PROJEKT Mieszkania

JAK URZĄDZIĆ MIESZKANIE

Jako specjaliści w projektowaniu mieszkań, domów i pojedynczych pomieszczeń pragniemy dzielić się swoją wiedzą z naszymi potencjalnymi klientami. Wszystko po to, by wiedzieli oni, jak wygląda praca z projektantem wnętrz, co można wykonać samodzielnie, na co zwrócić największą uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowców. Jeśli chcesz zatem zdobyć wiedzę na ten temat, zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

Projekt mieszkania – samodzielnie czy z projektantem?

Zawsze zastanawiamy się nad tym, czy zlecenie komuś pracy, którą możemy sami wykonać, będzie dobrym posunięciem. Najczęściej ogranicza nas budżet – jednak na tle innych wydatków, ceny za projekty mieszkań wydają się niskie. Możesz się o tym przekonać, korzystając z naszego formularza kontaktowego. Dzięki niemu otrzymasz w 24 godziny wycenę na projekt mieszkania, czy też pojedynczego pomieszczenia. Wycena nie zobowiązuje Cię do wykupienia u nas usług, a sprawia, że jeszcze lepiej będziesz wiedzieć, ile kosztuje projekt mieszkania wykonany przez specjalistów. W tym celu możesz sprawdzić też nasz cennik znajdujący się na stronie biura projektowego Machina Snu. Wykonujemy też projektowanie mieszkań online.
Oczywiście projekt mieszkania możesz wykonać samodzielnie za pomocą programu do projektowania mieszkania. Pomoże Ci w tym także wiedza pozyskana z naszego bloga o wnętrzach, w tym z poniższego wpisu.
Dokładniej, dowiesz się z niego:

 • dlaczego warto czasem poprosić o pomoc projektanta wnętrz,
 • jak samodzielnie krok po kroku zaprojektować mieszkanie,
 • w jaki sposób zaaranżować łazienkę, salon, sypialnię, kuchnię itp.
 • jakie obecnie panują trendy i zasady w projektowaniu mieszkań.

Możesz także skorzystać z dwóch opcji i samodzielnie zaprojektować swoje mieszkanie, by architekt wnętrz mógł dopasować jedynie do istniejącego projektu detale. Tym także zajmuje się nasze studio projektowe Machina Snu. Projektowanie wnętrz to nasza pasja numer 1, ale warto także wspomnieć, że naszym konikiem jest również renowacja mebli. Za sprawą takiego rozwiązania, nasi klienci bardzo często zaoszczędzają swój czas i pieniądze, a ich projekty mieszkań z zastosowanymi starymi, odnowionymi meblami wyglądają spektakularnie.
Skorzystaj także z innych informacji zawartych na naszej stronie:

Jak zaprojektować mieszkanie? Pomysły, inspiracje i aranżacje.

Pytanie jak zaprojektować mieszkanie spędza sen z powiek wielu osobom rozpoczynającym remont lub planującym kupno mieszkania. Już spieszymy z odpowiedzią, jak wykonać krok po kroku projekt mieszkania samodzielnie lub z małą pomocą naszych projektantów.

Projektowanie mieszkania od podstaw, czyli zacznij od pomiarów

Projekt Mieszkania
Inspiracje Mieszkania
Aranżacja Mieszkania

W pierwszej kolejności należy dokonać dokładnych pomiarów wszystkich znajdujących się w mieszkaniu wnętrz. Weź pod uwagę przede wszystkim wszystkie otwory na drzwi i okna, a także fakt, że od powierzchni podłogi trzeba będzie odliczyć ok. 2-3 centymetry na cokoły, czyli listwy przypodłogowe. Dlatego też rzut mieszkania, który otrzymujemy od dewelopera, jest większy, niż wymiary, które ustalimy już sami na miejscu. Mogą one także ulec zmianie w trakcie wykańczania – płytki na ścianie również zabierają kilka centymetrów. Jeśli mieszkanie ma mniejsze wymiary przed remontem o min. 2 proc. możemy nawet odstąpić od umowy jego kupna.

