Z naszego artykułu dowiesz się jak odnowić stare meble drewniane krok po kroku. Proces renowacji mebli jest dość czasochłonny i musi obejmować kilka etapów: przygotowanie powierzchni mebla, naprawa fizycznych uszkodzeń, naprawa ubytków za pomocą szpachlowania, odnawianie mebli lakierowanych, malowanie mebla i woskowanie. Każdą czynność musisz wykonywać niezwykle dokładnie, aby nie uszkodzić powierzchni drewna lub płyty wiórowej.
Odnawianie starych mebli
Jak odnowić stare meble drewniane?
- Odnawianie starych mebli
- Przygotowanie powierzchni mebla
- Czyszczenie mechaniczne mebli
- Czyszczenie za pomocą elektronarzędzi
- Czyszczenie chemiczne powierzchni mebli
- Odnawianie mebli lakierowanych
- Naprawa fizycznych uszkodzeń mebli
- Naprawa ubytków drewna za pomocą szpachlowania
- Naprawa tapicerki foteli, krzeseł czy kanap
- Malowanie i przecieranie mebli
- Woskowanie mebli
- Galeria odnawianie starych mebli
Wiele starych mebli jest po prostu dziełem sztuki. Wspaniałe rzeźbienia czy wysokiej jakości lite drewno spotykamy współcześnie dość rzadko. Niektóre okazy są również bardzo rzadkie, dlatego tak bardzo zależy nam na odnowieniu mebli i wykorzystaniu ich w aranżacji wnętrz. Biuro projektowe Machina Snu zajmuje się upcyklingiem, czyli przetwarzaniem mebli, w wyniku którego powstają produkty o wyższej wartości. Nasze działania to misja, dzięki której nadajemy meblom nowe życie. Wszystkie działania dokładnie planujemy, aby ten złożony i czasochłonny proces był w pełni zadowalający. Jeśli planujesz odnawianie mebla, oddaj go w ręce specjalistów z Machiny Snu. Zajmujemy się profesjonalnym odnowieniem mebli nie tylko z okolic Warszawy, ale również z całej Polski. Na stronie Renowacja Mebli Cennik znajdziesz ceny naszych usług. Możesz się z nami skontaktować przez naszą stronę kontaktową.
Warto wspomnieć, że zapytanie o ofertę jest bardzo łatwe i szybkie. Na Twoje zapytanie odpowiemy w ciągu 24 godzin. Jest to w pełni niezobowiązujące i nie wiąże się z żadnymi kosztami 🙂
Odnawianie mebli- przygotowanie powierzchni mebla
Renowacji starych mebli nie nauczymy się z blogowych wpisów. Celem naszego artykułu jest więc przybliżenie tematyki często ciężkich zadań, których się podejmujemy. Odnawianie starych mebli wymaga szczegółowego planu zawierającego poszczególne etapy prac. Meble są wykonane z różnych gatunków drewna, czasem wieloletniego. Wymaga to zatem konkretnych działań konserwatorskich, a zakres prac bywa bardzo zróżnicowany w zależności od gatunku drewna oraz planowanego efektu. Kompleksowa renowacja mebli drewnianych polega jednak na demontażu, naprawie, oczyszczeniu i finalnym wykończeniu. Oczyszczenie powierzchni mebla jest najważniejszą czynnością, która pozwoli osiągnąć zamierzony efekt. Wyróżniamy trzy metody usuwania starych powłok z drewna: czyszczenie mechaniczne, czyszczenie z użyciem elektronarzędzi oraz czyszczenie chemiczne. Warto wspomnieć, że inaczej usuwamy starą powłokę z politury, lakierowanego blatu czy okleinowego. W odmienny sposób czyścimy toczenia i rzeźbienia, zwracając uwagę na liczne wcięcia i zakamarki. Odnawianie mebli drewnianych wiąże się zazwyczaj z wykorzystaniem kilku metod usuwania starych powłok. Ze względu na różnorodność konstrukcji i elementów wykorzystujemy zazwyczaj trzy metody. Przed rozpoczęciem prac dokładnie oglądamy mebel i analizujemy jego elementy. Po pozbyciu się starej powłoki ujrzymy prawdziwą strukturę drewna i jego naturalny kolor. Istotne jest także odpylenie powierzchni mebla i odtłuszczenie. Wspomniane działania ułatwią nam podjęcie decyzji dotyczącej dalszych kroków.
