektowania Kuchni
Inspiracje Kuchnie
Modna Kuchnia

Prowansja kojarzy się nam sielską atmosferą, ciepłej południowej Francji. Styl prowansalski we wnętrzach opiera się w dużej mierze na jasnych kolorach, tradycyjnych, matowych frontach ze zdobieniami oraz jasnym, drewnem. Zazwyczaj ten ostatni element w kuchni prowansalskiej stanowi blat lub stół. Dzięki swojej brązowej barwie drewniane blaty, stoły i dodatki stanowią najbardziej wyróżniający się akcent. Tego typu projekt kuchni wymaga również sprzętu RTV i AGD stylizowanych na dawne lata. Prowansja to zatem:

 • ozdobne uchwyty,
 • mosiądz i masa perłowa,
 • przeszklone, podzielone szafki wiszące.

Na ścianach kuchni z Prowansji znajdują się zazwyczaj płytki imitujące białe cegiełki. Fugi lub silikon pomiędzy nimi również jest jasny – brak tutaj jakiekolwiek kontrastu. W kuchni tej czuje się spokój, ciepło i relaks. Kuchnia prowansalska jest jasna, pełna kwiatowych motywów, odcieni lawendy, wikliny i kutego żelaza – taki efekt możesz uzyskać jedynie poprzez doskonałe dopasowanie każdego detalu. W tym mogą pomóc Ci również architekci z naszego studia projektowego Machina Snu.

Kuchnie w stylu rustykalnym

Modna Kuchnia
Aranżacja Kuchni
Projekt Kuchni

Nowoczesna renowacja mebli to dział, którym również zajmuje się nasze studio projektowe. Że jest to dobry wybór, przekonujemy się codziennie, tworząc dla naszych inwestorów rustykalne wnętrza. To właśnie w nich znaleźć możemy dać drugie życie naszym starym meblom. Na tym właśnie opiera się styl rustykalny w kuchni. Jakie są jego charakterystyczne elementy? Przede wszystkim są to:

 • powinna być przytulna i zawierać w sobie dodatki z duszą – stare lub stylizowane na starsze akcenty.
 • króluje w niej naturalne, stare, jasne drewno.
 • drewno powinno być połączone z cegłą, naturalnym kamieniem, masą perłową, białą porcelaną, a także metalowymi czy też miedzianymi dekoracjami.
 • projektowanie wnętrz rustykalnych, szczególnie kuchni należy oprzeć na tradycyjnych rozwiązaniach – szafkach wiszących niekończących się na suficie, brak tu także miejsca na minimalizm.
 • rustykalne meble są masywne, a podstawą w kuchni rustykalnej jest duży kredens.
 • blat rustykalny to najczęściej lite drewno.
 • jeśli przestrzeń nam na to pozwala, także i w kuchni rustykalnej możemy zaaranżować pasująca do charakteru wnętrza wyspę.

Po masywnym kredensie jednym z najważniejszych części składowych tego typu kuchni jest stół. Rustykalizm to tradycja, która przejawia się również we wspólnej kulturze jedzenia. Warto zatem postawić w niej na duży stół z pasującymi do niego krzesłami z ornamentami. Mogą być na drewnianych nogach, wykonane z litego drewna bukowego lub dębowego, tapicerowane w materiał wpisujący się w rustykalny styl – np. drobnymi kwiatami.
Nasze studio projektowe także specjalizuje się w tworzeniu rustykalnych kuchni, o czym szerzej napisaliśmy we wpisie na blogu: Kuchnia w stylu rustykalnym.

Kuchnia w stylu Hampton

Inspiracje Kuchnie
Projekty Kuchni Zdjęcia
Wnętrza Kuchni

Kuchnia w stylu Hampton swoją nazwę nosi od nadmorskich miejscowości Southampton i East Hampton położonych na Long Island, gdzie bogaci Amerykanie budują swoje letnie rezydencje. Kojarzy się ona bardziej z bogatym, tradycyjnym luksusem niż z minimalistyczną nowoczesnością. Aby uzyskać projekt kuchni w charakterze Hampton, warto skupić się w dużej mierze na:

 • tradycyjnych meblach w jasnym kolorze,
 • dużej ilości punktów świetlnych,
 • meblach tapicerowanych w salonie, poduszkach, miękkich dywanach i krzesłach obitych materiałem,
 • przezroczystych przeszkleniach, szafkach wiszących z podziałką,
 • przytulności, eleganckich i wyszukanych dodatkach, które stanowią spójną całość.