Mieszkanie projekt odręczny

Aranżacje Mieszkań
Projekty Mieszkań
Mieszkanie Projekty

Gdy już mamy dokładne wymiary naszego domostwa, przystępujemy do jego rysowania. Możemy tego dokonać za pomocą ołówka i kartki papieru milimetrowego, by łatwo obliczyć skalę. Pomocne w tym przypadku okazują się również wszelkiego rodzaju programy do samodzielnego wykonywania projektów. Ich podstawowa wersja demo jest zazwyczaj darmowa, a od rysowania ręcznego projekt mieszkania w programie ma tą przewagę, że możemy także ustalić styl i kolorystykę pomieszczeń. Mieszkanie projekt powinno zawierać kilka niezbędnych elementów:

 • uwzględnienie ścian nośnych i działowych. Te pierwsze są nie do przesunięcia, ponieważ na nich opiera się konstrukcja mieszkania.
 • oznaczenie kierunków świata, by wiedzieć, kiedy i jaki kąt padania światła będzie następował o danej porze dnia. Projekty mieszkań z opisanymi kierunkami pomagają nam zaaranżować miejsce kuchni i pokoju dziennego, gdzie potrzebujemy więcej światła słonecznego.
 • zaznaczenie pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych, co także jest podstawą w umiejscowieniu m.in. kuchni i łazienki. Warto w tym celu również uwzględnić liczniki pomiarowe i sprzęt elektryczny.
 • wyznaczenie drzwi, okien, schodów wraz z dokładnymi pomiarami. Wszystko po to, by móc swobodnie aranżować pokoje, a nawet dodatki w postaci zasłon, rolet, okiennic. Na poziomie remontu ilość miejsca na schody determinuje ich rodzaj – czy mają one być kręte, okrągłe, czy też tradycyjne.

Projekt mieszkania – Twoje/Wasze potrzeby są najważniejsze

Projektowanie Mieszkania
Projekt Mieszkania
Mieszkanie Projekt

Gdy już dysponujesz szczegółowymi pomiarami i planem mieszkania, możesz zastanowić się nad tym, czego dokładnie w swoim mieszkaniu potrzebujesz i na co możesz sobie pozwolić. To także zdefiniuje styl panujący w Twoim domu. Przykładowo, jeśli jesteś singlem, z pewnością masz inne potrzeby niż rodzina z dziećmi i na odwrót. Wszystkie elementy, które ułatwią codzienne życie Tobie, Twoim bliskim i domownikom, muszą być odpowiednio dopasowane. Inaczej projektuje się mieszkanie dla:

 • rodziny z jednym, dorastającym dzieckiem, gdzie bardzo ważna będzie prywatna przestrzeń dla niego samego, jak i dla rodziców. Tutaj można wydzielić nawet osobną łazienkę przy pokoju nastolatka, jeśli metraż mieszkania na to pozwala;
 • singla/singielki domatorki, miłośnika domowych spotkań z przyjaciółmi, obfitujących w dobre wino i wspólne przygotowywanie posiłków. W tym przypadku ważna jest duża kuchnia, z większą powierzchnią blatu roboczego, najlepiej otwarta na salon z wielką kanapą;
 • samotni rodzice – mama lub tata z dziećmi – potrzebna przestrzeń zarówno do zabawy, jak i do relaksu dla rodzica. Może duża łazienka spa/wellness?
 • duża rodzina z dwojgiem/trojgiem dzieci i zwierzętami – uwzględnienie pokoju dla każdego z nich bądź osobna sypialnia dla rodziców i wspólny pokój dziecięcy. Mnóstwo miejsca do zabawy, ale i do przechowywania.