Renowacja starych mebli- czyszczenie mechaniczne
Czyszczenie ręczne to jedna z najpopularniejszych metod odnawiania mebli drewnianych. Podstawowe narzędzia, które wykorzystujemy to przede wszystkim: papier ścierny, nóż stolarski, cyklina, skrobaki i wełna stalowa. Papier ścierny wykorzystujemy w początkowym i końcowym etapie prac renowacyjnych. Proces szlifowania przeprowadzamy zawsze wzdłuż włókien, czyli w stronę usłojenia. Rodzaj papieru ściernego jest określany na podstawie wielkości ziaren: im są grubsze, tym niższy jest numer papieru. Podczas odnawiania starych mebli używamy najpierw grubego i ostrzejszego papieru, a następnie wygładzamy powierzchnię drobniejszym papierem. Podczas szlifowania grubym papierem jesteśmy bardzo ostrożni, aby nadmiernie nie zedrzeć powierzchni drewna. Drugie niezbędne narzędzie to nóż stolarski służący do przycinania fornirów, podklejenia, oczyszczenia i skrobania powierzchni. Nóż stolarki jest potrzebny praktycznie na każdym etapie renowacji. Używamy noży z piły stalowej, a do ostrzenia wykorzystujemy kamień. Kolejnym narzędziem jest cyklina, czyli gładzica. Przyjmuje ona postać sprężystej blaszki zaostrzonej z jednej lub dwóch stron. Cyklinę cenimy głównie za to, że nie drze włókien drewna tak mocno, jak gruby papier ścierny. Nieodzownym narzędziem będą także skrobaki, czyli ostrza umieszczone na trzonkach. Podczas codziennej pracy wykorzystujemy także wełnę stalową, która jest elastyczna i idealnie sprawdzi się w przypadku polerowania drewna. W warsztacie mamy różne grubości wełny, które wykorzystujemy na konkretnych etapach prac.
Jak odnowić meble- czyszczenie za pomocą elektronarzędzi
Szukając w sieci frazy renowacja mebli porady, znajdziesz informację o konieczności czyszczenia z pomocą elektronarzędzi. Zaliczymy do nich głównie szlifierki i opalarki. Szlifierki sprawdzą się w przypadku dużych i jednolitych powierzchni. Zauważyliśmy, że kilkakrotnie przyspiesza pracę i zagwarantują równomierne ścieranie płaszczyzn. Podczas pracy wykorzystujemy kilka rodzajów szlifierek: taśmowe, oscylacyjne, kątowe, które dopasowujemy do konkretnych zastosowań. Opalarki wykorzystujemy natomiast głównie do usuwania starych powłok olejnych i lakierniczych. Narzędzie pozwoli na odnowienie mebla bez uszkodzenia powierzchni drewna. Wiele osób zastanawia się jak odnowić meble za pomocą opalarki. Początkowo najlepiej poćwiczyć usuwanie powłoki na próbnym elemencie. Sprawdzimy wówczas moc, która będzie wystarczająca do pracy. Powierzchni nie możemy zbytnio rozgrzać, ponieważ może to skutkować przypaleniem i nieodwracalnym przebarwieniem. Najlepiej podgrzać fragment powierzchni i podważyć lakier. Końcowym etapem pracy z opalarką jest ręczne cyklinowanie za pomocą papieru ściernego.
Odnawianie mebli drewnianych
W Machinie Snu zajmujemy się ratowaniem starych mebli, które traktujemy jak dzieła sztuki. Niektóre meble, którymi się zajmujemy, są niezwykle rzadkie, dlatego szczególnie cieszą nas efekty naszej pracy i wykorzystanie ich w projektowaniu wnętrz.
