DIY- Jak odnowić lampę farbami kredowymi ?

Farba kredowa może pomóc nam w stworzeniu efektu postarzanych i zniszczonych mebli. Ja używam farb Annie Sloan. Malowanie tymi farbami jest bardzo prostym, nieskomplikowanym procesem, z którym każdy sobie poradzi. Główną zaleta farb kredowych jest fakt, że meble nie wymagają żadnego męczącego i długotrwałego przygotowania. Nie musimy usuwać wcześniejszej farby, czy zmatowić powierzchni. Dla mnie jest to duża oszczędność sił i czasu. Dodatkowo farbami kredowymi pomalujemy praktycznie każdą powierzchnię :). Zastanawiasz się jak odnowić lampę przy pomocy tych farb i wykorzystać ją w projektowanym wnętrzu? nic prostszego- poniżej podajemy przepis na udana metamorfozę. 

znalezisko za 100 zł

jak odnowić lampę,renowacja mebli,stara lampa podłogowa drewniana, czerwony abażur, w tle brudna stara ściana
jak odnowić lampę, czerwony abażur starej lampy podłogowej, W tle brudna, szara sciana

Lampe znalazłam na OLX w pobliżu mojego miejsca zamieszkania. Stała opuszczona i niechciana w garażu starszego Pana. Od razu wiedziałam, że unikatowy kształt jej abażuru to niepowtarzalny widok i unikatowy design. Nie targując się zbytnio zakupiłam lampę i przywlokłam ją do domu licząc że po renowacji uzyskam ciekawy i praktyczny element do aranżacji wnętrz. Lampa była w opłakanym stanie- brudna i nieatrakcyjna. Jak odnowić lampę i wykorzystać ją w projektowanym wnętrzu? Należy proces przemiany rozpocząć od dokładnego wyszorowania jej ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

Farbami kredowymi Annie Sloan powinno się malować z przyjemnością, dlatego jeżeli czujecie, że farba jest zbyt gęsta i pędzel lepi się do powierzchni należy dodać odrobinę wody- tak, aby uzyskała konsystencję jogurtu. Przed malowaniem należy dokładnie wymieszać farbę aby pigmenty w niej zawarte dobrze się połączyły.

Malowanie tkaniny abażuru

jak odnowić lampę, malowanie abażuru, farby kredowe Annie Sloan, czerwony abażur leży w warsztacie, początek malowania na kolor biały Old Whitejak odnowić lampę, malowanie abażuru, farby kredowe Annie Sloan, Aubusson Blue, abażur leży na drewnianej podłodze pomalowany na kolor białymjak odnowić lampę, malowanie abażuru, farby kredowe Annie Sloan, Aubusson Blue, abażur leży na podłodze pomalowany na kolor niebieski, w tle drewniany stół
jak odnowić lampę, malowanie abażuru, farby kredowe Annie Sloan, czerwony abażur leży w warsztacie, początek malowania na kolor biały Old White, część abażury jest już pomalowana na kolor białyjak odnowić lampę, malowanie abażuru, farby kredowe Annie Sloan, Aubusson Blue, abażur leży na podłodze w trakcie jego malowania, obok leży puszka z farbą i pędzel, w tle drewniany stół

Farbami kredowymi Annie Sloan można malować praktycznie wszystkie powierzchnie- tkaniny również :). Postanowiłam nie egzaminować swoich umiejętności krawieckich i pomalować tkaninę abażuru farbą. Docelowy kolor zewnętrzny miał być ciemno niebieski Aubusson Blue, a wnętrze lampy białe Old White. Aby stworzyć barierę, dzięki której kolory nie będą się mieszać, w pierwszej kolejności użyłam bezbarwnego lakieru w sprayu. Gdy zabezpieczyłam materiał przed przesiąkaniem, mogłam nałożyć pierwszą warstwę farby w kolorze Old White. Do malowania użyłam pędzla okrągłego z naturalnym włosiem- łatwiejszy w prowadzeniu, czyszczeniu i pozostawia milsze dla oka smugi, które zaczynają być widoczne po nałożeniu wosku. Ponieważ farby kredowe bardzo szybko schną, po godzinie mogłam zacząć nakładać kolor niebieski. 

Jeżeli pojawi się problem, że farba nie schnie tak szybko jak byście tego oczekiwali to można pomóc sobie suszarką. Należy przy tym zachować ostrożność, ponieważ przy nałożeniu grubej warstwy farby szybkie schnięcie wywoła pękanie farby. Podczas naturalnego tępa schnięcia, na farbie zaczną pojawiać się sińce i zacieki- nich Was to nie martwi. Po całkowitym wyschnięciu kolor się wyrówna.

Jak odnowić lampę- abażur w dalszej kolejności? Farby kredowe nie posiadają same w sobie żadnej warstwy zabezpieczającej. Należy taką powłokę stworzyć poprzez użycie wosku lub lakieru. Osobiście jestem wielkim fanem wosku i efektu miękkości jakie daje meblom. Dlatego i tym razem zabezpieczyłam farbę woskiem bezbarwnym Soft Wax Clear Annie Sloan.

