Pokój dziecięcy: jakie wybrać kolory ścian i mebli

Przed takim pytaniem staje każdy rodzic. Czy chodzi o wielką sypialnię z bawialnią, czy o kącik w kawalerce, chcemy stworzyć dziecku miejsce bezpieczne, rozwijające i ładne. Jak to zrobić?

Przede wszystkim - bezpieczeństwo

Pokój dziecięcy

Tu nie ma miejsca na eksperymenty z farbą, która kiedyś została nam po malowaniu płotu. W dziecięcym pokoju stosujemy farby bezpieczne dla dziecka. Wodorozcieńczalne, najlepiej oznaczone certyfikatem, potwierdzającym ich nieszkodliwość.

O farbach, które znamy i które nigdy nas nie zawiodły pisaliśmy TUTAJ

Pokój dziecięcy to zabawa, nauka, ale również spokój

Pokój dziecięcy

Dzieci lubią, kiedy jest wesoło i kolorowo. Kierując się tym przekonaniem, wpadamy w pułapkę urządzenia dziecięcego pokoju „kolorowo i wesoło” właśnie. Kosztem czasu, pracy i pieniędzy, niewielką zazwyczaj przestrzeń zapełniamy po sam sufit barwną treścią. Tapeta, naklejki, kontrastowe kolory, u góry szlaczek. Dużo obrazków. Półka na ustawione frontem kolorowe książeczki. Wzorzysty dywan, zasłonki i narzuta na łóżko. Takie pokoje, w których jedyną monochromatyczną plamą jest telewizor(!), straszą na forach i facebookowych grupach, poświęconych urządzaniu wnętrz. Próby krytyki zagłuszają komentarze „ważne, żeby podobało się dziecku” i „a córcia przeszczęśliwa”.

Tymczasem, pokój dziecięcy, jak żaden inny, łączy w sobie rozmaite funkcje i wymaga harmonijnego połączenia przeciwstawnych elementów. Projekt wnętrza musi zapewniać dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dawać mu radość i energię do zabawy. A w późniejszych latach – umożliwiać skupienie potrzebne do nauki.

Dobrym rozwiązaniem jest ciekawa fototapeta, która jako jedyny mocny element we wnętrzu może "zrobić" całą aranżację. My korzystamy z pomocy firmy Dekornik, ale z wielkim zainteresowaniem obserwujemy Double Room. Unikalność wzorów jakie proponują robi wrażenie.

Więcej o pokoju młodzieżowym możesz dowiedzieć się TUTAJ

W TYM MIEJSCU znajdziesz nasze projekty i realizacji pokoi młodzieżowych

Planowanie

Pokój dziecięcy

Projektując wystrój pokoju (nie tylko dla dziecka), dobrze myśleć o nim jak o kompozycji. Składają się na nią: kolory ścian (i sufitu), podłoga, meble, dodatki. Dobrze przemyśleć je tak, by ściany były kolorystyczną bazą, którą dopełnimy jednym czy dwoma kolorami detali i mebli. Wtedy zmiany wystroju związane z dorastaniem dziecka będą mogły ograniczać się do zmiany dodatków na te związane z nową pasją, i do zastąpienia łóżeczka ze szczebelkami – łóżkiem, a stoliczka - biurkiem. Pamiętajmy przy tym, jak bardzo kolorowe są książeczki i zabawki (pomijając te dla noworodków i minimalistycznych ekologów). Przypomnijmy też sobie, jak działają na nas kolory.

O potędze dodatków w dobrze zaprojektowanym pokoju dziecka pisaliśmy TUTAJ.

Działanie kolorów

Pokój dziecięcy

CzerwonyWyjątkowo pobudzający. Wpływa na nasz oddech i tętno. Akcenty dodają energii i pomagają się skupić. Czerwone ściany mogą wywołać zdenerwowanie, czy wręcz agresję – nawet jeśli są na nich ulubione Autka.

BBBBBBBBBBB

PomarańczowyWesoły i radosny. Stosowany z umiarem, np. w dodatkach, podobno dobrze wpływa na komunikację i stosunki między ludźmi. Za wiele pomarańczowego może przytłaczać i wydobyć z dziecka tę mniej przyjazną stronę.

BBBBBBBBBBB

NiebieskiUspokaja. Obniża tętno i ciśnienie krwi, spowalnia oddech. W nadmiarze nieco smutny, więc warto zrównoważyć go żółtymi, czy czerwonymi akcentami, np. na krzesełku, poduszkach, czy wzorze na zasłonach. Idealny do morskich opowieści.

Więcej o tym kolorze we wnętrzach możesz przeczytać TUTAJ

BBBBBBBBBBB

ŻółtySłoneczny i energetyczny. Świetny dla dziecka, które rano miewa problemy ze wstawaniem, za to wieczorem zasypia bez problemu. Nie odwrotnie!

BBBBBBBBBBB

ZielonyWnosi do wnętrza świeżość natury. Odcienie miętowe i pastelowe świetnie nadają się dla małych nerwusków. Uwaga: ciemne odcienie w za dużej ilości, np. na całych ścianach, mogą wydawać się smutne i przytłaczające.

BBBBBBBBBBB

BeżowyKlasyczny i naturalny. Daje poczucie stabilizacji. Świetne tło dla żywszych kolorów.
Uwaga: Za wiele ciemnego beżu, czy brązu może przyciemnić pokój i zmniejszyć go optycznie.

BBBBBBBBBBB

O złych konsekwencjach jego nadmiaru można przeczytać TUTAJ  B

BBBBBBBBBBB

RóżowyUspokajający i kojarzący się z empatią i opieką. Niestety, małe królewny szybko się nim nudzą - warto o tym pamiętać, planując malowanie.

BBBBBBBBBBB

FioletowyNie tak różowy, jak różowy. Skłania do refleksji i uwrażliwia. Wiercipięcie pomoże odetchnąć. W pokoju małego wrażliwca dobrze ograniczyć go do dodatków.

BBBBBBBBBBB

SzaryPasuje do wszystkiego, ale jako dominujący kolor może budzić poczucie smutku i osamotnienia. Jeśli marzą nam się szare ściany, ożywmy je jakoś, np. akcesoriami w kolorze pastelowej żółci.

BBBBBBBBBBB

BiałyCzysty i jasny. Dobre, neutralne tło dla wszystkich kolorów. By nie dawał poczucia chłodu, można zastąpić go cieplejszym, kremowym odcieniem.