Mawia się, że piękno tkwi w prostocie – z pewnością zgodzą się z tym miłośnicy stylu minimalistycznego. To wyjątkowe przestrzenie, których aranżacja wymaga dużego wyczucia. Nie wiesz, jak urządzić minimalistyczną łazienkę? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie elementy są charakterystyczne dla nurtu minimalizmu.
Jakość, nie ilość
Gładkie, niemal bezspoinowe powierzchnie to element rozpoznawczy stylu minimalistycznego. Postaw na wielkoformatowe gresy, aby stworzyć bazę minimalistycznej łazienki. Fot. Domni.pl.
To hasło przewodnie minimalizmu we wnętrzach. W stylu minimalistycznym nie potrzebujemy zbyt wielu kolorów i wzorów: wybierzmy jeden lub dwa odcienie jako główny motyw, stanowiący bazę aranżacji. Minimalistyczna paleta kolorów skłania się ku stonowanym, łagodnym odcieniom. Świetnie odnajdą się tu biel i beże, szarość - od gołębiej, po nasycony antracyt, czerń, a także inne, złamane i zgaszone odcienie. Minimalistyczne nie musi jednak oznaczać „nudne”. Do stworzenia prostych, ale zachwycających aranżacji możemy wykorzystać rysunek naturalnego kamienia, np. marmuru lub trawertynu. Jeśli wolimy nowoczesne powierzchnie, postawmy na niskoporowaty beton, np. w formie wielkoformatowego gresu.
Minimalizm nie toleruje tandety i niedoróbek – w prosto urządzonym wnętrzu wszystkie błędy realizacyjne będą o wiele bardziej widoczne. Tu nie ma miejsca na krzywe fugi, rozmazany silikon czy pęczniejące od wilgoci szafki. Sprawdzona, dokładna ekipa wykończeniowa i materiały wysokiej jakości będą podstawą zachwycającej, minimalistycznej realizacji.
Gładkie, niemal bezspoinowe powierzchnie to element rozpoznawczy stylu minimalistycznego. Postaw na wielkoformatowe gresy, aby stworzyć bazę minimalistycznej łazienki. Fot. Domni.pl.
Kafelki do minimalistycznej łazienki
Płytki w stylu minimalistycznym do łazienek to najczęściej modele gładkie lub z delikatną strukturą. Wśród popularnych trendów ceramicznych dominują obecnie wielkie formaty – płytki w rozmiarze powyżej 60 cm sprawdzają się nawet w małej łazience. Jednolita powierzchnia bez widocznych podziałów optycznie powiększy przestrzeń i doda łazience luksusowej elegancji.
Warto zwrócić uwagę na formaty kafli 60x120 cm lub 120x120 cm. To nowy segment ceramicznych materiałów wykończeniowych, który oferuje niespotykane dotąd możliwości kreacji wnętrz. Z kwadratowych i prostokątnych elementów z tej samej serii produktów możemy stworzyć aranżacje oparte na geometrycznych kompozycjach. Kafle w dużym formacie optycznie poprawiają proporcje pomieszczenia. Odpowiednio ułożone mogą sprawić, że łazienka wyda się bardziej przestronna, wyższa, lub szersza. Płytki wielkoformatowe są też świetną alternatywą dla drogich płyt kamiennych czy konglomeratów. Łatwo utrzymamy je w codziennej czystości dzięki minimalnej ilości fug. Dopracowane wzornictwo oferuje doskonałe odwzorowanie naturalnych marmurów, drewna i modnego betonu.
Gresy wielkoformatowe w wielu modnych wariantach dostępne są w sklepie internetowym Domni.pl. Oprócz bogatej gamy ceramiki wykończeniowej, na platformie znajdziemy również produkty, ułatwiające wyposażenie minimalistycznej łazienki.
Gładkie, niemal bezspoinowe powierzchnie to element rozpoznawczy stylu minimalistycznego. Postaw na wielkoformatowe gresy, aby stworzyć bazę minimalistycznej łazienki. Fot. Domni.pl
Ciekawym pomysłem na stworzenie minimalistycznej aranżacji są jednolite, gładkie kafle, np. białe lub beżowe, zestawione ze strukturalnym dekorem w tym samym odcieniu. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie, aby wprowadzić delikatną grę światła i cienia na powierzchniach o zróżnicowanej fakturze.
