W czym tkwi sekret urządzenia pokoiku dziecka, tak by wytrzymał próbę czasu, rozwój dziecka i zmiany upodobań? W potraktowaniu go jak każdego innego pokoju.
7 mądrych rad
Ledwo zdążyliśmy się nacieszyć ślicznie urządzonym pokoikiem dla naszego nowonarodzonej pociechy, kiedy okazało się, że pociecha chce wychodzić sama z łóżeczka oraz bez przeszkód sięgać do półek, i pokoik trzeba urządzać na nowo. Przewijaka i kołyski pozbędziemy się łatwo na portalu sprzedażowym, ale co z pozostałymi zmianami? Czy naprawdę potrzeba aż remontu, kiedy z fazy koników wejdziemy w fazę dinozaurów? Niekoniecznie, jeśli projekt wnętrza wykonamy tak, by zmieniał się razem z dzieckiem.
Pomoże nam w tym tych 7 mądrych rad 🙂
1. Zainwestuj w porządne rzeczy na lata
Dobrze sprawdzają się meble rosnące z dzieckiem oraz te pozwalające na łatwe zmiany - rozsuwane łóżko, komoda z odkręcanym przewijakiem, szafki, które można różnie łączyć ze sobą w zależności od potrzeb. Świetne są też takie, które nadadzą się do zabawy zarówno w sklep, jak i podróż statkiem. Dobre meble wytrzymają lata, nawet z energicznym dzieckiem. Można je poddać renowacji w naszym warsztacie, lub samodzielnie przemalować: Jak pomalować meble?.
Warto, by były dobrej jakości i w neutralnych kolorach. Podobnie z kolorem ścian i tapetą - delikatny, pastelowy wzór sprawdzi się równie dobrze zarówno u dwulatka, jak i u nastolatki. Ogromna Świnka Peppa - już nie.
Propozycje z interentu.
2. Sypialnia powinna być miejscem wytchnienia
Pokój dziecięcy pełni zazwyczaj wiele ról i w ciągu dnia jest miejscem szaleństwa i zabawy. Mimo to, warto urządzić go tak, by po odłożeniu (choć części) zabawek na półki - dało się w nim zasnąć. To znaczy, że lepiej zrezygnować w nim z dużych, czerwonych powierzchni, czy nadmiaru jaskrawych kolorów - te zapewnią zabawki.
Projektowanie wnętrz- artykuły
3. Nie prośmy dziecka o wybranie koloru ścian
Wyobrażenie sobie, jak będzie wyglądać kolor z próbki w supermarkecie budowlanym – na całej ścianie, w różnym świetle i w zestawieniu z meblami i podłogą, to trudna sztuka, z którą nie radzi sobie większość dorosłych. Uwzględnijmy upodobania dziecka, ale sami wybierzmy odpowiedni odcień i to, ile danego koloru pokoik i nasze nerwy będą w stanie znieść. Ale i nie stresujmy się nadmiernie tym wyborem – nawet jeśli popełnimy błąd, przemalowanie pokoju i tak będzie łatwiejsze od zmiany tapety, czy całego umeblowania.
Porady, jak wybierać kolory do dziecięcego pokoju znajdziemy tutaj
4. Pamiętajmy, że dzieci brudzą.
Zainwestujmy w zmywalne farby na ścianach i meble, które łatwo będzie doczyścić, zamiast wydawać fortunę na dywanik, czy zasłonki. Dobrze sprawdzają się boazeryjne lamperie, łatwe do wyczyszczenia, przemalowania, czy udekorowania. Dobrym wyjściem jest też tapeta w podwójnym laminatem. Biały puchaty chodniczek jest śliczny, ale znienawidzimy go, wydłubując z niego ciastolinę. Notabene, myśl, czy daną rzecz da się łatwo oczyścić z ciastoliny może być przydatna przy wyborze większości wyposażenia do dziecięcego pokoju 🙂
O farbach przez nas polecanych pisaliśmy tutaj
Machina Snu- nasze usługi
Aranżacja i projektowanie z naszą pracownią, to prawdziwa przyjemność. Stworzymy dla Ciebie unikalny projekt który spełni Twoje oczekiwania estetyczne jak i funkcjonalne.