Projektowanie mieszkania – zdjęcia, pomysły i inspiracje na aranżacje

Dobre projektowanie mieszkania może wydawać się absorbującym zajęciem, jeśli jednak się do niego dobrze przygotujemy, możemy je wykonać znacznie szybciej. Pomóc w znalezieniu pomysłów na mieszkanie może nam tablica inspiracji, czyli moodboard. O tym, czym dokładnie jest, pisaliśmy w naszym wpisie: Moodboard- co to jest?
Aby zaczerpnąć inspiracji, możesz także obejrzeć nasze dotychczasowe projekty mieszkań, których realizacje również opisaliśmy krok po kroku na naszym blogu.
Inspiracją mogą być również nasze Social Media. Dlatego też zachęcamy do polubienia naszego profilu na Facebooku  i Instagramie.
Znajdują się tam zarówno aranżacje mieszkań wykonane przez nasze studio projektowe, jak i informacje na temat trendów we wnętrzach. Pomocne mogą okazać się także magazyny branżowe, jednak w nich należy uważać na treści reklamowe. Najlepiej jednak inspirować się zdjęciami mieszkań. 

Projekt mieszkania – jak urządzić mieszkanie

Znając już podstawy w projektowaniu mieszkania, warto przejść do aranżacji konkretnych pomieszczeń. Opiszemy dokładnie, na co zwrócić uwagę podczas projektowania łazienki, kuchni, salonu i sypialni.

Łazienka w mieszkaniu

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Wszystko dlatego, że korzystanie z niej ma być dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Stąd też warto szczególnie zatroszczyć się o to, by była piękna i funkcjonalna. Pierwszy krok to ustalenie, jakie są potrzeby domowników. Jeśli metraż na to pozwala, a w domu są dzieci, mama lub singielka, które nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny oraz tata, mężczyzna, singiel, który lubi szybkie prysznice, w tym pomieszczeniu należy zastosować oba te rozwiązania. Ilość i rodzaj sprzętu to bardzo ważna kwestia, jednak trzeba brać także pod uwagę pozostawienie miejsca pomiędzy nimi, by można było z nich w pełni komfortowo skorzystać. Przykładowo przed prysznicem, czy też wanną powinno znajdować się min. 50, a nawet 100 centymetrów wolnego miejsca. Tutaj także przed przystąpieniem do planowania łazienki należy zastanowić się, jaki styl ma w niej panować oraz czy koniecznie chcemy na ścianach mieć płytki.
Pamiętaj o dobrym oświetleniu w łazience i tym, żeby nie planować niczego w obrębie okna, jeśli je posiadasz. Warto wcześniej wybrać rodzaj ogrzewania – podłogowe, elektryczne czy mieszane. Jeśli postawimy na grzejnik ścienny, w nowoczesnym, minimalistycznym stylu może on stanowić także element dekoracyjny.
Kolejna kluczowa kwestia to rozmieszczenie gniazdek i dostęp do rur hydraulicznych – jeśli chcesz mieć pralkę w swojej łazience, musisz mieć do niej dostęp, zarówno do prądu, jak i do odpływu.
Więcej informacji o tym, jak zaprojektować piękną, praktyczną łazienkę znajdziesz na naszym blogu na stronie Projekt Łazienki i w naszych artykułach tematycznych.

Kuchnia w mieszkaniu czyli serce domu

Nowy projekt mieszkania powinien zawierać najwięcej informacji na temat serca każdego domu, mieszkania, domostwa, czyli kuchni. W pierwszej kolejności należy przemyśleć fakt, czy chcemy mieć kuchnię zamkniętą, czy też otwartą do salonu. Estetyczna, ale i praktyczna kuchnia jest bardzo ważna, stąd też jej zaprojektowanie według naszych potrzeb będzie niezbędne. Projekt mieszkania musi uwzględniać wszystkie miejsca do przechowywania, gniazdka, oświetlenie oraz powierzchnie blatu roboczego. By kuchnia była funkcjonalna, szafek i blatów musi być sporo. Należy także dopasować ją do naszego stylu życia – jeśli lubimy od razu po przyjściu do domu wypakować zakupy, musimy uwzględnić na nie miejsce przy lodówce i szafkach, ale tak, by móc też szybko umyć ręce przed wypakowaniem.
Wracając do kuchni łączonych z salonem – tutaj cenną wskazówką będzie zaplanowanie podłogi w takiej samej kolorystyce, by optycznie powiększyć przestrzeń. Podobnie jest z dobrym oświetleniem, np. stawiając na oszklone, podświetlane, podwieszane szafki.
Pamiętaj, że wiele sprzętów możesz w kuchni zaplanować w pionie. Przykładowo zmywarkę możesz umieścić na wysokości Twojego wzroku, a nie będziesz się musiał/a do niej schylać. W końcu korzysta się z niej częściej niż z np. piekarnika. W celu jeszcze lepszej aranżacji kuchni warto stworzyć wcześniej wspomnianą tablicę inspiracji. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, możesz skorzystać z pomocy naszego studia projektowego, ponieważ projektujemy nie tylko całe mieszkania i domy, ale także same kuchnie, czy też łazienki.
Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jak krok po kroku zaaranżować swoją kuchnię marzeń, sprawdź nasze wpisy na blogu: Projekt Kuchni.

