Małe mieszkanie-jak zaplanować i urządzić?

Jesteś właścicielem lub wynajmujesz mieszkanie wielkości schowka na odkurzacz? jesteś zrozpaczony brakiem możliwości osiągnięcia przyjaznej przestrzeni w swojej  kwaterze dla liliputów? Cena projektu mieszkania przy małym metrażu nie jest wysoka, ale jeśli chcesz samodzielnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, to ten artykuł jest dla ciebie :). Mamy nadzieje, że przestawione sposoby aranżacji wnętrz i zagospodarowania małej przestrzeni pomogą Wam w ujarzmieniu małe mieszkań typu studio.

Kolorystyka dla małego mieszkania

Małe mieszkanie

Nie odkryjemy ameryki mówiąc, że w małych przestrzeniach jasne kolory to konieczność. Nie zawsze chodzi o kolor sterylnej bieli, jednak wybór powinien zdecydowanie padać na odcienie zimne. Mocno rozbielone błękity czy zielenie wyglądają świeżo, kojarzą się z niebem, powietrzem i dają poczucie przestrzeni. Rezygnacja z ciepłych intensywnych oraz ciemnych kolorów na ścianach sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać na większą. Zastosowanie farb odbijających światło jest kolejnym zabiegiem, który z pewnością pomoże małej przestrzeni. Należy wobec tego kierować swój wybór w stronę farb satynowych lub z drobinkami odbijającymi światło.

Więcej o rekomendowanych przez nas farbach przeczytasz TUTAJ

Może się wydawać zaskakujące, ale pomalowanie jednej ściany ( nie więcej! ) ciemnym, głębokim kolorem również jest metoda na małe wnętrza. Taka ściana stworzy iluzję głębi w małej przestrzeni. Dodatkowo podłoga powinna zawsze być ciemniejsza od sufitu. Wtedy pomieszczenie wyda się wyższe. Podobny efekt uzyskamy malując sufit i górną partię ścian (pas o wysokości ok. 10-15 cm) na kolor nieco jaśniejszy niż barwa ścian.

Zasada jasnych barw dotyczy również mebli. Nie oznacza to, że mieszkanie powinno przypominać szpitalną izolatkę 🙂 . Unikaj ciemnego drewna, mebli wizualnie ciężkich. Wszelkie przeźroczystości są doskonałą parą dla małych mieszkań. 

meble

Sporo ciekawych rozwiązań dla małych przestrzeni pojawiło się również na polskim rynku. Wielorakie filmiki, zadziwiają magicznymi stolikami, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przekształcają się w pałacowe biesiadne stoły mogące pomieścić sporo zgłodniałych gości.  Sama jestem wielką fanką mebli wielofunkcyjnych. Włoska marka Clei ze względów estetycznych wyraźnie wybija się na czele. Niestety należy się liczyć, że producenci takich mebli mocno windują ceny oczekując zapłaty za nie jak za przysłowiowe zboże. Można też poszukać na rynku używanych perełek i skorzystać z naszej usługi renowacji mebli- na pewno koszty będą nieporównywalnie mniejsze, a oryginalny efekt gwarantowany. Jeśli chcecie je samodzielnie przemalować, to przygotowaliśmy dla was odpowiedni artykuł: Jak pomalować meble?

Mieszkańcy miniaturek w ogóle muszą się liczyć z tym, że urządzenie ich kilkunastu metrów kwadratowych w sposób wygodny i funkcjonalny, niejednokrotnie będzie droższe niż wyposażenie 80 metrowego apartamentu.  W wielu przypadkach, aby rozsądnie wykorzystać każdy centymetr należy posiłkować się pracą sprytnego stolarzą i wykonywaniem mebli na zamówienie.

Projektując wnętrze małego mieszkania należy nastawić się na zorganizowanie dużej ilości schowków. Zwykle z przechowywaniem jest najwięcej problemów. Wykonanie szaf wnękowych na zamówienie to nie mały wydatek. Chcąc trochę zaoszczędzić można kupić szafę typu PAX w Ikei. Obudowana gips kartonem wygląda jak wmontowana w ścianę. Oczywiście przy tym rozwiązaniu jest duża szansa, że jednak jakąś przestrzeń utracimy. Ikeowskie moduły nie zawsze będą idealnie dopasowane wymiarami do naszej wnęki.

Unikajcie otwartych półek. Nawet równo poukładane książki czy dekoracje będą stwarzały wrażenie chaosu i potęgowały klaustrofobiczność wnętrza. Każdą przestrzeń wykorzystuj. Każdy centymetr się liczy- pod łóżkiem, nad drzwiami- jeżeli sufit jest dość wysoko. To co można pozamykaj w szafkach, szufladach czy komodach. Im mniej różności w zasięgu wzroku tym lepiej dla całokształtu wnętrza. 

Oświetlenie

Wielu ludzi uważa, że to głupie posiadać punkty oświetleniowe, z których korzysta się jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Ale czy to własnie w takich sytuacjach nie chcemy zrobić wrażenia na rodzinie czy zaproszonych gościach :)? Pochwalić się odpicowanym, mini mieszkankiem?  W małych mieszkaniach im więcej lamp, lampek i żyrandoli tym lepiej. Światło potęguje wrażenie przestrzeni, a o to własnie nam chodzi, aby troszkę rozciągnąć ściany.

Małe mieszkanie-przykład z życia

Mieszkanie 47 m2 w starym budownictwie. Dwa małe pokoiki i salon połączony z miniaturową kuchenką. Ilość mebli wolno-stojących ograniczona do minimum. Większość mebli jest zabudowana, dzięki czemu nie ma we wnętrzu wrażenia bałaganu i chaosu.

Projektant wnętrz umieścił wiele punktów oświetleniowych w pokojach. W salonie oświetlenie centralne, oświetlenie punktowe z boku czerwonej, wysuniętej ścianki i zaraz przy suficie na półokrągłej ścianie prowadzącej do salonu ( niestety nie ma tego ujętego na zdjęciach). Wiszące lampy nad barkiem i szyna oświetleniowa w kuchni doskonale doświetlają małą przestrzeń kuchenną.

Wszystkie drzwi są przesuwne, aby nie zabierać miejsca. Dodatkowo są wykonane prawie w całości z mlecznego klejonego szkła. Dzięki temu dużo światła wpada do małego i ciemnego przedpokoju. Wielkie lustro na przeciwko wejścia sprawia wrażenie lekkiego "rozciągnięcia" małej przestrzeni holu. W sypialni powstało wielkie, małżeńskie łóżko z licznymi schowkami w jego dolnej części. Zarówno szuflady jak i schowek pod drugim materacem stanowią doskonałe miejsce do przechowywania. W łazience również kosmetyki są chowane w małych szufladkach nad zabudowana spłuczką.