Jak znaleźć projektanta wnętrz?

Przystępując do urządzania swojego mieszkania posiadasz mnóstwo pomysłów na jego aranżację lub... masz całkowitą pustkę w głowie. Spędzasz godziny na szukaniu inspiracji w internecie lub gazetach branżowych. Na końcu całego procesu pozostaje jedynie mętlik w głowie od nadmiaru możliwości i czujesz przytłoczenie z powodu ilość dostępnych materiałów. Dodatkowa świadomość, że jesteś dopiero na początku drogi, a jej koniec uwieńczony wspólnym oglądaniem starych filmów na wygodnej kanapie jest bardzo odległy- nabierasz wątpliwości czy w ogóle podołasz temu wyzwaniu. Rozwiązaniem jest współpraca z projektantem wnętrz. Jak znaleźć projektanta i czy jest to droga usługa?- odpowiadamy otwarcie i bez tworzenia legend.

POSZUKIWANY/ POSZUKIWANA

Jesteś już na etapie przyznania się przed samym sobą, że nie podołasz wyzwaniu urządzenia swojego wymarzonego gniazdka. Pracując na pełny etat i przy niehandlowych niedzielach poszukiwanie idealnej terakoty wydaje się być jak "Mission Impossible". Na czas urządzania mieszkania przecież nie zwolnisz się ze pracy. Zastanawiasz się nad wynajęciem kogoś kompetentnego, ale jak znaleźć projektanta i gdzie go w ogóle szukać?

ZNAJOMI

Oczywiście w pierwszej kolejności ruszasz po doradztwo do znajomych- może ktoś ma kogoś do polecenia? Niestety takie rozwiązanie też wiąże się z mała pułapką. Pamiętaj że to co dobre dla koleżanki kolegi nie musi odpowiadać tobie. Sprawdź w pierwszej kolejności portfolio poleconego fachowca i przekonaj się czy poruszacie się w tych samych obszarach estetyki. Czy jego dotychczasowe projekty i aranżacje wnętrz po prostu ci się podobają? Oczywiście napotkasz na swojej drodze projektantów, którzy będą zapewniać, że zaaranżują mieszkanie w dowolnym stylu. Nie oszukujmy się- każdy ma subiektywne poczucie gustu i postrzegania piękna. To automatycznie przekłada się na pracę projektanta, w której można zauważyć pewną zależność, znak firmowy, działanie zgodnie z nieświadomym schematem.

Odnalezienie wspólnej płaszczyzna postrzegania otaczającego nas świata jest w dalszej współpracy niezwykle ważne. To dzięki niej rodzi się pomiędzy inwestorem, a projektantem wnętrz wspólna więź porozumienia. To również dzięki niej powstaje coś najważniejszego ZAUFANIE. Bez tej składowej cały proces nie ma sensu i jest drogą przez męki zarówno dla inwestora jak i dla projektanta. Nie namawiam do pozostawienia inwestycji i wyjazdu na Bora Bora- kontrola też jest ważna. Eliminuje na bieżąco niedomówienia, które zdarzają się nawet w najlepiej naoliwionej machinie. Nie mniej jednak korzystanie z usług projektanta ma sens tylko na zasadach pewnego zaufania. Projektant tak samo jak inwestor chce aby jego praca okazała się sukcesem.

Znajomi zawodzą, a Ty nadal pozostajesz z nierozwiązanym problemem jak znaleźć projektanta? Proponujemy zajrzeć w kilka miejsc.

Internet

Studnia informacji proponuje wiele możliwości jak znaleźć projektanta. Zawsze jednak pozostaje niepewność, czy nie trafimy na zwyczajnych oszustów. Miejscami, w których możemy od razu zweryfikować swój wybór i pracę pracowni jest Homebook i Facebook. Zarówno w  jednym jak i drugim miejscu można podpytać o ewentualne kompetencje danej pracowni innych użytkowników, poczytać opinie. Gdy już dotarłeś do witryny konkretnej osoby zwróć uwagę czy publikowane są zdjęcia z realizacji projektów czy wyłącznie fotorealistyczne wizualizacje. Jeżeli masz do czynienia z drugim przypadkiem i wizualizacje tworzą całe portfolio, istnieje niebezpieczeństwo, że projektant nie miał możliwości współpracować z klientem przy realizowaniu jego projektu i nie posiada doświadczenia w przeprowadzaniu takich inwestycji. W wirtualnej rzeczywistości, tworząc wizualizacje możne pozwolić sobie na wszystko. Tymczasem realia są zupełnie inne. Decydując się na kogoś kompletnie nieznanego możesz poszukać na LinkedIn, OLX, Allegro... W tym przypadku bądź wyczulony na pierwszym spotkaniu. Pierwsza rozmowa powinna wyjaśnić wszystko- od razu wyczujesz czy rozmawiasz z fachowcem czy z "przebierańcem". Poza tym musi podczas rozmowy pojawić się to "coś". Wasza współpraca będzie trwała prawdopodobnie kilka miesięcy, dlatego tak ważne jest porozumienie. Nie chcesz przecież "użerać" się z projektantem i walczyć o każdy szczegół? Jeżeli dobrze wam się rozmawia i poczujesz, że druga strona rozumie czego od niej oczekujesz, to później będzie już z górki 🙂 .