Białe kafle w wariantach gładkich i ze strukturą spięte czarnymi akcentami – jest minimalistycznie,ale z pewnością nie wieje tu nudą. Fot. Ceramika Paradyż
Co z oczu, to z serca
Wszystko, co można w łazience ukryć, chowamy do szafek. Do absolutnego minimum ograniczamy ilość otwartych półek w łazience. Z pewnością wymaga to sporej samodyscypliny, ale zachowanie porządku pozwoli nam w pełni doceniać walory aranżacji. Wybierzmy minimalistyczne szafki i szuflady o prostych frontach, z mechanizmami push to open lub z ukrytym uchwytem.
Sprawdzą się tu również zabudowy meblowe na wymiar – maksymalnie wykorzystamy potencjał nawet małego, nieustawnego pomieszczenia. Meble w stylu minimalistycznym lekko wpisują się w tło aranżacji i nie przytłaczają wnętrza.
Jak urządzić łazienkę z wanną w stylu minimalistycznym? Wybierz kafle ścienne i podłogowe w tym samym kolorze i dodaj nasycony, kontrastowy odcień. Połączenie beżu i czerni wygląda świeżo i nowocześnie. Fot. Domni.pl
Ciekawym pomysłem na stworzenie minimalistycznej aranżacji są jednolite, gładkie kafle, np. białe lub beżowe, zestawione ze strukturalnym dekorem w tym samym odcieniu. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie, aby wprowadzić delikatną grę światła i cienia na powierzchniach o zróżnicowanej fakturze.
Prysznic czy wanna? Co do minimalistycznej łazienki?
Prysznic w minimalistycznej łazience możemy urządzić według własnych upodobań: z brodzikiem, lub bez. Wiele osób decyduje się na proste kabiny walk-in: ścianki w prostych profilach czy na wsporniku. To świetne rozwiązanie do małej łazienki w bloku – nie zajmuje wiele miejsca i tworzy komfortową, łatwą w utrzymaniu czystości przestrzeń kąpielową. Wybór kabiny bez brodzika wiąże się jednak z koniecznością stworzenia odwodnienia w posadzce lub ścianie. Podłoga w kabinie bez brodzika musi zapewnić odpowiednie odprowadzenie wody – nachylenie poziomu posadzki skierowane w stronę odpływu powinno wynosić co najmniej 2.5% w stosunku do reszty pomieszczenia. Ważna jest również prawidłowo wykonana hydroizolacja podłogi i ściany w kabinie kąpielowej.
Zwolennikom bardziej klasycznych rozwiązań polecamy płaski brodzik, który można licować z poziomem kafli podłogowych. Dobrze wpisuje się w skromną estetykę łazienki i sprawdza wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania odpływu posadzkowego ze spadkiem. Do płaskich brodzików stosujemy niższe, dopasowane syfony, które zapewnią bezpieczne odprowadzenie wody.
Co w przypadku, gdy jednak wolimy wannę? Nie musimy rezygnować z relaksujących kąpieli z pachnącą pianką. Nawet w bloku możemy urządzić minimalistyczną łazienkę z wanną. Świetnie odnajdzie się tu klasyczna, prostokątna wanna do zabudowy.
Modny rysunek wielkoformatowych płytek imitujących kamień został ciekawie złagodzony gładką szarością i elementami czerni. Zadbaj o spójność aranżacji – niski, czarny brodzik doskonale komponuje się z kabiną w tym samym kolorze. Fot. Domni.pl
Urządzenie łazienki w stylu minimalistycznym to kreatywne wyzwanie, które może końcowym efektem wprawić w zdumienie. Szukając inspiracji warto posiłkować się pomysłami zawartymi w galerii wnętrz, które bez problemu znaleźć można na stronach internetowych związanych z wyposażeniem wnętrz, ciekawych blogach pracowni projektowych czy w serwisach społecznościowych.
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Projekt domu w Pruszkowie- Machina Snu
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Projekt łazienki w bloku i małe WC- Warszawa Wola
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Wąska Łazienka z wanna- jak ją zaprojektować?
Projekt domu w Grodzisku Mazowieckim- Machina Snu
Aranżacja sypialni- kolorowe mieszkanie
Projektowanie łazienek
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Łazienka w stylu skandynawskim- inspiracje, aranżacja i pomysły
Aranżacja i projekt małej łazienki z prysznicem – Warszawa Mokotów
Projekt łazienki w bloku i małe WC- Warszawa Wola