Miejsce dla pralki- łazienka, a może pralnia?

Aranżacja Łazienki Pralnia

Łazienka czy pralnia- miejsce dla pralki, pralka pod blatem, blat nad pralką, pralka w przedpokoju, pralka w szafie, pralka pod blat, łazienka pralka pod blatem, pralka pod blatem łazienka

Udostępnij

Odpowiednie miejsce dla pralki warto zaplanować już na etapie projektu. W każdym domu znajduje się sprzęt piorący. Pralnia to rozwiązanie na które mogą sobie pozwolić tylko niektóre rodziny posiadające duży metraż, dom jednorodzinny lub segment. Łazienka to pomieszczenie w którym najczęściej zlokalizowana jest  pralka lub suszarka. Czasem wystarczy w oryginalny sposób wkomponować je w ogólny projekt wnętrza stosując często bardzo proste triki.

Osobna pralnia- użyteczny luksus.

Miejsce dla pralki_Osobna pralnia_pomieszczenie z białymi szafkami pralka suszarka, podłoga drewniana

Jeśli rozważasz remont lub powiększenie kuchni czy łazienki, warto wykreować przestrzeń na oddzielną pralnię. Posiadacze domów jednorodzinnych na pewno o taką przestrzeń zadbali już na etapie projektu wnętrz, ponieważ jest to jedno z najbardziej praktycznych pomieszczeń. Zazwyczaj umieszcza się je na najniższej kondygnacji- często w piwnicy lub w pobliżu kotłowni. Dobrze zaprojektowana zapewnia przestrzeń do wstawienia pralki i suszarki bębnowej. Dodatkowo powinna być wyposażona w zlew do ręcznego prania, szafki, żelazko i deskę do prasowania, a także obszerny blat do składania ubrań. W przypadku gdy mieszkamy w domku kilku piętrowym, nasze kosze na brudną bieliznę mogą być w pralni formą zakończenia systemu zsypowego z wyższych kondygnacji domu. Takie systemy są z powodzeniem wykorzystywane w projektach aranżacji wnętrz w hotelach- dlaczego by nie przenieść ich na bardziej prywatny grunt.

Nawet jeżeli pralnia jest małych rozmiarów, można z niej wygodnie korzystać, pamiętając o zastosowaniu kilku pomysłów: składany blat przymocowany do ściany, hak ścienny na deskę do prasowania lub inne akcesoria, a suszarkę stojącą zamień na sufitową.

Pralnia jednak nie będzie w pełni funkcjonalna bez odpowiedniej wentylacji. Jeżeli pomieszczenie nie posiada okna to należy zamontować wydajne wentylatory, które usuną nadmiar wilgoci. 

Czasami wystarczy ścianka…

Miejsce dla pralki_Aranżacja małej pralni w łazience, biała umywalka, lustro w złotej ramie, pralka i suszarka za małą ścianką

W większości mieszkań nie ma oddzielnego pomieszczenia na pralnię. Możemy jednak stworzyć w łazience pion odseparowany od reszty pomieszczenia ścianką GK odrobinę głębszą niż wymiar sprzętu. Pralka zawsze musi stać na podłodze lub innym stabilnym podłożu, ale suszarkę już z powodzeniem możemy ustawiać wyżej np.: na pralce. To bardzo praktyczny patent, szczególnie jeśli posiadamy suszarkę bębnową. W innym przypadku nad pralką może znaleźć się przestrzeń na przechowywanie środków czystości czy ręczników.

Schowana za drzwiami

Miejsce dla pralki,pralka za drzwiami przesuwnymi, biała łazienka, przesuwane drzwi z lustra, schowana pralka i suszarka

Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie drzwi przesuwnych. Jest to idealne rozwiązanie żeby odseparować pralnię od łazienki. Takie działanie jest kosztem metrażu samej łazienki, ale dzięki zastosowaniu luster optycznie uzyskamy wrażenie większej przestrzeni. W zależności od umiejscowienia sprzętu drzwi mogą otwierać się w tradycyjny sposób lub być w systemie łamano-przesuwnym. Można też zastosować drzwi żaluzjowe albo roletę meblową lub z tkaniny. Takie zasłony skuteczne odseparowują  bałagan, który zwykle jest obecny w pralni.

