Jeśli posiadamy małe mieszkanie, musimy przystać na kompromisy aranżacyjne, które pozwolą nam tak zagospodarować przestrzeń, by zwiększyć jej użyteczność, a zarazem zachować satysfakcjonujące efekty estetyczne. Jednym z takich kompromisów jest salon z jadalnią. Odpowiednio zaprojektowany mały salon stanie się miejscem, w którym chętnie będziemy spędzać czas z najbliższymi, spożywając przygotowane razem posiłki czy relaksując się po dniu wytężonej pracy. Na naszym blogu wnętrzarskim podpowiadamy, jak urządzić przytulny salon z jadalnią w małym mieszkaniu.
Pomysł na mały salon z jadalnią – wybór stylu
Przytulny salon z jadalnią
- Pomysł na mały salon z jadalnią – wybór stylu
- Salon z jadalnią w małym mieszkaniu – pomysł na wielofunkcyjność
- Jak urządzić przytulny salon z jadalnią? Meble do strefy jadalnianej
- Jak umeblować mały salon z jadalnią? Meble do strefy wypoczynkowej
- Salon z jadalnią w małym mieszkaniu – oświetlenie
- Pomysł na przytulny salon z jadalnią – dodatki
- Wąski salon z jadalnią, czyli aranżacyjne wyzwanie
- Przytulny salon z jadalnią – inspiracje dla Ciebie
- FAQ- Przytulny salon z jadalnią w małym mieszkaniu
- Zdjęcia- przytulny salon z jadalnią
Ciekawy projekt mieszkania warto zacząć od wyboru swoistej ramy stylistycznej, która do pewnego stopnia zdeterminuje nasze późniejsze wybory aranżacyjne w poszczególnych pomieszczeniach, np. w salonie z jadalnią. Jeśli, przykładowo, zdecydujemy się zaprojektować mieszkanie w stylu loftowym, oddziaływanie tego stylu powinno wpłynąć na rozwiązania stylistyczne, np. w zakresie wyboru mebli, które przyjmiemy w naszym przytulnym salonie. Poszczególnych stylów nie należy przy tym traktować jako zespołu bezwzględnie obowiązujących norm – aby projekt salonu nas zadowolił, powinniśmy świadomie zestawiać style ze sobą, poszukując nowych, oryginalnych aranżacji.
Salon z jadalnią w małym mieszkaniu – pomysł na wielofunkcyjność
Naszym podstawowym zadaniem w trakcie tworzenia projektu wnętrz i aranżacji salonu z jadalnią jest odpowiednie połączenie dwóch odmiennych pod względem pełnionych funkcji stref: wypoczynkowej i jadalnianej. Realizując to zadanie, musimy zdecydować, w jaki sposób wyróżnić obydwie strefy, aby zachowały estetyczną autonomię. Wybór odpowiednich „wyróżników” powinien zależeć od wielkości pomieszczenia. Jeśli dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią, możemy wykorzystać np. specjalny parawan czy ażurową ściankę, czyli dodatkowy element, który pozwoli nam odgrodzić od siebie strefy.
Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie kształtu pomieszczenia – obydwie strefy mogą znaleźć się w różnych jego częściach. W sytuacji, gdy chcemy zaprojektować przytulny salon z jadalnią w pomieszczeniu na tyle małym, że odgrodzenie stref za pomocą dodatkowych elementów jest niemożliwe, powinniśmy wyeksponować poszczególne części pokoju za pomocą elementów wykończeniowych i mebli. Warto np. skorzystać w obydwu strefach z nieco innej kolorystyki czy też wyeksponować jedną z nich przy użyciu dywanu.
Jak urządzić przytulny salon z jadalnią? Meble do strefy jadalnianej
Najważniejszym elementem strefy jadalnianej jest stół. Jego wybór zależy przede wszystkim od liczby domowników oraz od tego, jak często zamierzamy z niego korzystać. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia i niewiele czasu spędzamy w mieszkaniu, względy praktyczne mogą zejść na drugi plan, a naszym priorytetem powinien stać się unikalny design. Jeśli zaś mamy dużą rodzinę i chcemy spędzać z nią jak najwięcej czasu, należy postawić na praktyczność i funkcjonalność.
