Kuchnia w stylu skandynawskim- jak zaprojektować?

Pierwsze skojarzenia z kuchnią w stylu skandynawskim? Minimalizm, prostota, sterylność, czystość. Prawdopodobnie każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie kuchni skandynawskiej. Czy jednak odpowiada ono temu, jak faktycznie aranżuje się przestrzeń w Skandynawii? Z artykułu dowiesz się, co zrobić, by skandynawski design na stałe zagościł w Twojej kuchni.

Kuchnie skandynawskie – czy istnieje jeden styl skandynawski?

Wzrost popularności stylu, który dziś określamy mianem skandynawskiego, przypadł na lata 50. XX wieku. Wówczas kraje Europy Północnej zmuszone były wykorzystywać do produkcji sprzętów domowych materiały łatwo dostępne – głównie drewno – ze względu na ograniczone możliwości importu towarów zza granicy. Tradycyjnie przyjmuje się w projektach wnętrz, że istnieje jeden styl skandynawski, obejmujący takie cechy, jak naturalność, wykorzystanie jasnych kolorów czy funkcjonalność.

Co jednak ciekawe, mówienie o jednym stylu skandynawskim jest pewnym uproszczeniem. Tak naprawdę styl skandynawski rozwinął się w kilku odmianach – możemy wyróżnić styl duński, szwedzki i fiński – które, mimo elementów wspólnych, cechują się znaczną autonomią estetyczną. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by kuchnia w stylu skandynawskim, którą zamierzasz zaaranżować, łączyła w sobie elementy należące do każdej z tych odmian.

Projekt kuchni skandynawskiej – podłogi

Kuchnia w Stylu Skandynawskim
Kuchnie Skandynawskie
Lampa Nad Stół Styl Skandynawski

Ciekawą aranżację kuchni skandynawskiej warto rozpocząć od podłóg. Najczęściej wykorzystywanym materiałem w projekcie kuchni jest drewno. Preferowane są jasne kolory – zwłaszcza biel. Należy przy tym pamiętać, że wykorzystanie drewna może wiązać się z kilkoma problemami. Po pierwsze, w kuchniach o wysokim poziomie wilgotności powinniśmy wykorzystać wyłącznie takie gatunki drewna, które będą odporne na wilgoć. Po drugie, musimy mieć na uwadze, że drewno wymaga okresowej impregnacji. Po trzecie w końcu, niekiedy, np. w przypadku kuchni w stylu skandynawskim w bloku, zastosowanie drewnianych podłóg może być utrudnione.
Źródłem kłopotów może być dostosowanie wysokości podłogi w różnych pomieszczeniach. Jeśli nie chcemy (lub nie możemy) wykorzystać drewna, powinniśmy wyłożyć podłogę płytkami. Płytki do kuchni w stylu skandynawskim to połączenie jasnych kolorów i nieklasycznych kształtów – do wyłożenia podłogi warto wykorzystać np. płytki heksagonalne.

Projektowanie Kuchni

Projekt kuchni cena
Projekt kuchniIle kosztuje?

Dobrze zaprojektowana kuchnia, to rzecz niezbędna w każdym domu. W cenie projektu zaproponujemy Ci 3 koncepcje Twojej kuchni z których wybierzesz najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz?
Po co mi projektant?Sprawdź!

Nie we wszystkich jednak dziedzinach każdy może czuć się dobrze, ponieważ w niektórych potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Taką właśnie dziedziną jest projektowanie wnętrz.

Aranżacja i Projektowanie Wnętrz  Online
Projektowanie wnętrzZobacz jak pracujemy

Aranżacja i projektowanie wnętrz z naszym biurem projektowym, to prawdziwa przyjemność. Stworzymy dla Ciebie unikalny projekt który spełni Twoje oczekiwania estetyczne jak i funkcjonalne.