Pralka pod blatem

Umieszczenie pralki pod blatem jest tym rozwiązaniem, które najmniej ingeruje w ogólną przestrzeń łazienki. Blat nad pralką może być przedłużeniem blatu umywalkowego lub stanowić odrębną szafkę pod warunkiem, że konsekwentnie zastosujemy jednolitą  stylistykę zgodną z całościowym wystrojem łazienki. Wówczas możemy pralkę zasłonić różnymi formami kotar, zasłon, drzwiczek czy żaluzji.  Umieszczając urządzenia pod blatem, musimy pamiętać aby  blat nie spoczywał na urządzeniu. Powinien być tak zamocowany aby nad pralką i obok niej była zostawiona wolna przestrzeń. Dzięki zastosowaniu blat podnoszonego na zawiasach możemy pod blatem postawić również pralki ładowane od góry. Niemniej jednak takie rozwiązanie stosuje się głównie wobec pralek ładowanych standardowo z przodu ze względu na wysokość sprzętu. Przy pralkach ze wsadem od góry umywalka znajdzie się na wysokości 93-95 cm. Wiec jest to rozwiązanie raczej dla wysokich.

zamknięta w szafce

Ukrycie urządzenia w meblu służącym do zabudowy to jeden z najczęściej wybieranych wariantów. Całość można zasłonić frontem spójnym z reszta mebli. Uzyskujemy w ten sposób zabudowę zupełnie neutralną dla stylizacji wnętrza. W łazienkach o małej powierzchni istotne jest, że dzięki takiemu rozwiązaniu dodatkowo w zręczny sposób zyskujemy miejsce do przechowywania. Materiał takiej zabudowy nie jest ograniczeniem. Można go dopasować do każdego wnętrza. Mogą to być np: panele z mlecznego szkła, drzwi przesuwane lub łamane, które zajmują niewielką przestrzeni potrzebną do ich otwarcia.

Ta metoda głównie jest dedykowana dla pralek standardowych. W prawdzie możemy również pralki ładowane od góry zabudować w szafie, ale zawsze odbędzie się to kosztem utraty dodatkowego miejsca. Z uwagi na konieczność podnoszenia górnej klapy pierwszą półkę zamontujemy dopiero na wysokości ok. 120 cm.  Ciekawą formę zabudowy znajdziecie tu

Nie koniecznie łązienka

Miejsce dla pralki,Pralka w szafie gospodarczej,pralka w przedpokoju, pralka i suszarka schowana za białymi drzwiami w korytarzu
Wybierając miejsce na pralkę musimy brać pod uwagę przede wszystkim kwestie łącza wodnokanalizacyjnego.  Musi ono być położone w miarę blisko. Często jednak zbyt mała  łazienka wraz z pralką przestaje być w pełni funkcjonalna.
Wybierając odpowiedni model pralki  i suszarki oraz wstawiając sprzęt w zabudowę meblową odpowiednio wygłuszającą hałas, nieprzyjemne dźwięki możemy w dużym stopniu ograniczyć. W takim wypadku dobrym miejscem dla pralki może być również zabudowana wnęka w przedpokoju czy holu. Odseparowana drzwiami w tym samym stylu co reszta pomieszczeń będzie sprawiała iluzję kolejnego pomieszczenia. Nikt nie będzie podejrzewał, że za drzwiami znajduje się pomieszczenie robocze.
Często przestrzeń kuchenna jest nieco większa niż mikro-łazienki. Ze względu na hałas, jaki wydaje urządzenie, rozwiązanie umieszczania pralki w kuchni nie ma wielu zwolenników. Szczególnie jeżeli aneks kuchenny jest połączony z salonem. O ile kuchnia jest pomieszczeniem osobnym, zamkniętym, to kwestia hałasu nie stanowi zbyt dużego problemu.

galeria