Machina Snu- nasze usługi

Aranżacja i Projektowanie Wnętrz Online
Projektowanie przez InternetZobacz jak pracujemy

Aranżacja i projektowanie z naszą pracownią, to prawdziwa przyjemność. Stworzymy dla Ciebie unikalny projekt który spełni Twoje oczekiwania estetyczne jak i funkcjonalne.

Projekt łazienki cena
Projekt łazienkiIle kosztuje?

Łazienki to pomieszczenia, w których kluczowa jest funkcjonalność, jednak dzięki wyjątkowym materiałom i naszej aranżacji powstają piękne i unikalne wnętrza.

Projekt kuchni cena
Projekt kuchniSprawdź cenę

Dobrze zaprojektowana kuchnia, to rzecz niezbędna w każdym domu. W cenie projektu zaproponujemy Ci 3 koncepcje Twojej kuchni z których wybierzesz najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

Salon w mieszkaniu

Salon obok kuchni to jedno z najbardziej reprezentatywnych pomieszczeń w domu. Powinien być on dla nas wygodny i kojarzyć się z relaksem, ale także być zaprojektowany ze smakiem, byśmy mogli się nim pochwalić. Projektowanie mieszkania tak naprawdę rozpoczyna się od salonu, ponieważ jest jedna z największych powierzchni. Nadaje ona zazwyczaj ton i styl całemu mieszkaniu, jednak nie zawsze – możemy postawić również na eklektyczny charakter naszego domostwa. Wracając jednak do salonu, warto w nim umieścić to, czym chcemy się pochwalić. Możemy w nim urządzić półkę z dowodami naszych osiągnięć, przedmioty obrazujące nasze pasje, zdjęcia naszej rodziny itp. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie na ścianach w salonie plakatów o danych charakterze, by jeszcze bardziej podkreślić styl panujący w pomieszczeniu. Plakatów może być dowolna ilość, a te oprawione w ramki wyglądają naprawdę estetycznie i elegancko. Kluczowe są także inne dodatki – zasłony, ramki, pamiątki, lampy itp.
Jeśli salon jest minimalistyczny, a Ty chcesz go nieco ożywić, możesz na kanapę położyć poduszki o różnych wzorach i kolorach. Podobnie jest z dywanami – postaw na te miękkie typu shaggy, by jeszcze bardziej ocieplić wnętrze. Sprawią one, że salon wyda się milszy i przyjemniejszy. Jeśli narzekasz na małą przestrzeń, powiększ ją optycznie za pomocą jasnych kolorów i luster.
Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jak krok po kroku zaaranżować swoją kuchnię marzeń, sprawdź nasze wpisy na blogu: Projekt Salonu.

