Tapicerowanie to znakomity sposób na odstresowanie się, wyładowanie złej energii i jednocześnie stworzenie czegoś nowego i świeżego. Poza tym to doskonała droga aby stare i wysłużone meble odzyskały swój dawny blask 🙂 lub otrzymały nowy charakter– zwłaszcza jeśli nie pasują do wystroju naszego wnętrza. Jeśli zastanawiasz się jak obić fotel lub krzesło, to z pewnością zainteresuje Cię ten artukuł 🙂
Jeśli szukasz kogoś kto mógłby zrobić za Ciebie tapicerowanie fotela lub krzesła, zapraszamy do współpracy z naszą pracownią. Zajmujemy się Renowacją Mebli i pomagamy w Aranżacji i projektowaniu wnętrz.
Warsztaty "Tapicer w akcji"
Jestem absolutnie uzależniona od remontów, przeróbek, majsterkowania i ogólnie mówiąc ZMIAN. Moje mieszkanie to poligon doświadczalny, na którym testuje różne farby, techniki malowania, sprawność narzędzi i nowe funkcjonalności mebli.
Tym razem ciągnęło mnie w stronę tapicerowania. W prawdzie miałam już przygody z kozią stópką i takerem, ale uznałam, że czas ruszyć do boju mając u boku prawdziwego mistrza w tym zawodzie. Alek Kądziela z AKdesign posiada 28 letnie doświadczenie w zawodzie tapicera. Poza tym zajmuje się tysiącem innych rzeczy. Prowadzi swoją pracownię tapicerską, jeździ po Polsce z warsztatami dla amatorów, pilotuje pierwszą w Polsce prywatną szkołę Tapicerstwa Artystycznego i Renowacji, jest rzeczoznawcą i biegłym sądowym. Ponieważ u Alka doba ma 36 godzin, a nie 24 🙂 to dodatkowo jest jeszcze radnym w swojej gminie Marklowice.
Dla tych wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki tapicerstwa przekazywane z dziada pradziada, warsztaty "Tapicer w akcji" są doskonałą do tego okazją. Alek na warsztatach dzielił się bez skrepowania swoją wiedzą wynikająca z wieloletniej praktyki. Dzięki Mistrzowi, kunszt tapicerski powraca do świadomości ludzi i zaczyna być trochę odczarowany.
Tapicerowanie mebli to zajęcie bardzo pracochłonne, wymagające sporych nakładów brutalnej siły fizycznej- szczególnie gdy pacjent odmawia współpracy i za nic na świecie nie chce się rozstać z zardzewiałym gwoździem 🙂 ( tak było w przypadku mojego pacjenta). Właśnie dlatego najważniejszy jednak jest czas, cierpliwość i DOBRE NASTAWIENIE. Pomimo tego bardzo często w naszych projektach wnętrz wykorzystujemy przerobione przez nas meble w ramach usługi Renowacja Mebli, ponieważ nadają one unikalny charakter i duszę zmienianym pomieszczeniom.
Meble PRL- stare krzesło
Dziadunia, którego przytaszczyłam na warsztaty, urodzonego ok. 1980 nie trzeba przedstawiać. Każdy miał takie krzesła u siebie lub u babci czy wujka. Mój egzemplarz czekał na jakiś projekt aranżacji wnętrz w którym mogłabym poświęcić czas na tapicerowanie krzesła, ale jego stan skutecznie zniechęcał mnie do jego wykorzystania. Widać było, że nie służył jedynie do siedzenia. Oceniając zniszczenia jego tapicerki, wnioskuję, że pewnie staruszek robił również za drapak dla przybłąkanych kotów 😉 Mimo to, w końcu doczekał się swoich pięciu minut sławy po 30 letnim zesłaniu na okrutną nicość w piwnicy- ostatecznie zdecydowałam się na obicie krzesła.
Tapicerowanie fotela i krzesła- DIY
Przygotowanie krzesła do tapicerowania
Pierwsze zadanie dla kursantów:
WYBEBESZYĆ DRANIA I SKOPAĆ OPARCIE SKUBANEMU TAK, ŻE NIE BĘDZIE WIEDZIAŁY GDZIE MA PLECY 🙂 !!!
Pozbawiając naszych milusińskich starych ubranek, każdy liczył po cichu, że w czeluściach jego fotela uda się odnaleźć sztabkę złota. Niestety nic z tego- jedynym znaleziskiem były dziewczęce naklejki 🙁 . Do usuwania gwoździ i starych zszywek przyda się narzędzie tapicerskie zwane kozią stópką (kto nie ma też poradzi sobie zwykłym płaskim śrubokrętem), zwykłe obcęgi i współczesne ustrojstwo: wyciągacz do zszywek tapicerskich.