Wybierając stół do małego salonu z jadalnią, musimy pamiętać o ograniczeniach przestrzennych. Z pewnością dobrym pomysłem będzie zakup stołu rozsuwanego – takiego, którego walory praktyczne ujawnią się w przypadku specjalnych okazji, np. gdy odwiedzą nas goście. Co ważne, na co dzień stół rozsuwany pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca. Jako że salon z jadalnią łączy w sobie dwie strefy pełniące różne funkcje, warto zadbać o to, by stół nie zdominował całości aranżacji. Zakupując konkretny produkt, powinniśmy zatem postawić na lekkość i nowoczesność. Równie ważnym elementem strefy jadalnianej są krzesła. Należy dobrać je w taki sposób, by zapewnić siedzącym przestrzeń wystarczającą do komfortowego spożywania posiłków. Jeśli chodzi o rozwiązania estetyczne, dużą popularnością cieszy się ostatnio dobór różnych krzeseł – nienależących do jednego kompletu. Jeśli uważamy takie rozwiązanie za przesadną ekstrawagancję, możemy również np. wybrać krzesła z jednego kompletu, ale w różnych kolorach.
Jak umeblować mały salon z jadalnią? Meble do strefy wypoczynkowej
Ppraktyczny salon z jadalnią w małym mieszkaniu musi mieć odpowiednio zaprojektowaną strefę wypoczynkową. Jej centrum możemy uczynić wygodną sofę, dzięki której odpoczniemy po dniu ciężkiej pracy. W przypadku niewielkiej przestrzeni warto postawić na sofę narożną – pozwoli ona zagospodarować trudno dostępne części pomieszczenia.
W strefie jadalnianej można również umieścić komodę, w której przechowamy najpotrzebniejsze rzeczy. Komoda może nam również posłużyć jako środek ekspozycji elementów dekoracyjnych. Jeśli uważamy, że komoda zajmie w naszym salonie z jadalnią zbyt dużo miejsca, możemy zdecydować się na zakup szafki RTV, bądź meblościanki. Warto pamiętać, że z uwagi na niewielki metraż nie powinniśmy przesadzać z liczbą mebli. W przeciwnym razie pomieszczenie może sprawiać wrażenie zagraconego.
Salon z jadalnią w małym mieszkaniu – oświetlenie
Źródła światła w salonie z jadalnią pozwolą nam ożywić przestrzeń i wyeksponować w niej wybrane przez nas elementy. Projektując pomieszczenie, powinniśmy skorzystać z trzech rodzajów oświetlenia: ogólnego, kierunkowego i dekoracyjnego. Oświetlenie ogólne np. w postaci lamp sufitowych najlepiej umieścić nad stołem lub w okolicy sofy – chodzi w tym przypadku o oświetlenie całych stref – jadalnianej i wypoczynkowej.
Światła kierunkowe posłużą nam do wyróżnienia poszczególnych elementów wystroju. Jeśli dysponujemy ciekawymi dekoracjami, które chcemy wyeksponować, warto skierować na nie światło lamp kierunkowych. Z kolei lampy dekoracyjne same w sobie stanowią estetyczne dodatki, które sprawią, że wnętrze nabierze nietuzinkowego charakteru.
Pomysł na przytulny salon z jadalnią – dodatki
Główna zasada, którą powinniśmy kierować się, wybierając dodatki do małego i przytulnego salonu z jadalnią, głosi: mniej znaczy więcej. Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych w przypadku aranżacji niewielkich mieszkań jest nagromadzenie zbyt wielu dodatków, które ograniczają przestrzeń i sprawiają, że staje się ona optycznie mniejsza. Aby ograniczyć ryzyko zagracenia pomieszczenia, warto postawić na takie dodatki, które, oprócz tego, że wyglądają estetycznie, spełniają określoną funkcję, np. służą do przechowywania przedmiotów. Unikajmy zawalania małej przestrzeni dużą ilością bibelotów, które tylko wprowadzają do przestrzeni chaos i są siedliskiem kurzu. Proste formy i duże rozmiary dodatków, przy zachowaniu ich małej ilości, wpływają na pozytywny odbiór przestrzeni salonu i komfort użytkowania w przyszłości.