  

Renowacja Machina Snu

Renowacja Mebli
Renowacja mebliPrzykładowe realizacje

W Machinie Snu zajmujemy się ratowaniem starych mebli, które traktujemy jak dzieła sztuki. Niektóre meble, którymi się zajmujemy, są niezwykle rzadkie, dlatego szczególnie cieszą nas efekty naszej pracy i wykorzystanie ich w projektowaniu wnętrz.

Renowacja Mebli Cennik
Renowacja CennikSprawdź!

Zobacz jaki jest koszt odnawiania mebli. Zebraliśmy dla Ciebie informacje od czego zależy koszt. Podajemy też szacunkowe kwoty za renowację dla poszczególnych mebli drewnianych: kredensów, szaf, witryn, regałów, biurek, krzeseł i foteli.

Odnawianie mebli
Odnawianie mebliZobacz jak to zrobić
Proces renowacji mebli jest dość czasochłonny i musi obejmować kilka etapów: przygotowanie powierzchni mebla, odnowienie mebli lakierowanych, naprawa fizycznych uszkodzeń, naprawa ubytków za pomocą szpachlowania, malowanie mebla i woskowanie.

przyszedł czas na drewnianą podstawę

jak odnowić lampę, drewniana podstawa lampy w kolorze drewna stoi na podłodze, w tle biała ściana i stary drewniany kufer
jak odnowić lampę, podstawa lampy podłogowej pomalowana na czarno, na podłodze leży puszka z farbą i pędzel, w tle stary drewniany kufer
jak odnowić lampę, pędzel ubrudzony szarą farbą, puszka farby kredowej Annie Sloan kolor Graphite, w tle pomalowana na szaro podstawa lampy podłogowejjak odnowić lampę, podstawa lampy podłogowej leży na stole w warsztacie, kolor styl styl vintage, widoczne liczne zadrapania i przetarcia, w tle puszki z pędzlami

Lampa  miała być mocno przecierana. Chciałam aby miejscami był widoczny kolor szary prawie czarny i niebieski. Jak odnowić lampę aby nadać jej charakter vintage? Zaczęłam od nałożenia pierwszej warstwy w kolorze Graphite. Była to dolna warstwa i nie zależało mi na nieskazitelnie gładkiej powierzchni, dlatego mogła pozwolić sobie na niedbalstwo :). Gdy kolor Graphite przesechł, tylko punktowo nałożyłam niebieski Aubusson Blue ( ten sam co kolor abażuru). Zależało mi aby pojawiał się przy przetarciach jedynie w kilku miejscach. Jako kolor ostateczny wybrałam French Linen. Przetarcia należy wykonywać dopiero gdy wszystkie warstwy farby będą całkowicie suche. Większość dużych zadrapań robiła cykliną stolarską. Przed nałożeniem wosku, całą podstawę przeszlifowałam gąbką ścierną Anie Sloan o drobnej ziarnistości. Na koniec lampę zabezpieczyłam woskiem bezbarwnym, a w zagłębienia dodałam dla efektu postarzenia wosk ciemnyWosk ma konsystencję gęstej pasty, dlatego jego aplikacja nie przysparza większych trudności. Wystarczy wetrzeć go w farbę przy pomocy bawełnianej ściereczki lub pędzla. Nadmiar ciemnego wosku usuwam nakładając kolejną warstwę wosku bezbarwnego.  Bawełniane ściereczki lub papierowy ręcznik przydadzą się do ściągania nadmiaru pasty. 

Zakupy w pasmanterii

jak odnowić lampę, lampa w stylu vintage, szara z licznymi przetarciami, niebieski abażur, widoczny kawałek liściastej rośliny, w tle ładny widok przez oknojak odnowić lampę, klej gutermann leży na stole, tubka jest już częściowo wyciśnięta
jak odnowić lampę, lampa w stylu vintage, szara z licznymi przetarciami, niebieski abażur, widoczny kawałek liściastej rośliny, w tle ładny widok przez oknojak odnowić lampę, klej gutermann leży na stole, tubka jest już częściowo wyciśnięta

Lampa bez pasmanteryjnej dekoracji prezentowała się dość smutno. Niewielkie zakupy w hurtowni pozwolimy odpowiednio ubrać główną bohaterkę. Wszystkie tekstylne dekorację przykleiłam klejem Gutermann. Ten z opisem HT2 jest odrobinę bardzie wytrzymały na działanie wody.

Kopciuszek na balu 🙂

jak odnowić lampę,renowacja mebli, mieszkanie boho, Lampa_fotel_przedwojenny

Efekt końcowy na tyle spodobał się mojej klientce, że po zakończeniu sesji fotograficznej postanowiła ją zatrzymać. Lampa została stałym elementem aranżacji pokoju i już ze mną nie wróciła :). 

Bardzo serdecznie dziękuję, że zechcieliście wejść na mojego bloga i dotarliście do końca opowieści o kopciuszku. Prawdziwa historia z Happy endem :).

galeria

Nasze realizacje

SPRAWDŹ JE!
ZOBACZ Cennik

Meble- blog