Tak naprawdę styl Hampton może być połączeniem współczesnego, tradycyjnego wnętrza angielskiego, z rustykalnym, a nawet eklektycznym. Najważniejsze jest to, by zachować jasny, słoneczny, nadmorski klimat z kontrastowym akcentem, np. w niebieskim odcieniu. Dominują tutaj biele, beże, pastele i błękit. We wnętrzu tym wszelkiego rodzaju liny, pasy marynarskie, kotwice i stery będą mile widziane, jednak z umiarem. Pamiętajmy, że jest to w dużej mierze styl elegancki i luksusowy.
W celu uzmysłowienia sobie czym tak naprawdę jest nadmorski styl Hampton, warto przejrzeć inspiracje kuchnie, szczególnie na naszej stronie i Social Mediach.

Ergonomia w Kuchni
Plan Kuchni
Układ Kuchni

Jeden z najbardziej przytulnych klimatów – styl skandynawski, zagościł także w naszych kuchniach. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim połączeniem naturalnego, jasnego drewna z miękkimi materiałami i jasnymi kolorami. Brzmi podobnie do poprzednich? Nic bardziej mylnego. Skandynawski styl kuchni jest nieco inny, a jego główne cechy to:

 • silny związek z naturą i nawiązywanie do niej za pomocą surowych, naturalnych materiałów,
 • ergonomia w kuchni i jej funkcjonalność w połączeniu z dużą ilością dodatków,
 • geometryczne wzory, także te zastosowane jako tapeta w kuchni,
 • otwarta przestrzeń, czyli kuchnie otwarte do salonu z wyspą, stołem lub ścianką.
 • jasne drewno w połączeniu z jasnymi meblami i kontrastowymi dodatkami,
 • duża ilość materiałowych elementów, by przełamać minimalistyczny, chłodny charakter. Są to w dużej mierze poduszki, pledy, koce, narzuty, miękkie zasłony.
 • ciepło to również utrzymany w pomieszczeniu klimat, w tym wszelkiego rodzaju świeczniki, świece zapachowe i klimatyczne plakaty.

Styl skandynawski z powodzeniem można łączyć z innymi stylami, np. retro, czy też loftowym. O tym, jak stworzyć loftowe pomieszczenia pisaliśmy w artykule na naszym blogu: https://machinasnu.pl/loftowa-czerwona-cegla-na-sciane-warszawa-zoliborz/

Kuchnia w literę L

Zasady Projektowania Kuchni
Aranżacja Kuchni Warszawa
Projekt Kuchni Warszawa

Praktyczna aranżacja wnętrz to nie tylko określenie ich stylu i kolorystyki, ale także ich kształtu. Przykładem jest kuchnia w kształcie L, która obecnie jest jedną z najmodniejszych rozwiązań. Kuchnia w literę L stanowi jeden, podłużny ciąg mebli do tego typu ustawienia przystosowanych. Meble kuchenne w kształcie L cechują się głównie sporą ilością miejsca do przechowywania. Najczęstszym rozwiązaniem w tego typu kuchniach są głębokie szuflady i szafki wiszące do sufitu. Meble kuchenne w kształcie litery L muszą one być dobrze przemyślane. Zazwyczaj aranżacja wnętrza w L jest domeną nowoczesnego, minimalistycznego stylu, jednak nie zawsze tak musi być. Tak naprawdę, takie rozwiązanie pomaga nam zaoszczędzić sporo miejsca. Mała kuchnia w literę L to także cała zabudowana kuchnia, gdzie blat roboczy stanowi wyspa ze zlewozmywakiem i płytą kuchenną oraz stół. Jednocześnie mała kuchnia w kształcie litery L może posiadać blaty robocze pomiędzy szafkami – wtedy strefa przechowywania jest mniejsza, a oddzielenie kuchni od salonu stanowi np. stół. Litera L panuje także w zamkniętych, małych kuchniach.