Łazienki to pomieszczenia, w których kluczowa jest funkcjonalność, jednak dzięki wyjątkowym materiałom i naszej aranżacji powstają piękne i unikalne wnętrza.
Dobrze zaprojektowana kuchnia, to rzecz niezbędna w każdym domu. W cenie projektu zaproponujemy Ci 3 koncepcje Twojej kuchni z których wybierzesz najlepsze dla Ciebie rozwiązania.
5. Zaszalejmy przy dodatkach...
Jeśli wykazaliśmy się rozsądkiem i dojrzałością przy ścianach i meblach - teraz możemy zdziecinnieć. Zainteresowania dziecka potrafią zmieniać się z dnia na dzień. I bardzo dobrze, niech szuka! Aranżując wnętrze dziecięcego pokoju uwzględniajmy aktualne pasje i zainteresowania, ale tak, by zmiany były proste i tanie. Fascynacja dinozaurami, choć w pewnym wieku powszechna, ewidentnie mija z czasem, sądząc po (niewielkiej) ilości osób, które na studiach faktycznie trafiają do Zakładu Paleontologii 🙂
Może zainteresuje Cię również ten artykuł: Pokój Dziecka- dekoracje czynią cuda
6. ...które będzie łatwo zastąpić.
Dekorujmy ściany dziełami naszego dziecka, naklejkami świecącymi w ciemności, czy zdjęciem naszej rodziny. Niech to będzie pokój niepowtarzalny, tylko nasz, wesoły i przyjazny. Na długim wieszaku wiszącym wzdłuż pokoju mogą wisieć pluszaki, by potem ustąpić miejsca gitarze, pointom baletowym, rolkom, czy lornetce. Jak dziecko pójdzie na studia, będziemy mogli powiesić tam sobie własne rzeczy.
7. Prostota przede wszystkim
To w końcu pokój dziecka, które musi mieć przestrzeń na zabawę i spokój do snu i odpoczynku. Nie potrzebne mu fontanny, kolumnady i inne fajerwerki. Często w udekorowanie pokoju wkładamy mnóstwo pracy, czasu i pieniędzy, które spokojnie mogliśmy przeznaczyć na coś innego. Nie przesadzajmy z nadmiarem wzorów, wzorków, obrazków, naklejek, zawieszek, czy innych dekoracji. Prosty projekt wnętrza to solidna baza, i przyjazne, osobiste dodatki w ograniczonych ilościach to klucz do sukcesu.
Urządzając pokój dla siebie, możesz trzymać się tych samych zasad. Najwyżej pozwalając sobie na porządny, drogi dywan 🙂
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Łazienki- Grodzisk Mazowiecki
Łazienki Pruszków- duża i mała łazienka 2×2
Projekt domu w Pruszkowie- Machina Snu
Aranżacja i projekt małej łazienki z prysznicem – Warszawa Mokotów
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Kuchnia z jadalnią- Grodzisk Mazowiecki
Antresola w domu w Pruszkowie
Projektowanie mieszkania
Nowoczesne mieszkanie w bloku- Warszawa Praga
Nowoczesność w stylu retro- mieszkanie w stylu PRL
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Jak urządzić przytulny salon z jadalnią w małym mieszkaniu?
Jak urządzić mieszkanie 50 m Projekt Wnętrz Warszawa Ursynów
Aranżacja mieszkania w bloku – Warszawa Praga
Mieszkanie w stylu loftowym i czerwona cegła na ścianę- Warszawa Żoliborz
Jak zaaranżować przedpokój w małym mieszkaniu?