Moodboard- co to jest?

Bardzo często decydując się na pomoc profesjonalisty w projektowaniu wnętrz, spotykamy się ze specjalistyczną, wnętrzarską terminologią. Niektóre z nich jako laicy możemy kojarzyć, kilka jednak warto szczegółowo wyjaśnić. Takim słowem jest moodboard, czyli podstawa w aranżacji pomieszczeń, niezależnie od wybranego pakietu. Czym jest i dlaczego tworzy się moodboard? Zapraszamy do naszego poradnika na ten temat.

Czym jest moodboard?

Moodboard w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza tablicę nastroju, jednak bardziej traktuje się ją jako tablicę inspiracji. Jest to swego rodzaju kolaż nastrojowo-emocjonalny, czyli miejsce, gdzie możemy zgromadzić wszystko na temat danej dzieciny, co nam się podoba, porusza nas i zachęca do działania. Nie jest to jedynie pojęcie związane z projektowaniem wnętrz – moodboardy tworzy się również w celach motywacyjnych, by zainspirować się do działania lub zaplanować dany projekt, nie tylko wnętrz. Moodboard może być stworzony w specjalnym programie graficznym, w formie wirtualnej, ale również jako namacalna makieta. Wirtualne moodboardy zazwyczaj są konstruowane za pomocą zapisanych zdjęć na popularnych portalach z inspiracjami. Dotyczą one pomysłów z zakresu stylizacji paznokci, majsterkowania, makijażu, DIY z każdej dziedziny, jednak najczęściej są to moodboardy dotyczące takiej kwestii jak projektowanie wnętrz.
Moodboard wnętrza jest wykonywany po to, by przedstawić klientowi kolory oraz faktury, które będą podstawą w aranżacji domu, mieszkania lub danego pomieszczenia. To tablica, na której znajdują się wszelkiego rodzaju wspomnienia z podróży, inspiracje z ulubionych hoteli w formie zdjęć, wycinki z gazet, fragmenty tkanin, materiałów, wzorniki i próbniki, tworzące w przyszłości podstawę w pomieszczeniu. Mogą być to również wszelkiego rodzaju kawałki drewna na podłogi i meble, uchwyty i klamki, kamień i kompozyty, kawałki płytek, czyli wszystko to, co stworzy fundament do stworzenia domu idealnego, oczywiście z wcześniejszą weryfikacją, czy wpisują się one w jeden, konkretny styl. Chyba że Klient stawia na eklektyczny charakter wnętrza – wtedy to moodboard może być naprawdę szalony.

Dlaczego moodboard jest podstawą w aranżacji wnętrz?

Moodboard- Projektowanie Wnętrz Ganek

Klienci biura projektowego zazwyczaj automatycznie zadają pytanie moodboard co to, kiedy słyszą, że jest to element w każdym pakiecie pracowni architektonicznej. Dzieje się tak z prostej przyczyny – nie jest to zbyt popularne nazewnictwo, jednak sama nazwa tablica inspiracji może nie być tak precyzyjna. Moodboard wnętrza jest bardzo ważny, ponieważ nie tylko przedstawia wizję na dane pomieszczenie projektanta wnętrz, ale także jest namacalnym przedmiotem, dzięki któremu Klient może również przedstawiać i swoje inspiracje. Można go zastosować odnośnie do całego domu, wtedy to może być to naprawdę duża powierzchnia bądź zbiór inspiracji zamkniętych w dużej wielkości pudełku. Moodboard okaże się pomocny także przy aranżacji mieszkania, zarówno tego dużego, jak i średniego. Może również być zestawem nastrojowo-emocjonalnym dotyczącym pojedynczego pomieszczenia, np. salonu, sypialni, czy też pokoju dziecięcego. W salonie moodboard może zawierać próbniki i wzorniki tkanin mebli tapicerowanych, w sypialni jego podstawą mogą być kolory, a jeśli chodzi o pokój dziecięcy – i kolory, i faktury.
Moodboard zwykle tworzony jest przez biuro projektowe, ale może być dopracowywany przez obie strony, także przez Klienta. Tablica tego typu jest także makietą, którą projektant wnętrz może pokazać swoim współpracownikom w pracowni, w celu jeszcze lepszego dopracowania detali. Czasem okazuje się, że dzięki moodboardowi nad projektem pracuje kilku doświadczonych specjalistów. Przykładowo w biurze projektowym Machina Snu moodboard to element, który znajduje się zarówno w pakiecie podstawowym, jak i w plus oraz kompleksowym. Oczywiście tworzymy go zarówno w projektach "stacjonarnych" i jak projektowaniu wnętrz online. Jest stawiany na równi z samymi układami funkcjonalnymi, które pokazują, w jaki sposób mają być ulokowane takie elementy jak meble, armatura sanitarna, sprzęt AGD, ściany, stoły itp. Mawia się, że układ funkcjonalny to sylwetka, a moodboard to ubranie i dodatki, które razem tworzą spójną całość.

Moodboard- Projektowanie Wnętrz Ganek
Moodboard- Projektowanie Wnętrz Ganek Pamesa RodinMoodboard- Projektowanie Wnętrz Ganek Gary Woodpecker

Ceny projektów wnętrz

Projektowanie wnętrz cennik
Projektowanie cennikSprawdź nasze ceny

Sprawdź jakie elementy składają się na koszt projektu. Na stronie znajdziesz praktyczne wskazówki w jaki sposób negocjować i obniżyć ceny.