targi

Miejscem w którym ilość projektantów wnętrz przypadająca na jeden metr kwadratowy jest podobna do liczby drzew w lesie ( chodź to porównanie po ministrze Szyszko przestaje być aktualne 🙁 ) są niewątpliwie wszelkiego rodzaju targi wnętrzarskie. Największe zagęszczenie takich wydarzeń w kalendarzu jest każdej jesieni i zimy. Począwszy od targów w Łodzi a skończywszy na Mediolanie. W towarzystwie pięknie urządzonych boksów, wyrafinowanych dekoracji i nietuzinkowych mebli, odnajdziesz całą masę projektantów rozdających swoje wizytówki, z którymi można porozmawiać czy umówić się na późniejsze spotkanie.

Jeżeli przebrniesz przez te wszystkie etapy to z pewnością będziesz już ekspertem w temacie jak znaleźć projektanta i gdzie go szukać. Mamy jednak nadzieje, że dużo szybciej  uda ci się odnaleźć bratnią duszę z podobną wrażliwością estetyczną i jeszcze szybciej wprowadzisz się do swojego pięknie urządzonego miejsca na ziemi 😀 .

Ile kosztuje projekt wnętrz?

Przy tak dużej ilości pracowni architektonicznych, indywidualnych freelancer'ów czy dorabiających studentów, na rynku pojawił się olbrzymi rozstrzał w stawkach za projekt wnętrz. Nic dziwnego, że potencjalny klient traci orientacje, która oferta jest uczciwa, kiedy jest nabijany w butelkę, a kiedy trafił do nieopierzonego i niezaprawionego w bojach "wizjonera". Sytuacja dodatkowo się komplikuje, jak Pan Kowalski do zakupu kafelek usługę projektowa dostaje gratis. Jak w takim chaosie dostrzec i docenić pracę rzeczywiście zaangażowanych, dobrych fachowców? Jak znaleźć projektanta i nie pójść z torbami? Jeśli odrzucisz absurdalnie drogie usługi prestiżowych pracowni i rozpaczliwie tanich hobbistów, to pozostanie "Środek", w którym znajdziesz całkiem spora grupę specjalistów i pasjonatów swojego zawodu. Zapraszamy was do zapoznania się z naszym dokumentem Projektowanie Wnętrz Cennik w którym znajdziecie ceny projektów naszego biura projektowego Machina Snu. Znajdziecie tam szczegółowe informacje o cenniku, sposobach wyceny projektów wnętrz i informacje w jaki sposób można negocjować i obniżyć koszt projektu. 

Ile powinien kosztować projekt?

Jest bardzo wiele czynników, które na to wpływają. Znaczącą kwestia, która wpływa na wysokość kosztów projektu jest:

prestiż pracowni

Cena jednego m2 może kosztować nawet 300-500 zł. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że takie pracownie ponoszą spore koszty pracownicze, koszty utrzymania biura, ale głownie chodzi własnie o prestiż i uczucie luksusu. Taka cena za metr samoistnie dokonuje odpowiedniej selekcji klientów, ale nie widzę w tym nic złego. Wartość pieniądza maleje wprost proporcjonalnie do ilości jego posiadania 😀 .

metraż

Wracając na ziemię popatrzmy na koleją zmienną. Rozróżnienie  w cenie m2 ściśle wiąże się z projektowanym metrażem. Inaczej wycenia się projekt domku jednorodzinnego, z garażem, kotłownią i dwoma łazienkami a inaczej 50 metrowe mieszkanie w bloku z jedną łazienką. Przy założeniu, że do zaprojektowania w domku jednorodzinnym jest zwykle około 120 m2, to koszt projektu waha się pomiędzy 70-110zł/m2. W mieszkaniu koszt wzrasta do około 150 zł/m2. Ile kosztuje projekt mieszkania? Sprawdźcie to w naszym artykule Projekt Mieszkania Cena. Dowiecie się ile kosztuje projekt mieszkania 30m2, 40m2, 50m2, 60m2, 70m2 i 100m2 🙂

