5 sposobów na dekoracje świąteczne, o których dotąd nie wiedziałeś :)

Od Kamczatki po Florydę, bożonarodzeniowe dekoracje kojarzą się z choinką, bombkami, kolorowymi lampkami i Świętym Mikołajem. Dlatego ciekawie jest dowiedzieć się, że mimo tej powszechnej globalizacji, dekorowanie domu na Święta ma swoje zaskakujące, lokalne odmiany. Niektóre całkiem po sąsiedzku!

Caga Tió

Pokój dziecięcy

Caga Tio czyli..., nie uwierzycie, srający pieniek 🙂 . Zwyczaj kataloński. Łaskawie nazywany też Tió de Nadal, czyli pieńkiem bożonarodzeniowym. Zaczynając od 8 grudnia, drewniany pieniek z wymalowaną uśmiechniętą buzią, co wieczór przykrywa się czerwonym kocykiem i dokarmia bakaliami aż do Wigilii.  Wtedy dzieci, które przez dwa tygodnie dbały, by pieniek nie zmarzł i nie zgłodniał, okładają go patykami, dodatkowo zachęcając do wysiłku piosenką. Ewidentnie przemiana materii drewnianych pieńków wychodzi naprzeciw tej tradycji, bo w dzień Bożego Narodzenia, pieniek odwdzięcza się za opiekę słodyczami i bakaliami. Smacznego!

El caganer

Pokój dziecięcy

Człowiek ze spuszczonymi majtkami, robiący kupę, może być świąteczną dekoracją jedynie w Katalonii! 😀  Pochodzi z epoki baroku, jest jednak bardzo popularny i teraz. Często przedstawia się tak celebrytów, polityków, czy sportowców. Jest symbolem urodzaju, ale i podobno faktu, że niezależnie od majątku i pochodzenia, jesteśmy wszyscy równi. Postawiony w bożonarodzeniowej szopce przynosi szczęście 🙂 .

Koziołek bożonarodzeniowy

Dekoracje świąteczne

Popularny w całej Skandynawii. Znamy go najlepiej dzięki corocznej obecności w około świątecznej ofercie pewnej sieci sklepów meblowych. Słomiany koziołek, pochodzący zapewne od postaci diabła, jeszcze w XVIII wieku rozdawał prezenty w wigilijny wieczór. Od kiedy zadanie to przejął Święty Mikołaj, służy jedynie za świąteczną ozdobę. Niekiedy naprawdę imponującą, jak ten wystawiany co roku w szwedzkim Gavle, mierzący 13 metrów i kończący życie spektakularnie, w płomieniach.

Świąteczny Ogórek 🙂

Pokój dziecięcy

Tradycja niemiecka. Bombkę w kształcie ogórka wiesza się na choince, tak by było trudno ją znaleźć, za to zazwyczaj niezbyt wysoko – by dać szansę dzieciom. Dziecko, któremu się to uda jako pierwszemu, dostaje dodatkowy prezent i ma zapewnione szczęście przez cały nadchodzący rok!

Karavaki

Pokój dziecięcy

Karavaki czyli świąteczny statek. Zwyczaj grecki, sięgający dużo dalej w przeszłość niż bożonarodzeniowa choinka. Żony rybaków i marynarzy, widząc powracający statek, na znak radości dekorowały mały model statku, czy żaglówki. Ostatnio karavaki na nowo zyskują popularność. 6 grudnia (Święty Mikołaj poza swoją najbardziej znaną rolą jest jeszcze między innymi patronem żeglarzy i greckiej marynarki) greckie rodziny dekorują je lampkami, wstążkami i świecidełkami. Umieszczony w honorowym miejscu, statek zostaje tam aż do Trzech Króli

Choinka w pajęczynach

Pokój dziecięcy

Raptem przez miedzę, jednak mało  u nas znana. Choć może kojarzyć się raczej z Halloween, choinka ozdobiona srebrnymi i złotymi pajęczynami oraz pająkami, jest na Ukrainie dekoracją bożonarodzeniową. Wiąże się z nią wzruszająca legenda. W chatce ubogiej wdowy wyrosła kiedyś przez podłogę mała choineczka. Rodzina była zbyt biedna, by móc ją jakkolwiek przyozdobić na Święta, i w wigilijny wieczór dzieci poszły spać smutne. Jednak kiedy zbudziły się rano, pajęczyny na choince lśniły w słońcu jak najpiękniejsze złote i srebrne ozdoby, w które według legendy się potem zamieniły. Rodzinie więc od razu zaczęło się lepiej powodzić, czego i nam życzę!