Jak urządzić pokój niemowlaka, by rósł razem z dzieckiem – zobacz!

Dziewięć miesięcy oczekiwania to dużo czasu. Wielu rodziców nie może się doczekać momentu, gdy w ich domu zamieszka nowy maleńki człowiek. Jednak przy pierwszym dziecku zwykle nie wiemy, co będzie ważne, a co zbędne i nieprzydatne w projekcie wnętrza. Co zrobić, by w pierwszym roku życia dziecka jego pokoik był wygodny i bezpieczny?

Pokój niemowlaka- pierwsze miesiące życia

Pokój niemowlaka

Wtym czasie pokój niemowlaka służy głównie do przechowywania jego rzeczy. Tak szczerze, nie potrzeba w nim specjalnej aranżacji wnętrz, nawet łóżeczka. Stoi to oczywiście w sprzeczności z wyjątkowo silną pod koniec ciąży instynktowną potrzebą wicia gniazda. To przez nią liczne ciężarne na całym świecie, nie bacząc na niebezpieczeństwo przyspieszonego rozwarcia, wieszają w oknach firaneczki i prasują pościel w szczeniaczki. Oczywiście, będzie spał na niej głównie kot i uprane ubranka czekające na uprasowanie :). Noworodek wyjęty z łóżeczka do pierwszego nocnego karmienia, zapewne zostanie z nami, w naszym łóżku, przez najbliższe parę miesięcy... albo dłużej. Kilka lat dłużej 😀

Co będzie potrzebne

Pokój niemowlaka
Łóżeczko

Zdarzają się dzieci śpiące w swoim pokoiku, przydaje się do drzemek w ciągu dnia, no i podobno położne środowiskowe lubią, kiedy łóżeczko jest. Najlepiej zainwestować w takie, w którym z czasem można będzie obniżyć dno, później - wyjąć dwa szczebelki, a jeszcze później - zdemontować cały bok. 

Wygodne łóżeczka możesz znaleźć poniżej:

Klupś Iwo- https://dino.sklep.pl/nowy/klups-iwo-lozeczko-biale-z-szuflada-120x60cm-p-25140.html

IKEA- https://bit.ly/2rcqwud

VOX- https://www.vox.pl/meble-baby-vox-lozeczka

Przewijak

Wygodny i zajmujący najmniej miejsca to taki dokładany (lub dokręcany) do blatu komody, albo nakładany na łóżeczko. Zazwyczaj jest otoczony wyższym rantem, ale i tak trzeba być bardzo czujnym. Niemowlęta potrafią tygodniami czekać z opanowaniem trudnej sztuki przekręcania się na bok do chwili, kiedy, dosłownie na moment, odwrócisz od nich oczy. W pobliżu przewijaka powijja znajdować się półka. Najlepiej  nad przewijakiem lub ew. szafka obok. Z podanych powyżej powodów, podczas przewijania dziecka, najlepiej mieć zawczasu wszystko pod ręką.

Wygodne przewijaki proponujemy tutaj:

IKEA- https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/S79253160/

VOX-  https://www.vox.pl/produkt-przewijak-komody-19267.html

Przechowywanie

Komoda - na wszystkie kremy, zasypki, pieluszki, oliwki, pościel w szczeniaczki i ubranka- dużo ubranek :)... Szafa - może się przydać, bo malutkie dzieci mają zaskakująco dużo ubrań. Te noszone obecnie. Te, które czekają na swój moment, bo są jeszcze za duże. I te, z których dziecko wyrosło i które czekają na przekazanie ciężarnej koleżance. Regał... DUZY REGAŁ na zabawki i książeczki od rodziny i przyjaciół bo przygotuj się, że będzie ich sporo.

Wygodne komódki i szafy proponujemy poniżej:

LITTLE HOUSE- http://www.littlehouse.pl/pokoj-dla-dziecka/komoda-120cm.html

PAKAMERA- https://www.pakamera.pl/meble-inne-komoda-kredens-klops-nr1739409.htm

Fotel + lampka

Być może fotel do karmienia też będzie służył głównie kotu, lub tym ubrankom czekającym na prasowanie. Równie dobrze może się jednak okazać, że przyjdzie Ci spędzać w nim długie wieczory (a nawet noce!). Warto więc zainwestować w duży i naprawdę wygodny, zwłaszcza, że za parę lat spokojnie będzie można przenieść go sobie do własnej sypialni. A ta lampka żeby idąc po ciemku do bobasa nie uderzać boleśnie biodrem o przewijak :).

Fotele które wyglądają i dodatkowo są wygodne znajdziesz poniżej:

CHILDHOME- https://bit.ly/2BIxe0N

IKEA- https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30361043/

Koszyk Mojżesza

Sprawdza się w domach, gdzie sypialnie są np. na piętrze, a codzienne życie toczy się na parterze. Dzięki niemu, dziecko może w ciągu dnia spać gdzieś w pobliżu, i nie trzeba biegać co chwila po schodach na kontrolę. Jest płytki, najbezpieczniej więc zrezygnować z niego, kiedy dziecko ma około 4 miesięcy. Jest to spory wydatek na tak krótki czas użytkowania, ale jako, że zwykle nie jest w ogóle zniszczony (cztery miesiące nie są wiekiem, kiedy dzieci niszczą meble jakoś szczególnie, w odróżnieniu od, na przykład, szczeniaczków), śmiało można kupić używany, a potem przekazać go dalej.

Kosze proponujemy poniżej:

SHNUGGLE- https://bit.ly/2P7QloN

ALVI- https://bit.ly/2rcQGg7

DRUGIE PÓŁROCZE- 6-12 miesięcy

Pokój niemowlaka

Nasz maluch co prawda nie chodzi jeszcze, ale za to coraz sprawniej pełza i raczkuje. Potrafi też usiąść i nie waha się z tej umiejętności korzystać. To moment, żeby upewnić się, czy projekt pokoju jest nie tylko ładny, ale i bezpieczny.              CO WARTO ZROBIĆ:

 • obniżyć dno w łóżeczku, tak, by siedzące, lub wręcz stojące, dziecko nie zdołało z niego wypaść
 • przykręcić regały i komody do ścian, tak, by nie przechylały się, nawet jeśli ktoś malutki, ale bardzo przebiegły, wysunie z nich dolne szuflady, żeby wspiąć się po nich na górę
 • zabezpieczyć gniazdka
 • zabezpieczyć drzwiczki szafek i szuflady, do których dziecko nie powinno mieć dostępu
 • zabezpieczyć ostre narożniki mebli
 • zmienić dywan lub chodnik na łatwy do prania, ponieważ najpewniej będziemy prać go często
 • upewnić, się, czy wszystko w zasięgu rączek dziecka jest dla niego bezpieczne, zwłaszcza przy próbach zjedzenia i po udanym zjedzeniu
 • zabezpieczyć resztę dostępnych dla dziecka pomieszczeń. Rozważyć można m.in.:

  • bramkę na schody,
  • osłonę płyty kuchenki,
  • usunięcie z zasięgu dziecka trujących roślin
  • zabezpieczenie szuflad i szafek kuchennych
  • zabezpieczenie szafki z chemikaliami i środkami czystości.
  • zapewnienie kotu miejsca, gdzie będzie mógł się w samotności schronić przed dzieckiem – zwykle wystarczy poduszka na szafie i krótkie szkolenie.

Sami pamiętajmy, że dzieci rosną, i nam też już za kilka lat z pewnością znów uda się pobyć chwilę w samotności, doceniając wygodę fotela do karmienia