Zobacz jaki jest koszt odnawiania mebli. Zebraliśmy dla Ciebie informacje od czego zależy koszt. Podajemy też szacunkowe kwoty za renowację dla poszczególnych mebli drewnianych: kredensów, szaf, witryn, regałów, biurek, krzeseł i foteli.
Odnawianie mebli- czyszczenie chemiczne powierzchni
Jednym z najpopularniejszych produktów chemicznych są żele do czyszczenia starych powłok. Gotowe zmywacze pomogą usunąć stary lakier, politurę, farbę czy bejcę. Jak odnowić stare meble zawierające rzeźbione elementy? Właśnie z pomocą żelu, który działa powierzchniowo i rozpuści starą powłokę. Gotowy produkt możemy użyć do mebli wykonanych z litego drewna oraz do takich pokrytych okleiną. Nowoczesne żele po nałożeniu penetrują powierzchnię powłoki bez wnikania w drewno. Są więc wyjątkowo bezpieczne, ale stosuj je w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Odnawianie mebli drewnianych wymaga postępowania krok po kroku zgodnie z instrukcją na etykiecie produktu. Produkt najlepiej przetestować na mniej widocznym fragmencie mebla. Do czyszczenia z użyciem żelu niezbędna będzie także wełna stalowa, szczoteczka, szpachelka, spirytus i drobny papier ścierny. Wyróżniamy następujące etapy czyszczenia:
- nałożenie produktu za pomocą pędzla,
- odczekanie 2-3 minuty, aby produkt zaczął pracować,
- usunięcie żelu wraz z zabrudzeniami za pomocą szpachelki lub wełny,
- po wyschnięciu drewna wyczyszczenie go drobną wełną lub delikatnym papierem ściernym.
Na koniec przecieramy powierzchnię alkoholem lub acetonem w celu odtłuszczenia.
Odnawianie mebli lakierowanych
Dużym wyzwaniem podczas odnawiania starych mebli są modele pokryte lakierem. Lakierowane meble pojawiły się w okresie międzywojnia, a następnie były masowo produkowane w latach 60 i 70. Wykorzystywano wtedy bardzo twardy poliester głównie na blatach i drzwiczkach mebli. Takie zabezpieczenie nadawało meblom odporność na uszkodzenia i pozwoliło przetrwać do dziś. Odnawianie mebli tego rodzaju wymaga sporo czasu oraz dużej dawki cierpliwości. Jak odnowić meble posiadające lakier? Okazuje się, że są dwa sposoby, które mogą okazać się skuteczne. Najpierw warto spróbować gotowych zmywaczy, które rozpuszczą starą powłokę. W większości przypadków uda nam się zmiękczyć lakier i przygotować go do drugiego etapu oczyszczania. Niezbędny okaże się dobry skrobak lub cyklina oraz opalarka. Skrobak pozwoli zadrzeć powłokę i usuwać całe płaty twardej powłoki. Większość mebli z PRL jest wykonana z okleinowej płyty wiórowej, dlatego trzeba używać skrobaka bardzo ostrożnie. Użycie opalarki również wymaga precyzji i delikatności. Najlepiej wypróbuj moc narzędzia na niewidocznym skrawku mebla. Mebel wystarczy podgrzać, a następnie podważyć odchodzący lakier. Końcowym etapem oczyszczania lakieru jest delikatne szlifowanie ręczne z użyciem papieru ściernego.
Machina Snu- Meble
Nasza Klientka znalazła starą witrynę na jednym z portali ogłoszeniowych. Jej stan techniczny był całkiem dobry, jednak lata użytkowania odbiły na niej swoje piętno. Nowa właścicielka od początku miała swoją wizję na renowację: od koloru, poprzez wygląd wnętrza na gałeczkach skończywszy. Zrealizowaliśmy ją w stu procentach !
W aranżowanym mieszkaniu właściciele całkowicie nam zaufali i dali wolną rękę. Zależało im na stworzeniu oryginalnego i spokojnego wnętrza. W części sypialnianej poddaliśmy renowacji łóżko wraz z szafkami nocnymi, stare dębowe biurko i krzesło. Dodatkowo wykonaliśmy ścianę z desek oraz kinkiety.
