Tani remont- Czy to w ogóle możliwe? cz.1- Łazienka

Remont kojarzy się z tonami gruzu i kłębami kurzu, ale przede wszystkim z ogromnymi wydatkami. Jednak czasem wystarczy niewielka zmiana, a wnętrze przekształca się w naszym odczuciu o 180 stopni. Czy Tani remont jest w ogóle możliwy? Poniżej prezentujemy kilka rad, jak przy niewielkich nakładach finansowych sprawić, aby ponownie miło się mieszkało w naszych sześcianach .

profesjonalna prowizorka

https://machinasnu.pl/wp-content/uploads/2018/10/78950615_xl_1920.jpg

Nie będziemy udowadniać, że malowanie płytek w łazience jest lepsze niż położenie nowych. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę , że czynności zaradcze pozwalające odwlec remont generalny w czasie są przydatne, ale nie zastąpią gruntownego przemeblowania. Jako projektant wnętrz, również jestem zdania, że na tym co na ścianach, podłodze i w murach nie należy oszczędzać. Dobry produkt w aranżacji obroni się sam i nie wymaga dodatkowych zabiegów. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy posiada 80 tysięcy zł aby wyremontować 50-metrowe mieszkanie (tak szacuje się remont w niskim standardzie w woj. mazowieckim) lub nie ma po prostu ochoty na wielomiesięczne użeranie się z ekipą i tonę gruzu.  Z myślą o takich sytuacja i paru innych przygotowaliśmy nową usługę - Lifting Mieszkania. Tani remont opiera się głównie na zastosowaniu takich sztuczek aranżacyjnych, aby wyeliminować jak największą ilość brudnych prac remontowych. Proponowane rozwiązania, w większości przypadków stosujemy w ramach tej usługi z powodzeniem i nazywamy je między sobą profesjonalnymi prowizorkami 🙂 . Wykonujemy je z wielką starannością i wierzymy, że jak na prowizorki przystało przeżyją nie jedno pokolenie 🙂

lifting łazienki

tani remont,lifting mieszkania, lifting łazienki

Już na wstępie należy wspomnieć, że działania mające na celu odmłodzenie i unowocześnienie łazienki są możliwe jedynie przy dobrym stanem technicznym pomieszczenia. Co to właściwie oznacza? Wszystkie okładziny ścienne i podłogowe muszą dobrze trzymać się podłoża, instalacją hydrauliczno-kanalizacyjna jest sprawna i szczelna.

Jeżeli te warunki są spełnione to jak najbardziej tani remont łazienki bez całego remontowego bałaganu jest możliwa.

Spoiny w płytkach

najszybciej ulegają zniszczeniu. Po latach mogą być ciemne i nieestetyczne. Usuwanie starej fugi jest konieczne gdy zaczyna pękać i się wykruszać. Powstałe ubytki szpecą, a stan fugi może wskazywać, że ten proces będzie postępował. O ile spoiny dobrze się trzymają, wystarczy je porządnie wyszorować, odgrzybić, i zakonserwować preparatem hydrofobizującym. Dzięki temu zaimpregnowana fuga nie wchłania wody, a więc także brudu. Oprócz fug mineralnych tani remont powinien obejmować również wymianę tych elastycznych, umieszczonych zazwyczaj przy wannach, brodzikach, umywalkach. Ten typ spoin najczęściej jest zagrzybiony i próba jego ratunku nie ma większego sensu.

Ceramika łazienkowa

po lata może być pożółkła, zadrapana i mieć drobne ubytki. O ile ich stan nadaje się do działań naprawczych stosujemy zestawy naprawcze przeznaczone do takich zadań. W sytuacji kiedy wanna jest bardzo zniszczona, a jej demontaż łączy się z zrywaniem obudowy można zastosować metodę "wanna w wannie" lub podjąć próbę jej odnowy za pomocą płynnego akrylu. Armaturę najczęściej należy wymienić na bardziej nowoczesną, wyposażoną w perlator lub z funkcją oszczędzania wody.

Płytki ceramiczne 

są bardzo trwałym materiałem, ale kilkunastoletnie, w modne kiedyś wzory, współcześnie są przestarzałe i niezgodne z aktualnymi trendami. Prostym i tanim sposobem na kolorystyczną odmianę jest użycie farby w modnym kolorze. Na rynku pojawiły się nowoczesne farby do płytek zawierające żywicę polimerową z bardzo dobrą przyczepność nawet do gładkich powierzchni.

Farbę do płytek na podłodze charakteryzuje się jeszcze większa przyczepność i odporność na uszkodzenia. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie tapety laminowanej, odpornej na wilgotne warunki. Nadruk na tapecie może być dowolny. Wystarczy plik .jpg o dobrej rozdzielczości. Na wydruk tapery czeka się kilka dni. Jeżeli stosujemy lifting łazienki jedynie z powodu niechęci do bałaganu, kurzy i gruzowiska, a łazienka ma nie co większy metraż, można położyć płytki na płytki. Dzięki specjalistycznym klejom takie rozwiązanie jest trwałe i nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Należy jednak pamiętać, że kubatur pomieszczenia ulegnie zmniejszeniu. Na istniejące już okładziny ceramiczne można zastosować beton dekoracyjny czy inną, ciekawą powłokę Ecomalta- http://www.urzadzamy.pl/api/embed/0_m1dr1kdu/

Meble, Akcesoria łazienkowe i dekoracje

to wisienka na torcie nowej aranżacji łazienki. Stare meble można samodzielnie odmalować(zobacz: Jak pomalować meble?), lub poddać je renowacji w naszym warsztacie. Wszystkie haczyki czy kubeczki radzimy wymienić na nowe i nie zniszczone. Dodatkowo wymiana starych i pożółkłych włączników oświetleniowych i kontaktów też jest dobrym sposobem na odświeżenie wyglądu pomieszczenia. Zazwyczaj wymiany domagają się też lustra . Po wielu latach nie są już krystaliczne i posiadają mniejsze lub większe uszkodzenia. Oświetlenie stanowi mocny punkt w aranżowaniu wnętrz. Lampy czy kinkiety potrafią robić ogromne wrażenie również w łazienkach. Dlatego tak bardzo zwracamy na to uwagę i najczęściej namawiamy na wymianę oświetlenia na jaśniejsze i bardziej korespondujące z nową aranżacją wnętrz.  Od jakiegoś czasu jest dużo nowych sprzętów łazienkowych. Jednym z nich jest parawan nawannowy, który pozwala korzystać zarówno z wanny jak i z prysznica bez zalewania podłogi. Najprostsze są jednoczęściowe – montowane do ściany i otwierające się wahadłowo. Są też parawany składające się z dwóch i więcej połączonych ze sobą zawiasami paneli.