Na tym etapie pracy może się przydać wspomniana wcześniej brutalna siła najlepiej męska. Niektóre elementy mocujące trwały w fotelu tak długo ze niemal się z nim zrosły i usunięcie ich wymaga nie tylko sprytu, ale również potężnej wektorowej wielkości fizycznej czyli siły.
O ile poszycie fotela jest w dobrym stanie, a docelowo zamierzacie w pełni odwzorować jego pierwotny kształt to tapicerkę należy ściągać dość ostrożnie. Tam gdzie widać szew maszynowy nie należy rozpruwać materiału. Jedynie szwy ręczne mogą zostać przecięte. W ten sposób będzie łatwiej ściągnąć formę ze starego pokrowca na nowy materiał.
Renowacja elementów drewnianych krzesła
Wielu weteranów miejskiego designu chowało pod "skórą" stare rany odniesione w boju z prozą życia. Pęknięcia i złamania należy skleić (o ile ma to sens i rokuje powodzeniem) klejem typu wikol lub innym przeznaczonym do drewna. Założenie zacisków jest konieczne aby klej dobrze związał obydwie powłoki. Tak przygotowany weteran powinien postać kilka godzin. Najlepiej zostawić go na całą noc aby rany dobrze się zagoiły.
Renowacja Machina Snu
W Machinie Snu zajmujemy się ratowaniem starych mebli, które traktujemy jak dzieła sztuki. Niektóre meble, którymi się zajmujemy, są niezwykle rzadkie, dlatego szczególnie cieszą nas efekty naszej pracy i wykorzystanie ich w projektowaniu wnętrz.
Zobacz jaki jest koszt odnawiania mebli. Zebraliśmy dla Ciebie informacje od czego zależy koszt. Podajemy też szacunkowe kwoty za renowację dla poszczególnych mebli drewnianych: kredensów, szaf, witryn, regałów, biurek, krzeseł i foteli.
Renowacja oparcia krzesła
Mój przypadek wymagał jeszcze wzmocnienia dolnej części oparcia, ponieważ drewno było w bardzo złym stanie. Istniała obawa, że jego ponowne przymocowanie nie będzie odpowiednio trwałe. Z cienkiej sklejki zostały wycięte 4 kawałki o wymiarach 14/19cm. Moczone w wodzie kilka godzin były na tyle elastyczne, że udało się je wygiąć w wymagany kształt łódki. Takerem udało się je przymocować do dolnej części oparcia. Pod sklejkę została nałożona dodatkowo warstwa kleju do drewna. Dzięki temu mieliśmy pewność, że konstrukcja będzie trwała. Niestety było już bardzo późno i nie posiadam zdjęć z tego etapu 🙂 . Na powyższych zdjęciach zaznaczyłam gdzie wzmocnienie zostało wklejone.
Obicie krzesła i fotela- siedzisko
Zabezpieczenie siedziska
Większość ludzi po rozebraniu siedziska zawartość wnętrza wyrzuca bo stare, bo śmierdzi i się kurzy. Jest to jednak błąd podczas renowacji fotela, szczególnie kiedy wypełniony jest naturalnym wypełnieniem typu trawa morska czy końskie włosie. Poza tym dobry stan środka, to zaoszczędzenie sobie sporo pracy. Jeżeli wypełnieniem jest gąbka, to gdy po przejechaniu po niej palcami nic się z nią nie dzieje: nie kruszy się, zwija czy zlepia – zostaw. Pamiętaj, że przebarwiona pianka nie oznacza, że jest bezużyteczna.
U mojego dziadunia całość wnętrza się wysypała i nie było co ratować, dlatego byłam zmuszona zastąpić je nowym wypełnieniem. Wybierając nowe pianki szukajmy takich o gęstości nie mniejszej niż T25. Najtańsza opcja to kupowanie jej w arkuszach 120/200cm, a 1cm pianki nie powinien być droższy niż 12zł.
W pierwszej kolejności musiałam dokładnie odrysować wzór siedziska na gąbce. Odwróciłam dół stołka (bez oparcia) do góry nogami i odrysowałam kształt. Przy wycinaniu należy dodać 0,5cm więcej, aby późniejszy, nowy materiał nie przecierał się na krawędziach. Ponieważ konstrukcja krzesła wymagała zastosowania dwóch wypełnień, została położona gąbka o grubości 2cm (uzupełnienie wnęki w siedzisku), a na nią przyklejona następna warstwa- gąbka 5cm. Aptekarska dokładność przy cięciu spodniej warstwy nie jest bardzo istotna. Natomiast to jak starannie przytniemy gąbkę wystającą poza drewnianym stelażem krzesła ma ogromne znaczenie. Kształt gąbki będzie nam dyktował jak należy wyciąć tkaninę.