Projekt mieszkania cena
Mieszkanie- projektIle kosztuje?

Postanowiliśmy stworzyć mały poradnik na temat cen projektów mieszkań w zależności od ich metrażu. Sprawdź ile będzie kosztował projekt Twojego mieszkania.

Architekt wnętrz cena
Architekt- cenaZobacz ile kosztuje

Jeśli jesteś zainteresowany jaki jest koszt architekta, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim informacje o aktualnych cenach oraz sposobach współpracy.

Co projektant wnętrz bierze pod uwagę, tworząc moodboard?

Moodboard- Projektowanie Wnętrz Salon

Moodboardy, jak już wcześniej wspominaliśmy to zbiory obrazów, tekstów, materiałów, przedmiotów, zdjęć, próbek kolorów, wszystkiego, co może oddać pewien klimat dotyczący zagadnienia, które będzie opracowywane przez projektanta wnętrz. Architekt wnętrz tworząc moodboard, bierze pod uwagę przede wszystkim:

  • styl, w jakim najlepiej czuje się klient.
  • charakter wnętrza i jego przeznaczenie.
  • gust klienta i jego inspiracje.
  • kolorystykę i faktury, wpisujące się w upodobania klienta, jednak wydobywające potencjał z danego domu, mieszkania, lub pomieszczenia.

Im bardziej szczegółowo stworzony będzie mood board, tym lepiej i łatwiej jest zobrazować swoją wizję na projekt klientowi i innym projektantom.
Moodborady mogą być również tworzone przez klientów samodzielnie, zanim zgłoszą się do biura projektowego. Inspiracje można gromadzić przez lata, a moodboard może przez nie ewoluować. Dopiero po tym, gdy jesteśmy pewni swoich pomysłów na mieszkanie lub dom marzeń, możemy je skonfrontować z wiedzą i doświadczeniem projektanta wnętrz. To on podpowie nam, czy takie połączenia są możliwe, funkcjonalne i praktyczne.

Moodboard- Projektowanie Wnętrz Salon
Moodboard- Projektowanie Wnętrz Salon Dion ApiaMoodboard- Projektowanie Wnętrz Salon Italmeble Apollo Round

Moodboardy poszczególnych pomieszczeń

Moodboard- Projektowanie Wnętrz Kuchnia z Jadalnią

Aby jeszcze dokładniej zobrazować czym są moodboardy, warto je opisać w perspektywie danych pomieszczeń, ale także domu czy też mieszkania.
Otóż moodboard dotyczący domu powinien zawierać przede wszystkim paletę barw, jaka będzie panowała w całym domu, z podziałem na poszczególne pomieszczenie. Nie można tutaj zapomnieć o płytkach, klamkach, uchwytach, materiałach znajdujących się na zasłonach, meblach tapicerowanych. Ważne jest określenie rodzaju i kolorów dodatków, np. czy postawić na naturalne, gliniane figurki, wazony i doniczki. Moodboard wnętrza domu to także właściwy odcień drewna na parkiet czy weluru na kanapę, jak i wymarzony kształt baterii łazienkowej. Ważne jest również zapisanie zdjęcia upatrzonych drzwi, a nawet listew przypodłogowych i żyrandoli. Warto mieć wszystkie elementy na tablicy inspiracji, w postaci rysunku lub próbki ze sklepu, by potem skupić się jedynie na ich poszukiwaniu, jednak i tego czasem nie trzeba robić. W pakiecie plus i kompleksowym w biurze projektowym Machina Snu projektanci tworzą specyfikację i listę produktów wraz z adresami sklepów, gdzie można je dostać. Podobnie jest w przypadku mieszkań.
Moodboardy kuchni i jadalni muszą być równie dopracowane, jak te, dotyczące innych pomieszczeń. Są to specyficzne miejsca w domu. Kuchnia musi być funkcjonalna i reprezentatywna, a co za tym idzie estetyczna. W jadalni musi swobodnie pomieścić się nie tylko rodzina przy codziennym śniadaniu, ale również większe grono osób przy okazji świąt czy innych uroczystości. Wobec tego jadalnia musi posiadać odpowiednie rozmieszczenie, wielkość elementów skladowych aby sprawić, że będzie ona stylistycznie powiązana z reszta mieszkania. Zatem moodboard kuchni i jadalni to przede wszystkim zbiór informacji odnośnie podłogi, glazury, płytek, ale również baterii, mebli czy oświetlenia. W moodboardzie kuchni może znaleźć się wybrany rodzaj talerzy, czy też podkładek, a nawet obrusu – wszystko zależne jest od wizji klienta, jak i projektanta wnętrz.

Mamy nadzieję, że wyczerpaliśmy wszelkie wątpliwości na temat tablicy inspiracji i hasła „moodboard co to”, ponieważ jest to niezwykle ważny element w projektowaniu wnętrz, niezależnie od tego, czy będzie to aranżacja całego domu, czy też pojedynczego pomieszczenia.

Moodboard- Projektowanie Wnętrz Kuchnia z Jadalnią
Moodboard- Projektowanie Wnętrz Kuchnia z Jadalnią Lampa Care Design LoopMoodboard- Projektowanie Wnętrz Kuchnia z Jadalnią Lampa Clayre AND Eef

FAQ

Moodboard

Galeria moodboard