Sztuka stanowi ważny element projektowania wnętrz. Dekoruje i nadaje nasz indywidualny rys. Wnosi kolor, charakter, emocje. Jak eksponować obrazy, plakaty, grafiki i zdjęcia?
Poznaj zasady
Zastanów się, co chcesz powiesić. Po pierwsze: czy masz jeden ogromny obraz, czy dużo małych zdjęć, albo grafik? Po drugie: jak chcesz wyeksponować swoje obrazy? Czy obrazy tworzą jakąś kolekcję? Mają wspólny motyw? Wspólną tonację kolorystyczną? Sztuka jest wspaniałym elementem aranżacji wnętrz, a w szczególności aranżacji salonu.
Weź metrówkę
Optymalna odległość środka obrazu do podłogi to 145-155 cm. Przede wszystkim jeśli wieszasz kilka obrazów obok siebie różnej wysokości, powieś największy w środku i wyrównaj je, np:
- dolnymi krawędziami do dolnej krawędzi największego obrazu
- dolnymi krawędziami do dolnej krawędzi największego obrazu
- górnymi krawędziami do górnej krawędzi największego obrazu
- tak, by środek każdego był wyrównany względem środka największego obrazu.
Zanim zaczniesz wiercić
Rozłóż kompozycję na podłodze i sprawdź, czy dobrze wygląda. Czy pomysł jak eksponować obrazy spełnia Twoje oczekiwania? Możesz układać obrazy, korzystać z gotowych szablonów, lub wyciąć odpowiednie kształty z papieru pakowego. Używaj poziomnicy, ale ufaj też własnemu oku- w starych domach podłogi, ściany, czy sufity potrafią nie być idealnie poziome, czy pionowe. Obraz powieszony „idealnie równo” może to niepotrzebnie podkreślić.
Nie czekaj „Aż będzie cię stać”
Porządną sztukę można często kupić w przystępnych cenach na wystawach i aukcjach organizowanych przez organizacje charytatywne, czy uczelnie artystyczne. Zamiast kupować tanio w internecie na przykład tryptyk przedstawiąjący drewniany pomost nad jeziorem, taki sam, jak u znajomych – powieś plakat, pocztówki, prace dzieci. Coś, co będzie codziennie wywoływać twój uśmiech. Takie elementy wprowadzą świeżość i kolory do salonu.
Zadbaj o spójność
Zastanawiasz się jak eksponować obazy o róznej tematyce i jak łączyc je w kolekcje? Wspólny motyw kolorystyczny, taki sam format, ramy podobne w formie, albo różne, ale pomalowane na ten sam kolor – pomogą stworzyć spójną kompozycję z niekoniecznie spójnych elementów.
Zabaw się skalą
Jeśli jeden obraz zdecydowanie odbiega rozmiarami od reszty - umieść go w środku i otocz mniejszymi, posuwając się od środka ściany na zewnątrz. Dodatkowo możesz też otoczyć mniejszymi obrazkami duży mebel, np. kredens, albo telewizor na ścianie - to świetna metoda, by nieco ukryć jego obecność.
Więcej o aranżacji salonu ze zdjęcia można przeczytać TUTAJ
Łam zasady
W projektach wnętrz nie wszystko musi pasować . Nowoczesna fotografia zrobi największe wrażenie w staroświeckim salonie, podobnie jak i klasyczny portret, lub pejzaż – w nowoczesnym wnętrzu. Wykorzystaj ściany w łazience, korytarzyku, nad biurkiem, czy nad sedesem. Pejzaż da wrażenie przestrzeni w łazience bez okna. Klasyczny „portret przodka” w nieoczekiwanym miejscu doda wnętrzu luzu i humoru. Obraz w kuchni pozwoli powiązać ją stylistycznie z resztą domu.
Nie wszystko musi wisieć
Zamiast wieszać obraz, plakat, zdjęcie, czy grafikę na ścianie, możesz też postawić je, lub przypiąć. Stawianie obrazów po prostu opartych o ścianę nie wymaga żadnych narzędzi i wiercenia, pozwala na częste zmiany, oraz daje wrażenie luzu i nonszalancji (szczególnie w przypadku eksponowania w ten sposób cenniejszych dzieł sztuki). Obrazy możesz ustawić:
- na półce, pianinie, parapecie – sposób ten daje wygodny dostęp do prezentowanych zdjęć, czy obrazków, które można łatwo przestawiać i aranżować na nowo. Pozwala także stworzyć ciekawą kompozycję z rodzinnymi pamiątkami, pięknymi przedmiotami przywiezionymi z podróży, itd. Świetnie sprawdza się w przypadku fotografii – pamiątkowych, rodzinnych, tych z wakacji i z wypadu z przyjaciółkami do Londynu. Wspomnienia miłych chwil i bliskich, kochanych osób poprawiają humor i dodają sił. Parapet najlepiej wykorzystać przy rzadko otwieranych, lub uchylnych, oknach
- na komodzie lub kominku – obraz, plakat, czy grafika na komodzie pomiędzy dwoma symetrycznymi lampami lub świecznikami da wrażenie klasycznej elegancji. Kilka obrazów stojących obok siebie – kreatywnej, wrażliwej duszy
- na podłodze – to dobra metoda na wyeksponowanie naprawdę dużych obrazów, czy plakatów. Stwarza poczucie nieformalnego wnętrza – prawdopodobnie zamieszkanego przez artystę.
- przypięte do czegoś – tablicy narzędziowej lub korkowej, żabkami do karnisza, lub klamerkami do bielizny do rozpiętego sznurka. To oficjalnie najlepszy sposób na prezentowanie dzieł sztuki masowo wykonywanych przez dzieci. Pozwala na częste zmiany dekoracji, i to przez samego autora/autorów.
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Sypialnia Grodzisk Mazowiecki
Antresola w domu w Pruszkowie
Projekt domu w Grodzisku Mazowieckim- Machina Snu
Projekt domu w Pruszkowie- Machina Snu
Wąska Łazienka z wanna- jak ją zaprojektować?
Mieszkanie w stylu loftowym i czerwona cegła na ścianę- Warszawa Żoliborz
Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Aranżacja sypialni- kolorowe mieszkanie
Projektowanie salonu
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Jak urządzić przytulny salon z jadalnią w małym mieszkaniu?
Jak urządzić przytulny salon- inspiracje
Jak urządzić mieszkanie 50 m Projekt Wnętrz Warszawa Ursynów