Pierwsze skojarzenia z kuchnią w stylu skandynawskim? Minimalizm, prostota, sterylność, czystość. Prawdopodobnie każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie kuchni skandynawskiej. Czy jednak odpowiada ono temu, jak faktycznie aranżuje się przestrzeń w Skandynawii? Z artykułu dowiesz się, co zrobić, by skandynawski design na stałe zagościł w Twojej kuchni.
Kuchnie skandynawskie – czy istnieje jeden styl skandynawski?
Kuchnia w stylu skandynawskim
Wzrost popularności stylu, który dziś określamy mianem skandynawskiego, przypadł na lata 50. XX wieku. Wówczas kraje Europy Północnej zmuszone były wykorzystywać do produkcji sprzętów domowych materiały łatwo dostępne – głównie drewno – ze względu na ograniczone możliwości importu towarów zza granicy. Tradycyjnie przyjmuje się w projektach wnętrz, że istnieje jeden styl skandynawski, obejmujący takie cechy, jak naturalność, wykorzystanie jasnych kolorów czy funkcjonalność.
Co jednak ciekawe, mówienie o jednym stylu skandynawskim jest pewnym uproszczeniem. Tak naprawdę styl skandynawski rozwinął się w kilku odmianach – możemy wyróżnić styl duński, szwedzki i fiński – które, mimo elementów wspólnych, cechują się znaczną autonomią estetyczną. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by kuchnia w stylu skandynawskim, którą zamierzasz zaaranżować, łączyła w sobie elementy należące do każdej z tych odmian.
Projekt kuchni skandynawskiej – podłogi
Ciekawą aranżację kuchni skandynawskiej warto rozpocząć od podłóg. Najczęściej wykorzystywanym materiałem w projekcie kuchni jest drewno. Preferowane są jasne kolory – zwłaszcza biel. Należy przy tym pamiętać, że wykorzystanie drewna może wiązać się z kilkoma problemami. Po pierwsze, w kuchniach o wysokim poziomie wilgotności powinniśmy wykorzystać wyłącznie takie gatunki drewna, które będą odporne na wilgoć. Po drugie, musimy mieć na uwadze, że drewno wymaga okresowej impregnacji. Po trzecie w końcu, niekiedy, np. w przypadku kuchni w stylu skandynawskim w bloku, zastosowanie drewnianych podłóg może być utrudnione.
Źródłem kłopotów może być dostosowanie wysokości podłogi w różnych pomieszczeniach. Jeśli nie chcemy (lub nie możemy) wykorzystać drewna, powinniśmy wyłożyć podłogę płytkami. Płytki do kuchni w stylu skandynawskim to połączenie jasnych kolorów i nieklasycznych kształtów – do wyłożenia podłogi warto wykorzystać np. płytki heksagonalne.
Projektowanie Kuchni
Dobrze zaprojektowana kuchnia, to rzecz niezbędna w każdym domu. W cenie projektu zaproponujemy Ci 3 koncepcje Twojej kuchni z których wybierzesz najlepsze dla Ciebie rozwiązania.
Nie we wszystkich jednak dziedzinach każdy może czuć się dobrze, ponieważ w niektórych potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Taką właśnie dziedziną jest projektowanie wnętrz.
Aranżacja i projektowanie wnętrz z naszym biurem projektowym, to prawdziwa przyjemność. Stworzymy dla Ciebie unikalny projekt który spełni Twoje oczekiwania estetyczne jak i funkcjonalne.
Meble kuchenne– styl skandynawski w Twoim domu
W kuchniach skandynawskich najczęściej spotykanym materiałem jest drewno: drewniane są zwykle zarówno szafki, jak i blaty stołów (niekiedy blaty wykonuje się również z kamienia). Dominującym kolorem jest biel. Szafki kuchenne występują również w odcieniach szarości czy jasnych pasteli. Stół powinien być wykonany z naturalnego drewna – preferowane są przy tym lekkie formy. Na wielu serwisach ogłoszeniowych bardzo łatwo można znaleźć ciekawe i niedrogie meble w stylu skandynawskim które można samodzielnie odnowić, lub poddać je renowacji w naszym warsztacie.
