Świeczki choinkowe
To najstarszy sposób oświetlania choinki, pochodzący aż z XVIII wieku. Małe świeczki mocowano do gałęzi, większa, umieszczona na czubku, symbolizowała gwiazdę betlejemską i światło Chrystusa. Około 1890 pojawiły się specjalne uchwyty na świeczki choinkowe, a na początku XX wieku - latarenki i szklane kule, w których można było umieścić świeczki. Jako, że świece były drogie, na dekorowanie choinki świeczkami stać było kiedyś jedynie ludzi zamożnych. Obecnie są mało popularne raczej ze względu na bezpieczeństwo. Osoby bez dzieci, psów i kotów, za to o silnych nerwach, mogą poszukać specjalnych klipsów i świeczek na portalach sprzedażowych.
Wyglądają tak: https://bit.ly/2LdboWC
I wersja bezpieczniejsza: https://bit.ly/2ruXo1o
Lampki choinkowe
Przy najbliższej okazji, czyli już trzy lata po wynalezieniu żarówki, wiceprezes Edison Electric Light Company. Edward Hibberd Johnson ozdobił w 1882 swoją choinkę pierwszymi elektrycznymi lampkami choinkowymi. Użył do tego osiemdziesięciu lampek wielkości orzecha włoskiego w kolorach amerykańskiej flagi. Dodatkowe dwadzieścia osiem ozdabiało sufit. Choć zdecydowanie mniej niebezpieczne od świeczek, elektryczne lampki stały się bardziej popularne dopiero w latach 20. XX wieku.
Współcześnie używa się ich nie tylko w okresie Świąt, i nie tylko do dekoracji choinki. Wiszą na karniszach, na gzymsach kominków, odwracają uwagę od tajemniczych rur w rogu wynajmowanego pokoju, włożone do przezroczystego pucharu dekorują komodę.
Powszechne zastosowanie technologii LED pozwala zapomnieć o świątecznym rytuale przeglądania łańcuchów lampek, w poszukiwaniu tej jednej, przepalonej. Przepada z nim co prawda okazja do wygłoszenia dzieciom wykładu o wyższości połączenia równoległego nad szeregowym, poza tym, jednak – nowoczesne, świąteczne oświetlenie ma same zalety. Współczesne lampki mają śliczne kolory, są energooszczędne, wydzielają niewielkie ilości ciepła, a ich żywotność to aż 100 tysięcy godzin, powinny więc wystarczyć nam na wiele kolejnych Świąt.
Mają też najróżniejsze formy i rozmiary. Można oświetlić nimi fasadę domu i owinąć drzewo. Można też wnieść odrobinę świątecznej magii do szoferki auta, czy przegródki na biurowym open-space’e.
W tym roku, w popularnej skandynawskiej sieci meblowej, oprócz tradycyjnych świątecznych lampek, gwiazd i wieńców, znajdziemy świecące wiewiórki, serce (jak znalazł na luty), a nawet – świecącego królika. Szanować, nie gnieść, i posłuży aż do Wielkanocy! 😀
Propozycje z Ikei:
https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90408938/
https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50406696/
https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/70409180/
https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50408515/
Ogromny wybór ledowych lampek choinkowych znajdziemy tu:
Być może zainteresuje Cię podobny temat: 5-sposobow na dekoracje swiateczne o ktorych-dotad nie wiedziales
Projektor
Jednym z najprostszych sposobów na świąteczną dekorację jest oświetlenie fasady domu, czy ściany pokoju, projektorem ze świątecznym motywem. Jeśli budżet nam na to pozwala, zamiast nieruchomego obrazka możemy pokusić się o efekt spadających gwiazd, skaczących reniferów, czy padającego śniegu
Neon
Często zabawne i/lub wysmakowane, budzą nostalgię za dawnymi czasami, lub dowcipnie się od nich dystansują. Świetnie wpisują się w vintage’ową estetykę, wymagają jednak sporych zasobów finansowych, zwłaszcza, jeśli nie jest się miastem, a jedynie skromną osobą prywatną.
Oferta sklepowa:
Świece
Bezpieczniejsze od choinkowych, bo zazwyczaj grubsze, krótsze, i umiejscowione dalej od łatwopalnych drzewek iglastych. Niemniej też wymagają od nas rozsądku i przestrzegania kilku zasad:
- nie zostawiamy zapalonej świecy bez nadzoru
- nie stawiamy jej w pobliżu materiałów łatwopalnych
- umieszczamy ją na podłożu odpornym na wysoką temperaturę, ogień, czy roztopiony wosk.
- nie umieszczamy świecy w przeciągu
- nie chodzimy z zapaloną świecą.
Stosując się do powyższych zaleceń, możemy docenić atmosferę jaką dają, piękne zapachy, i to, że w ich świetle znika bałagan, a my wyglądamy pięknie. 🙂
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Łazienki- Grodzisk Mazowiecki
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Sypialnie z tapetami- pomysły na małą sypialnię
Sypialnia Grodzisk Mazowiecki
Sypialnia z garderobą i pokój gościnny
Projekt łazienki w bloku i małe WC- Warszawa Wola
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Nowoczesna aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią w bloku
Projektowanie Wnętrz
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Łazienka w stylu skandynawskim- inspiracje, aranżacja i pomysły
Jak urządzić przytulny salon z jadalnią w małym mieszkaniu?
Aranżacja i projekt małej łazienki z prysznicem – Warszawa Mokotów