Sypialnia w mieszkaniu

Sypialnia to bardzo intymne miejsce w naszym domu. Musimy czuć się w niej dobrze i komfortowo, a zarazem przytulnie. To pomieszczenie, gdzie śpimy, odpoczywamy, relaksujemy się, ale również spędzamy miło czas ze swoją połową, jeśli ją posiadamy. Jak stworzyć zatem klimatyczną, niezwykle przyjemną sypialnię? Przede wszystkim należy postawić na dobre, grube, nieprzepuszczające światła słonecznego zasłony lub rolety. Gdy mamy do tego warunki, czyli zaciemnione, chłodniejsze pomieszczenie lepiej się wysypiamy. Kolejną podstawą jest łóżko, które zależne jest od naszych potrzeb i miejsca. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, może mieć ono 2 metry szerokości, jeśli nie – będzie to minimum 140 centymetrów dla dwóch osób.
To w sypialni możemy ukryć wszystkie swoje fantazje, pragnienia i rzeczy, którymi niekoniecznie chcemy się chwalić. Mogą to być nasze portrety, akty, intymne pamiątki. Przy sypialni możemy ulokować drugą łazienkę, tylko dla nas lub garderobę. Dlatego tak ważne jest szybsze planowanie i zatrudnienie projektanta, by móc już na poziomie deweloperskim dokonać potrzebnych zmian w projekcie mieszkania. Warto pamiętać także o tym, by czuć się w swojej sypialni swobodnie – tutaj dużo przeszkleń i okna od podłogi nie będą dobrym pomysłem, jeśli mamy bliskie sąsiedztwo innych budynków. W sypialni możemy pozwolić sobie na najbardziej zwariowane połączenia stylistyczne i kolorystyczne – w końcu będziemy je widzieć tylko my. O tym jak tego dokonać napisaliśmy szerzej w naszych wpisach: Projekt Sypialni.

Ceny projektów wnętrz

Projektowanie wnętrz cennik
Projektowanie cennikSprawdź nasze ceny

Sprawdź jakie elementy składają się na koszt projektu. Na stronie znajdziesz praktyczne wskazówki w jaki sposób negocjować i obniżyć ceny.

Projekt mieszkania cena
Mieszkanie- projektIle kosztuje?

Postanowiliśmy stworzyć mały poradnik na temat cen projektów mieszkań w zależności od ich metrażu. Sprawdź ile będzie kosztował projekt Twojego mieszkania.

Architekt wnętrz cena
Architekt- cenaZobacz ile kosztuje

Jeśli jesteś zainteresowany jaki jest koszt architekta, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim informacje o aktualnych cenach oraz sposobach współpracy.

Jak zaprojektować mieszkanie

FAQ- Machina Snu

Ile kosztuje projekt mieszkania?

Wszystkie nasze cenny znajdują się na naszej stronie internetowej Projekt Mieszkania Cena. Koszt jest zależny od metrażu, a także od wybranego przez klienta pakietu.


Od czego zaczyna się pracę z projektantem?

Najpierw rozmawiamy o potrzebach i wizji. Omawiamy wszelkie formy inspiracji, a także przedmiot aranżacji. O pracy z architektem napisaliśmy na stronie Projektowanie Wnętrz.


Jakie są obecnie trendy w projektowaniu mieszkań?

Aranżacja wnętrz jest naszą pasją, zatem znamy się na wszystkich nowinkach wnętrzarskich. O tym również przeczytasz na naszym blogu.


Czy możliwa jest wcześniejsza wycena projektu mieszkania?

Wycena jest możliwa za pomocą naszego formularza kontaktowego:. Wycena jest bezpłatna i niezobowiązująca. Klient otrzymuje ją do 24 godzin na maila.


Gdzie mogę znaleźć przykładowe realizacje Waszego studia projektowego?

Nasze realizacje znajdują się na naszej stronie internetowej: Projekty Machina Snu https://machinasnu.pl/tag/projektyms/ oraz na naszych Social Mediach: na Facebooku i Instagramie.


Czy Machina Snu projektuje całe mieszkania, czy też pojedyncze pomieszczenia?

Projektujemy zarówno całe mieszkania, domy, jak i pojedyncze pomieszczenia – łazienki, salony, kuchnie.

Projekt Mieszkania
Projektowanie Mieszkania
Mieszkanie Projekt

Pomożemy zrealizować Twoje marzenia i stworzymy projekt który spełni Twoje oczekiwania. . Odwiedź nasze profile na Instagramie i na Facebooku i poznaj nasze pomysły na wnętrza. Zgłoś się do nas przez formularz kontaktowy, a w 24 godziny odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące aranżacji wnętrz!