Typowe dla kuchni skandynawskiej jest ustawienie przy stole różnych pod względem designu krzeseł np. krzeseł z tworzywa sztucznego i krzeseł drewnianych. Kolorystyka mebli i przywiązanie do minimalizmu sprawia, że styl skandynawski sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych kuchni, np. w bloku. Mała kuchnia w stylu skandynawskim to propozycja dla osób, które chcą uzyskać wrażenie przestrzenności, a ponadto cenią sobie funkcjonalność.
Skandynawskie lampy i dodatki do kuchni
Nie mniej ważne niż meble są dodatki do kuchni skandynawskiej. Ich zadaniem jest ożywienie i ocieplenie przestrzeni, w której dominuje biel i minimalizm. Najważniejszym dodatkiem jest oświetlenie. Lampy wiszące i żyrandole w stylu skandynawskim są zwykle wykonane z połączenia drewna, metalu czy szkła – aby urozmaicić przestrzeń niekiedy wybiera się lampy w intensywnych odcieniach.
Funkcję dodatków pełnić mogą także odpowiednio wyeksponowane kubki i filiżanki. Często wykorzystuje się również pojemniki kuchenne w kolorach pastelowych wykonane z metalu lub ceramiki. Wybierając dodatki, warto pamiętać o tym, by nie zagracić przestrzeni – postawmy na funkcjonalność, nie na przepych.
Podejmiemy się zaprojektowania Twojej wymarzonej kuchni skandynawskiej. Nasze studio projektowe zajmuje się zarówno projektowaniem kuchni online w całej Polsce, ale działamy również stacjonarnie w Warszawie i okolicach. Sprawdź szczegóły tej usługi na stronie: Aranżacja i Projektowanie Wnętrz Warszawa. Jeśli interesuje Cię zdobywanie wiedzy o projektowaniu wnętrz, zobacz artykuły na naszym blogu o wnętrzach. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu za pomocą naszego formularza kontaktowego. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami i na pewno odpowiemy w 24h.
Ceny projektów wnętrz
Sprawdź jakie elementy składają się na koszt projektu. Na stronie znajdziesz praktyczne wskazówki w jaki sposób negocjować i obniżyć ceny.
Postanowiliśmy stworzyć mały poradnik na temat cen projektów mieszkań w zależności od ich metrażu. Sprawdź ile będzie kosztował projekt Twojego mieszkania.
Jeśli jesteś zainteresowany jaki jest koszt architekta, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim informacje o aktualnych cenach oraz sposobach współpracy.
Kuchnie skandynawskie FAQ
FAQ- Machina SnuCzy styl skandynawski sprawdzi się w małych kuchniach?
Połączenie mała kuchnia – styl skandynawski sprawdzi się doskonale ze względu na preferowane w tym stylu warianty kolorystyczne oraz funkcjonalność.
Czy styl skandynawski można połączyć z innymi stylami?
Biała kuchnia w stylu skandynawskim to swoisty prototyp. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie, by cechy stylu skandynawskiego implementować do innych rozwiązań aranżacyjnych. Przykładem takiego połączenia jest styl Japandi.
Czym ozdobić okna w kuchni w stylu skandynawskim?
Popularnym rozwiązaniem są zazdrostki. Zazdrostki do kuchni w stylu skandynawskim ocieplą wnętrze Twojej kuchni.
Czy realizujecie projekty kuchni w stylu skandynawskim?
Tak. W naszym studiu zajmujemy się m.in. projektowaniem wnętrz w stylu skandynawskim. Sprawdź naszą stronę: Projekt Kuchni Cena.
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Wąska Łazienka z wanna- jak ją zaprojektować?
Mieszkanie w stylu loftowym i czerwona cegła na ścianę- Warszawa Żoliborz
Salon Grodzisk Mazowiecki
Łazienka w stylu Boho- projekt Warszawa Wilanów
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Łazienki Pruszków- duża i mała łazienka 2×2
Projektowanie kuchni
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Kuchnia w stylu skandynawskim- jak zaprojektować?
Jak urządzić mieszkanie 50 m Projekt Wnętrz Warszawa Ursynów
Aranżacja mieszkania w bloku – Warszawa Praga