Renowacja mebli drewnianych- naprawa fizycznych uszkodzeń
Kolejnym etapem odnawiania mebli jest pozbycie się złamań, spróchniałego drewna i szkodników. Używamy w tym celu narzędzi stolarskich takich jak różnego rodzaju młotki, wkrętaki, ściski heble i dokonujemy fizycznych napraw. Wszelkie prace tego rodzaju wymagają sporej wiedzy, wieloletniej praktyki, siły fizycznej oraz dobrego nastawienia. Biuro projektowe podczas aranżacji wnętrz dość często wykorzystuje odnowione meble, które mają unikalny charakter i dadzą wnętrzom duszę. W zakres prac wchodzi zdjęcie materiału, usunięcie gwoździ i starych wszywek. Renowacja mebli porady jasno określa, że wszelkie złamania i pęknięcia należy skleić klejem przeznaczonym do drewna. Odnawianie starych mebli wiąże się także ze wzmocnieniem ich konstrukcji, np. oparcia krzeseł. W niektórych meblach możemy znaleźć szkodniki, które należy usunąć za pomocą dostępnych środków chemicznych. Jedną z najczęściej wykonywanych czynności jest tapicerowanie, czyli pokrycie mebla nowym i nieuszkodzonym materiałem. Naszym zadaniem jest często renowacja kanapy, której nadajemy wówczas nowe życie.
Odnawianie mebli drewnianych- naprawa ubytków za pomocą szpachlowania
To jedna z najstarszych metod szpachlowania używana przez stolarzy. Okaże się przydatna zwłaszcza podczas renowacji stołu czy renowacji szafy. Metoda polega na zmieszaniu pyłu drzewnego z klejem stolarskim. Pył uzyskamy podczas szlifowania i czyszczenia drewna papierem ściernym lub szlifierką. Uzyskaną szpachlę możemy zabarwić bejcą w proszku lub skoncentrowana w płynie. Składniki należy dokładnie wymieszać i aplikować za pomocą szpachelki lub noża w ubytki i szczeliny. Zaletą domowej szpachli jest naturalny kolor spójny z meblem, łatwość wykonania oraz oszczędność. Ze względu na domieszkę kleju szpachla bardzo dobrze wiąże i wzmacnia drewno. Idealnie sprawdzi się w przypadku uzupełnienia ubytków w mniej widocznych częściach niewymagających wykończenia. Oczywiście można też użyć gotowych szpachli. Są one dostępne w różnych kolorach dopasowanych do typów drewna.
Naprawa tapicerki foteli, krzeseł czy kanap
Proces polega na naprawie lub wymianie materiału na różnych meblach. Konieczne będzie usunięcie starych gwoździ lub wszywek. Po zdjęciu materiału możemy ocenić stan wypełnienia. Błędem jest wyrzucanie zawartości wnętrza, zwłaszcza jeśli jest wypełnione trawą morską lub końskim włosiem. Jeśli w środku znajdziesz gąbkę, sprawdź, czy się nie kruszy. Przebarwienie lub nieprzyjemny zapach wypełnienia nie oznacza, że jest bezużyteczne. W wielu meblach znajdziemy pęknięcia i złamania, które należy skleić klejem do drewna. W niektórych przypadkach podczas renowacji kanapy lub innych mebli tapicerowanych konieczna jest wymiana wypełnienia na nowe. Kształt gąbki powinien być dokładnie taki sam jak w oryginale, ponieważ to pozwoli zachować styl mebla. Kolejny etap to uszycie obicia i wykrój elementów siedziska. Uszyty pokrowiec trzeba dokładnie naciągnąć na gąbkę i stelaż. Na koniec wystarczy przybić materiał na spodzie siedziska za pomocą takera.