Meble kuchenne– styl skandynawski w Twoim domu

Kuchnia Skandynawska

W kuchniach skandynawskich najczęściej spotykanym materiałem jest drewno: drewniane są zwykle zarówno szafki, jak i blaty stołów (niekiedy blaty wykonuje się również z kamienia). Dominującym kolorem jest biel. Szafki kuchenne występują również w odcieniach szarości czy jasnych pasteli. Stół powinien być wykonany z naturalnego drewna – preferowane są przy tym lekkie formy. Na wielu serwisach ogłoszeniowych bardzo łatwo można znaleźć ciekawe i niedrogie meble w stylu skandynawskim które można samodzielnie odnowić, lub poddać je renowacji w naszym warsztacie.
Typowe dla kuchni skandynawskiej jest ustawienie przy stole różnych pod względem designu krzeseł np. krzeseł z tworzywa sztucznego i krzeseł drewnianych. Kolorystyka mebli i przywiązanie do minimalizmu sprawia, że styl skandynawski sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych kuchni, np. w bloku. Mała kuchnia w stylu skandynawskim to propozycja dla osób, które chcą uzyskać wrażenie przestrzenności, a ponadto cenią sobie funkcjonalność.

Skandynawskie lampy i dodatki do kuchni

Lampy i Żyrandol Skandynawski

Nie mniej ważne niż meble są dodatki do kuchni skandynawskiej. Ich zadaniem jest ożywienie i ocieplenie przestrzeni, w której dominuje biel i minimalizm. Najważniejszym dodatkiem jest oświetlenie. Lampy wiszące i żyrandole w stylu skandynawskim są zwykle wykonane z połączenia drewna, metalu czy szkła – aby urozmaicić przestrzeń niekiedy wybiera się lampy w intensywnych odcieniach.
Funkcję dodatków pełnić mogą także odpowiednio wyeksponowane kubki i filiżanki. Często wykorzystuje się również pojemniki kuchenne w kolorach pastelowych wykonane z metalu lub ceramiki. Wybierając dodatki, warto pamiętać o tym, by nie zagracić przestrzeni – postawmy na funkcjonalność, nie na przepych.

Co na ścianę do łazienki
Co na ściany do łazienki zamiast płytek
Co zamiast płytek do łazienki

Podejmiemy się zaprojektowania Twojej wymarzonej kuchni skandynawskiej. Nasze studio projektowe zajmuje się zarówno projektowaniem kuchni online w całej  Polsce, ale działamy również stacjonarnie w Warszawie i okolicach. Sprawdź szczegóły tej usługi na stronie:  Aranżacja i Projektowanie Wnętrz Warszawa. Jeśli interesuje Cię zdobywanie wiedzy o projektowaniu wnętrz, zobacz artykuły na naszym blogu o wnętrzach. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu za pomocą naszego formularza kontaktowego. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami i na pewno odpowiemy w 24h. 

 

Ceny projektów wnętrz

Projektowanie wnętrz cennik
Projektowanie cennikSprawdź nasze ceny

Sprawdź jakie elementy składają się na koszt projektu. Na stronie znajdziesz praktyczne wskazówki w jaki sposób negocjować i obniżyć ceny.

Projekt mieszkania cena
Mieszkanie- projektIle kosztuje?

Postanowiliśmy stworzyć mały poradnik na temat cen projektów mieszkań w zależności od ich metrażu. Sprawdź ile będzie kosztował projekt Twojego mieszkania.

Architekt wnętrz cena
Architekt- cenaZobacz ile kosztuje

Jeśli jesteś zainteresowany jaki jest koszt architekta, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim informacje o aktualnych cenach oraz sposobach współpracy.

Kuchnie skandynawskie FAQ

FAQ- Machina Snu

Czy styl skandynawski sprawdzi się w małych kuchniach?

Połączenie mała kuchnia – styl skandynawski sprawdzi się doskonale ze względu na preferowane w tym stylu warianty kolorystyczne oraz funkcjonalność.


Czy styl skandynawski można połączyć z innymi stylami?

Biała kuchnia w stylu skandynawskim to swoisty prototyp. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie, by cechy stylu skandynawskiego implementować do innych rozwiązań aranżacyjnych. Przykładem takiego połączenia jest styl Japandi.


Czym ozdobić okna w kuchni w stylu skandynawskim?

Popularnym rozwiązaniem są zazdrostki. Zazdrostki do kuchni w stylu skandynawskim ocieplą wnętrze Twojej kuchni.


Czy realizujecie projekty kuchni w stylu skandynawskim?

Tak. W naszym studiu zajmujemy się m.in. projektowaniem wnętrz w stylu skandynawskim. Sprawdź naszą stronę: Projekt Kuchni Cena.

Zdjęcia- kuchnie w stylu skandynawskim