Okazuje się, że nawet na przycinanie gąbki w tapicerstwie jest metoda. O ile piankę 2-3cm uda się uciąć nożyczkami czy nożykiem do tapet, to szerokość 5cm i więcej wymaga specjalnego podejścia. Specjalne i nietypowe jest też narzędzie, którego używamy. Najlepszy do cięcia grubej pianki jest zwykły nóż kuchenny 🙂 . Proste linie nie są aż takim problemem. Schody zaczynają się przy wycinaniu obłych kształtów. U mnie schody były i pozostaną ze mną już na długo, bo wyciętej gąbce daleko do ideału. Jej krawędzie do złudzenia przypominały Wielki Mur Chiński z jego licznymi zakrętasami. Nie muszę wspominać, że gąbka spod ręki Mistrza wyglądała jak laserowo cięta 😀 .
W miejscu gdzie zostanie przymocowane oparcie gąbka powinna zostać przycięta na zero czyli bez żadnego zapasu.
Poniższy filmik pokaże jak trzymać nóż podczas cięcia gąbki. Niestety jestem gapa i nie nagrałam jak robi to Alek 🙁
Jak uszyć pokrowiec na krzesło lub fotel
Materiał na obicie krzesła lub fotela
Odnowione, tapicerowane i wystylizowane krzesło miało docelowo pojawić się w pokoju mojej nastoletniej córki. W związku z tym mogłam ze wzorem materiałów trochę poszaleć i nie trzymać się utartych konwenansów.
Przy tapicerowaniu postanowiłam połączyć czarno-białą pepitkę, tropikalne liście i soczysty żółty kolor. Aby nie było za prosto szwy chciałam wykończyć lamówką.
Wykrój elementów siedziska
- SIEDZISKO- kawałek wybranego materiału kładziemy na siedzisku z gąbką, prawą stroną do góry. Trzymając ręką od góry na spodniej części materiału kredą lub mydełkiem krawieckim odrysowujemy kształt gąbki- własnie dlatego tak ważne jest staranne docięcie górnej części gąbki. Teraz nie będziesz mieć większych problemów z prawidłowym wycięciem materiału. Całość wycinamy z zapasem 1cm. Szerokość zapasu też jest dość istotna, szczególnie tam gdzie będzie wszywana lamówka. Jeżeli zachowamy wszędzie ten sam wymiar zapasu to przykładając lamówkę do krawędzi materiału nie będziemy mieć problemu z jej przyszyciem.
- TYŁ SIEDZISKA ( część widoczna w prześwicie oparcia) miał być z tego samego materiału co siedzisko. Dlatego zostawiłam odpowiedniej szerokości pas materiału aby przymocować go później na spodzie krzesła. Jego długość to= grubość gąbki + grubość drewnianego szkieletu siedziska + 3cm.
- BODNO czyli bok siedziska został wycięty z materiału w liście. Jego szerokość to = grubość gąbki + grubość drewnianego szkieletu siedziska + 1cm z każdej strony.
- KEDRA czyli ozdobna lamówka. Szyjemy ją z paska tkaniny o szerokości 4cm. Długość ustalamy z zapasem około 5cm mierząc obwód miejsca, gdzie będzie przyszyta. Sznurek bawełniany wszywamy w środek wyciętego paska. Na domowych maszynach do szycia użyjemy stopki do zamków błyskawicznych. Zaokrąglenia będą sprawiać trochę problemu. Dla ułatwienia w tych miejscach, można krawędzie lamówki ponacinać aby jej układanie było bardziej plastyczne. Kedrę można również kupić już gotową: https://bit.ly/2LmTEIt
Zszywanie części siedziska
- W pierwszej kolejności szyjemy lamówkę- odwracamy materiał spodem do góry, układamy bawełniany sznurek i na prawej stronie materiału całość zszywamy, tak aby szew był prowadzony tuż przy sznurku.
- Uszytą lamówkę doszywamy do materiału przeznaczonego na siedzisko. Pamiętajmy, że docelowo szew powinien znaleźć się po stronie wewnętrznej, aby nie był widoczny. Dlatego szyjąc, powinniśmy widzieć prawą stronę materiału siedziska, a lamówkę prowadzimy tak aby jej krawędzie nachodziły na krawędzie materiału siedziska. Zaczynamy szycie od frontu siedziska- znajdujemy środek lamówki i środek frontu. Przykładamy jedno do drugiego i zszywamy części z jednej strony, a potem z drugiej.