Ceny projektów wnętrz
Sprawdź jakie elementy składają się na koszt projektu. Na stronie znajdziesz praktyczne wskazówki w jaki sposób negocjować i obniżyć ceny.
Postanowiliśmy stworzyć mały poradnik na temat cen projektów mieszkań w zależności od ich metrażu. Sprawdź ile będzie kosztował projekt Twojego mieszkania.
Jeśli jesteś zainteresowany jaki jest koszt architekta, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim informacje o aktualnych cenach oraz sposobach współpracy.
Wąski salon z jadalnią, czyli aranżacyjne wyzwanie
Warto wspomnieć jeszcze o pewnym szczególnym przypadku niewielkiego salonu z jadalnią, który stanowi wyzwanie aranżacyjne nawet dla doświadczonych projektantów. Chodzi mianowicie o salon z jadalnią w małym mieszkaniu znajdujący się w długim, wąskim pomieszczeniu. W pomieszczeniu tego rodzaju warto zastosować kilka sztuczek, które pozwolą poszerzyć optycznie przestrzeń. Jedną z nich jest pomalowanie krótszych ścian ciemnym kolorem, zaś dłuższych jasnym – w ten sposób pokój wyda się nam przestronniejszy. Kluczowe jest również – podobnie jak poprzednio – odpowiednie wydzielenie stref.
W przypadku wąskich pomieszczeń możemy ustalić między nimi wyraźne granice. Prawdziwym wyzwaniem dla projektanta wnętrz jest ponadto właściwe oświetlenie wąskiego i długiego pokoju. Niekiedy zdarza się, że mamy do czynienia z niekorzystnym rozkładem okien – takim, w którym okna zlokalizowane są wyłącznie na jednym z krótkich boków pokoju. W konsekwencji przeciwległa część wąskiego salonu jest niedostatecznie oświetlona. Warto w takiej sytuacji zakupić dodatkowe światła oraz zdecydować się na zakup jasnych elementów wystroju. Należy więc pamiętać, aby tego typu kwestie ustalić już w trakcie projektowania mieszkania online.
Przytulny salon z jadalnią – inspiracje dla Ciebie
Przytulny salon z jadalnią w małym mieszkaniu
FAQ- Machina SnuCzy zajmujecie się projektowaniem wnętrz takich jak salon z jadalnią?
Jak skontaktować się z Wami w sprawie projektu?
W celu zdobycia szczegółowych informacji o naszej ofercie warto skontaktować się z nami za pomocą specjalnego formularza, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Na każde pytanie dotyczące przyszłego projektu odpowiadamy w ciągu 24 godzin.
Czy konsultacja w sprawie aranżacji salonu z jadalnią jest bezpłatna?
Oczywiście – wstępne konsultacje z naszymi konsultantami nie są związane z opłatami, podobnie jak wykorzystanie naszego formularza zgłoszeniowego.
Jaka jest cena aranżacji salonu z jadalnią?
Koszt projektu zależy od wielkości pomieszczenia oraz wybranego pakietu cenowego. Szczegółowe informacje dotyczące cen znaleźć można na naszej stronie internetowej: Projektowanie Wnętrz Cennik.
Zdjęcia- przytulny salon z jadalnią
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Aranżacja mieszkania w bloku – Warszawa Praga
Projekt domu w Pruszkowie- Machina Snu
Łazienki Pruszków- duża i mała łazienka 2×2
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Sypialnie z tapetami- pomysły na małą sypialnię
Salon Grodzisk Mazowiecki
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Projektowanie salonu
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Jak urządzić przytulny salon z jadalnią w małym mieszkaniu?
Jak urządzić przytulny salon- inspiracje
Jak urządzić mieszkanie 50 m Projekt Wnętrz Warszawa Ursynów