Dekoracja okien- jakie firanki wybrać?

Dekoracja okien jest niezwykle ważna dla aranżacji całego wnętrza. W salonie, który jest miejscem reprezentacyjnym każdego domu chcemy zrobić wrażenie na zaproszonych gościach, w sypialny odgrodzić się od wścibskich podglądaczy. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają firany i zasłony, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju rolety, żaluzje czy szatersy.

klucz do harmonii

Na forach i facebookowych grupach, poświęconych urządzaniu wnętrz wciąż można zobaczyć wklejone zdjęcie okna z podpisem: "proszę o pomysły na dekorację takiego okna". Zapominamy, że okno to część całego wnętrza i aby uzyskać spójny wygląd danego pomieszczenia, to każdy element jego aranżacji musi ze sobą współgrać. Co nie znaczy, że wszystko musi być od kompletu i do siebie "PASOWAĆ". Pamiętajmy, że urządzanie mieszkanie to nie składanie puzzli. Meble i elementy wystroju powinny się uzupełniać, korespondować ze sobą. Wobec tego dekoracja okien jako odrębnych elementów w naszej przestrzeni nie może zakończyć się sukcesem. Podstawowy błąd, który popełniamy to zbytni przesada. Tymczasem mam wrażenie, że własnie przy aranżacji okna mniej znaczy więcej. Mniej ozdóbek, plątaniny tasiemek, zawijasów z firany. Więcej natomiast dobrej gatunkowo tkaniny (najlepiej naturalnej) z ciekawym zmarszczeniem. Znaczenie ma także ilość użytego materiału. Nic tak źle nie wygląda jak zawieszona, niewielka płachta będąca tylko z nazwy dekoracją. Aby tkanina robiła wrażenie musi być marszczona przynajmniej 2-2,5 razy.  Tylko mocno marszczona firana czy zasłona będzie w oknie wyglądać bogato, stylowo i zachwyci każdego.

Dekoracja okien, a spójność aranżacji wnetrza

Aranżacja całego wnętrza powinna być spójna. Zastosowanie jednego przewodniego koloru w dodatkach jest prostym zabiegiem gwarantującym sukces. Od dawna pomyślnym trikiem jest zastosowanie tej samej tkaniny na zasłonach i poduszkach czy obiciu małego podnóżka. Powtarzalność jak w mandalach dostarcza spokoju i harmonii. Styl w jakim utrzymany jest pokój, a najlepiej całe mieszanie powinien przełożyć się na styl dekoracji okien. W przestrzeniach nowoczesnych, minimalistycznych ciężkie żakardowe zasłony będą wyglądać śmiesznie. Znakomicie natomiast  korelują proste, niedbale leżące na podłodze tekstylia z naturalnego lnu w chłodnych kolorach. Na rynku jest mnóstwo firan i zasłon z fikuśnymi ozdobami i różnymi zawijasami. Ale trudno jest mi sobie wyobrazić gustowna aranżację całego wnętrza, w którym takie ozdoby by dobrze wyglądały. 

łagodne dekoracje

Jeżali pusta tkanina jest dla Was zbyt uboga to ciekawym urozmaiceniem okna są delikatne dekoracje czy ciekawe marszczenia tkaniny. Suptelne chwosty, frędzle czy taśmy ozdobne dodają uroku. Dobrze będą równoważyć spokojny klimat jednobarwnej zasłony dostarczając jednocześnie odrobinę zabawy forma czy kolorem. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ich ilością. Jeżeli decydujemy się na fikuśne marszczenia to zrezygnujmy już z innych bogatych zdobień. 

Dekoracja Okna w pokoju dziecka

Pomimo, że przestrzeń należy do małego człowieczka, aranżacja jego pokoju wraz z oknem wcale nie musi być mocno dziecięca. Ogrom zabawek i feeria barw jaką dostarczają wyraźnie zaakcentuje do kogo pokój należy. Dzięki zasłonom w jednolitym kolorze, bez zbędnych wzorów uda się choć trochę uspokoić przestrzeń.

Firanki + zasłony- za i przeciw

Firany i zasłony na oknach w salonie są preferowana dekoracją. Osobiście nie jestem ich zwolennikiem, ale rozumiem ich liczne zalety. Oto kilka z nich:

  • Jeżeli za oknem nie rozciąga się widok na morze, góry czy choćby las, a jedynie na sąsiedni blok, to tekstylia w oknie będą zapewniać domownikom potrzebną prywatność
  • Firany i zasłony pozwalają na ukrycie nieestetycznych rur i kaloryferów.
  • Zasłony stanowią barierę dla chłodnego powietrza, szczególnie zimą. Latem natomiast zapewniają ochronę przed silnym słońcem.

Jak wszystko, to rozwiązanie posiada również swoje wady.

  • Nawet jeżeli jesteś całkowita tekstylną maniaczką, ale posiadasz  w domu alergików, to firanki i zasłony zdecydowanie nie są dla Ciebie.
  • Dla korzystnego efektu wymagają częstego prania i prasowania.
  • Z uwagi na dynamiczność zmian w modzie wnętrzarskiej szybko się dezaktualizuj.
  • Posiadają dość wysokie ceny.