Tapicerowanie mebli Machina Snu
Farba do renowacji mebli- malowanie i przecieranie
Obecnie trwa moda na malowane meble, ponieważ nadają się do wielu rodzajów wnętrz. Dość często wykorzystujemy takie meble podczas aranżacji wnętrz. Staramy się projektować wnętrza oryginalne, designerskie i jednocześnie praktyczne. Tradycja malowania mebli wywodzi się z XVIII wiecznej Francji. Stawiano wtedy na odcienie szarości, błękitu, słota, różu oraz zieleni. Malowanie możemy wykorzystać podczas renowacji stołu lub renowacji szafy, lub każdego innego mebla wykonanego z drewna. Chcąc odnowić drewniane meble, możemy jednocześnie nadać im lekki i nowoczesny wygląd. Przetarcia lepiej sprawdzą się na przedwojennych meblach niż na modelach produkowanych współcześnie. Odnawiając stary mebel, zyskasz również gwarancję oryginalności i pewność, że nie znajdziemy drugiego takiego egzemplarza. Stare meble malujemy najczęściej na neutralne kolory: kremowy, odcienie szarości i błękitu oraz antyczną biel. Najlepiej zmieszać dwa lub trzy odcienie farby, aby w pełni dopasować ją do drewna. Drewno najpierw dokładnie oczyść, posklejaj i wzmocnij. Nie musimy przykładać dużej uwagi do szczegółów naprawy, ponieważ farba pokryje dość małe uszkodzenia i ubytki. Mebel możemy pomalować w całości lub częściowo pozostawiając część drewnianej powierzchni. Taki zabieg sprawdzi się szczególnie w przypadku dębowego drewna, które świetnie kontrastuje z białą farbą. Do pobielenia powinniśmy wykorzystać specjalną pastę lub biały wosk, który wejdzie w pory drewna i uwidoczni słoje. Do malowania najlepiej wybrać farbę akrylową i zrobić efekt postarzenia przecierając kanty. Farba do renowacji mebli powinna pasować do stylu wnętrza.
Malowanie mebli- Machina Snu
Renowacja mebli porady- woskowanie
Najpopularniejszą techniką wykańczania starych mebli jest ich woskowanie. Wosk pozostawi powierzchnię delikatnie błyszczącą i nada jej satynowy wygląd. Dobrze zaaplikowany wosk będzie również odporny na wilgoć, mimo że nie stworzy twardej powierzchni hydrofobowej. Podkreśli również słoje i pomoże uwydatnić naturalną barwę drewna oraz wypełni pory drewna. Proces woskowania wymaga od nas trochę czasu i cierpliwości, ponieważ nie wystarczy nałożenie jednej warstwy. Dobre zabezpieczenie drewna to kilka cienkich warstw wosku. Podczas woskowania trzeba nakładać bardzo cienkie warstwy, ponieważ zbyt duża ilość sprawi, że drewno będzie tłuste i klejące. Znajdziemy wiele gotowych produktów wykonanych na bazie naturalnego wosku pszczelego. Do wyboru będziemy mieć woski bezbarwne, delikatnie koloryzujące lub całkiem kryjące. Zadaniem wosków bezbarwnych jest delikatne nawilżenie drewna i pozostawienie go w naturalnym kolorze. Do nakładania i wcierania wosku najlepiej wykorzystać lnianą szmatkę lub bawełniany skrawek materiału. Puszkę lub słoik z produktem najlepiej wcześniej ogrzać, co znacznie ułatwi aplikację. Po nałożeniu wosku powinniśmy poczekać kilka godzin i wypolerować powierzchnię miękką szmatką. Woskowanie powinniśmy powtórzyć przynajmniej 2 razy. W przypadku barwiących wosków możemy położyć na sam koniec warstwę bezbarwnego produktu, który wzmocni uzyskany efekt.
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Projekt domu w Pruszkowie- Machina Snu
Łazienki Pruszków- duża i mała łazienka 2×2
Aranżacja sypialni- kolorowe mieszkanie
Łazienka w stylu Boho- projekt Warszawa Wilanów
Łazienki- Grodzisk Mazowiecki
Nowoczesna aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią w bloku
Kuchnia z jadalnią- Pruszków
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Meble- blog