Kuchnia w literę U

Inspiracje Kuchnie
Projektowanie Kuchni Porady
Modna Kuchnia

Układ kuchni w literę U to obok tej w literę L jeden z najczęściej wybieranych projektów kuchni. To w niej ustawione są meble kuchenne w kształcie litery U, by zyskać jak najwięcej blatu roboczego i miejsca na płytę kuchenną oraz zlew. Kuchnia litera U to zazwyczaj mała kuchnia w kształcie U, ponieważ jest ona w stanie na minimalnej powierzchni zawrzeć maksimum stref – do przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. To świetnie rozwiązanie w kawalerkach i mniejszych mieszkaniach. Aby nie tworzyła ona efektu ciężkości i przytłoczenia, mała kuchnia w kształcie litery U powinna być jasna i zachowana w stonowanych kolorach. Warto zadbać w niej o dodatkowe punkty świetlne, czym także zajmuje się aranżacja wnętrz. Pomiędzy szafkami, w zależności od stylu kuchni w literę U mogą się znajdować cegiełki, płytki, czy też szklana płyta. Jedno z ramion litery U może przyjąć postać półwyspy, także w formie stołu jadalnego z krzesłami lub hokerami. Rozwiązanie te sprawia, że podczas przygotowywania posiłków i ich serwowania wszystko mamy pod ręką. Podobnym do litery U ustawieniem mebli jest G – czyli projekt kuchni, który uwzględnia jedną z ramion U jako krótszą. Najczęściej jest to półwyspa, do której dostawiona jest np. kanapa.

Machina Snu- nasze usługi

Aranżacja i Projektowanie Wnętrz Online
Projektowanie przez InternetZobacz jak pracujemy

Aranżacja i projektowanie z naszą pracownią, to prawdziwa przyjemność. Stworzymy dla Ciebie unikalny projekt który spełni Twoje oczekiwania estetyczne jak i funkcjonalne.

Projekt łazienki cena
Projekt łazienkiIle kosztuje?

Łazienki to pomieszczenia, w których kluczowa jest funkcjonalność, jednak dzięki wyjątkowym materiałom i naszej aranżacji powstają piękne i unikalne wnętrza.

Projekt kuchni cena
Projekt kuchniSprawdź cenę

Dobrze zaprojektowana kuchnia, to rzecz niezbędna w każdym domu. W cenie projektu zaproponujemy Ci 3 koncepcje Twojej kuchni z których wybierzesz najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

Projekt Kuchni

FAQ- Machina Snu

Jaka jest cena projektu kuchni?

Zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem, a także skorzystania z naszego formularza kontaktowego. Wyceniamy i wysyłamy w ciągu 24 godzin za darmo i bez zobowiązań.


Jaka powinna być wysokość blatów w kuchni?

Blat roboczy powinien być dopasowany do wysokości osoby najczęściej przebywającej w kuchni. Dla niewysokich będzie to 80-90 cm, dla wyższych nawet metr.


Jakie są etapy projektowania kuchni?

Najważniejsze są dobrze zrobione pomiary pomieszczenia z uwzględnieniem wszystkich elementów i zmiennych. Następnie należy przenieść je na papier, do programu, aplikacjo do projektowania lub przekazać naszemu architektowi wnętrz.


Gdzie mogę zobaczyć przykładowe realizacje kuchni?

Nasze przykładowe realizacje kuchni znajdują się w tym artykule, na stronie Projekty Machina Snu oraz na naszych Social Mediach na Facebooku:  i Instagramie.
Projekty Kuchni Zdjęcia
Zasady Projektowania Kuchni
Projektowanie Kuchni Porady

Stworzymy projekt kuchni lub każdego innego pomieszczenia, który spełni Twoje marzenia. Na stronie Projektowanie Wnętrz Warszawa możesz sprawdzić w jaki sposób współpracuje się z naszym studiem projektowym przy projektowaniu stacjonarnym. Zajmujemy się również projektowaniem wnętrz online. Zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy- w 24 godziny odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące aranżacji wnętrz! Odwiedź też nasze profile na Instagramie i na Facebooku i poznaj nasze pomysły na wnętrza.