Region

Kontaktując się z projektantami wnętrz z innych regionów Polski, widzę że rozstrzał cenowy potrafi być jeszcze bardziej zaskakujący. Podane ceny są jedynie orientacyjnymi, które wynikają z naszych doświadczeń i doświadczeń innych projektantów pracujących na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego. O ile w Warszawie projekt mieszkania to średnio 120 zł/m2 to w innych częściach kraju cena spada nawet do 35 zł/m2. Skąd biorą się te różnice? O ile koszt wykończenia mieszkania wydaje się być podobny- ceramika kosztuje podobnie niezależnie od regionu to oczywiście ma to związek z cenami nieruchomości, kosztami siły roboczej, czy wysokości zarobków samych inwestorów.

Zakres

Ostatnia już kwestia to zakres pracy jaki musi wykonać projektant wnętrz. Ilu klientów tyle oczekiwań. Każdy ma inne potrzeby względem usługi projektowej- znalazł się w nietypowej sytuacji, albo całkiem typowej ale brak mu czasu... Jeden będzie potrzebował dokładnego projektu wraz z nadzorem i wspólnymi zakupami, inny jedynie szybkiej porady w kwestiach doboru koloru ściany. To zawsze indywidualna sprawa. Dlatego ceny za projekt mogą się znacząco różnić. Począwszy od projektu koncepcyjnego z wizualizacjami to koszt około 80-120 zł/m2, a skończywszy na realizacji pod klucz to około 180-200 zł/m2 i więcej. Pośrodku jest spora przestrzeń, w której znajdują się projekty częściowe, projekty jednego pomieszczenia, i różne formy wsparcia podczas procesu koncepcyjnego i remontowego.

Czy to drogo? 

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia 😀 .

Patrząc na te ceny z perspektywy inwestora może wydawać się sporo. Koszt projektu 50 metrowego mieszkania to średnio 5 tys. Jest to około 6% całej inwestycji remontowej i jedynie 1,5% wartości mieszkania. Czy 6% jest warte każdej soboty poświęconej na zwiedzanie składów budowlanych? Sam musisz sobie odpowiedzieć ile kosztuje twój święty spokój i pewność, że każda wydana złotówka będzie dokładnie  na to czego rzeczywiście potrzebujesz. Musisz też zdawać sobie sprawę, że płacisz za czyjąś wiedzę i doświadczenie. Projektant wnętrz zajmuje się wszystkim, co z ergonomią i estetyką wykończenia pomieszczeń związane. Poczynając od funkcjonalnego aspektu aranżacji mieszkania, a kończąc na ładnym i harmonijnym finalnym wyglądzie. Chodzi o dobre połączenie tych dwóch punktów, ale też dopasowanie aranżacji do potrzeb i możliwości konkretnego inwestora. Żeby to osiągnąć projektant musi orientować się w charakterystyce technicznej proponowanych materiałów i rozwiązań. Musi mieć wiedzę dotyczącą nie tylko palety modnych kolorów, ale również z zakresu elektryki, hydrauliki czy budowlanki. Ponad to przeprowadzenie projektu od pierwszego spotkania z klientem do oddania pachnące, posprzątane mieszkanie (tak to wygląda przy usłudze realizacji pod klucz) mija niejednokrotnie wiele tygodni. Wszytko to pozwala Ci uniknąć kosztownych błędów, które mogą pojawić się podczas samodzielnej realizacji inwestycji. Poza tym współpraca z projektantem pozwala na uzyskanie realnych oszczędności. Bardzo często mają oni znaczne rabaty na materiały wykończeniowe czy wyposażenie. Poza tym, znaczne kwoty można oszczędzić dzięki zakupom na rynku wtórnym i renowacji mebli. Podsumowując projektant pozwala Ci oszczędzić nerwy, czas i pieniądze.

Mam nadzieje, że przedstawione ceny choć trochę rozwiały legendy o ekskluzywności usługi projektowania wnętrz dedykowanej jedynie dla wybrańców. W prawdzie są to jedynie ceny orientacyjne i dotyczące głównie centralnej Polski to być może pozwolą wam zorientować się kiedy otrzymana wycena za projekt jest mocno zawyżona.