- Do całości doszywamy bodno. Prawa strona bodna i siedziska muszą do siebie przylegać, a w środku powinna znajdować się już przyszyta lamówka.
Tapicerowanie siedziska
- Uszyty pokrowiec dokładnie naciągamy na gąbkę i stelaż.
- Możemy pomóc sobie w jego przytrzymaniu szpilkami. Dzięki temu nie będzie nam się przesuwał.
- Po upewnieniu się, że materiał umiejscowiony jest tak jak chcieliśmy, możemy za pomocą takera przybić go do spodu siedziska
- Odwracamy siedzisko do góry nogami i zaczynami mocowanie materiału od jednej zszywki z każdej strony mocno naciągając materiał. Jeżeli wszystko ładnie się układa, to dokładamy kolejne zszywki po kilka na każdą stronę, tak aby materiał był dobrze przymocowany.
- Teraz będziemy widzieć czy pokrowiec został starannie uszyty. Jeżeli materiał się marszczy i robią się falbanki, oznacza, że pokrowiec jest większy niż spodnia gąbka. Przy małej różnicy rozmiarów, można na bok siedziska przykleić watę tapicerską aby wypełnić wolną przestrzeń.
Tapicerowanie oparcia fotela lub krzesła
- Oparcie mojego krzesło zostało wzmocnione dodatkowymi listwami. Po ich zamocowanie powstały różnice poziomów. Dlatego wystające krawędzie spiłowałam pilnikiem, tak aby przejście było łagodne.
- Wewnętrzna część oparcia została wyścielana gąbką o grubości 2cm. Pamiętajmy aby nie dodawać gąbki w miejscu przylegania oparcia do siedziska - nie bylibyśmy w stanie tych elementów ze sobą skutecznie połączyć.
- Od zewnętrznej strony i w miejscach dodatkowych wzmocnień zastosowałam watę tapicerską. Każda z osłon została wycięta z centymetrowym zapasem. W miejscu gdzie będziemy wkręcać drewno-wkręty mocujące oparcie do siedziska, nie przyklejamy waty. W innym wypadku wata będzie się wkręcać uniemożliwiając zamontowanie oparcia. W tych miejscach watę doklejamy dopiero po przymocowaniu oparcia do siedziska.
- Materiał na wewnętrzną i zewnętrzną stronę wycinamy z centymetrowym zapasem, poprzez przyłożenie materiały na płasko ( na tym etapie nie wycinamy kolistego prześwitu w oparciu). Tkanina przeczepiona szpilkami do gąbki ładnie się układa. Wycięcie kształtu nie stanowi większego problemu. Pamiętaj, że to samo musisz zrobić ze stroną zewnętrzną- wykrój wewnętrzny nie może posłużyć za formę części zewnętrznej.
- Do wykończenie oparcia chciałam użyć lamówki. Uszyłam ją w ten sam sposób co lamówkę na siedzisko.
- Materiał na wnęwnętrzną cześć oparcia łączymy z lamówką- zasada ta sama- od środka na prawo i później na lewo. Należy zostawić około 5cm zapasu lamówki.
- Zaczynając od góry, takerem mocujemy materiał tak aby szew ( łączenie materiału z lamówką) układał się na zewnętrznej stronie oparcia.
- Zachowując bezpieczny zapas wycinamy zaokrąglony prześwit w oparciu. Aby łatwiej było naciągnąć materiał przy tapicerowaniu nacinamy go w poprzek. Materiał z każdej strony należy naprawdę mocno naciągnąć. W innym wypadku po niedługim czasie się rozciągnie zacznie być luźny i nie nieestetyczny.
- Wywijając naciągnięty materiał, zszywki wbijamy na stronie zewnętrznej oparcia.
- Materiał na zewnętrzną część oparcia przyszywamy do już zamocowanej wewnętrznej części ręcznie, ściegiem krytym.
- Do tego celu używamy oczywiście nici tapicerskich i wygiętej igły zwanej OBŁĄCZKĄ.
Tapicerowanie fotela lub krzesła- efekt renowacji 🙂
Tapicerowanie fotela lub krzesła- nasze krzesła 🙂
Poniżej możecie zobaczyć nasze przykładowe krzesła które poddaliśmy odnowieniu w naszej usłudze renowacji mebli. Zapraszamy was do kontaktu i współpracy.
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Projekt domu w Grodzisku Mazowieckim- Machina Snu
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Projekt domu w Pruszkowie- Machina Snu
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Mieszkanie w stylu loftowym i czerwona cegła na ścianę- Warszawa Żoliborz
Sypialnie z tapetami- pomysły na małą sypialnię
Ganek i Szatnia Grodzisk Mazowiecki
Sypialnia Grodzisk Mazowiecki
Meble- blog