Caga Tió
Caga Tio czyli..., nie uwierzycie, srający pieniek 🙂 . Zwyczaj kataloński. Łaskawie nazywany też Tió de Nadal, czyli pieńkiem bożonarodzeniowym. Zaczynając od 8 grudnia, drewniany pieniek z wymalowaną uśmiechniętą buzią, co wieczór przykrywa się czerwonym kocykiem i dokarmia bakaliami aż do Wigilii. Wtedy dzieci, które przez dwa tygodnie dbały, by pieniek nie zmarzł i nie zgłodniał, okładają go patykami, dodatkowo zachęcając do wysiłku piosenką. Ewidentnie przemiana materii drewnianych pieńków wychodzi naprzeciw tej tradycji, bo w dzień Bożego Narodzenia, pieniek odwdzięcza się za opiekę słodyczami i bakaliami. Smacznego!
El caganer
Człowiek ze spuszczonymi majtkami, robiący kupę, może być świąteczną dekoracją jedynie w Katalonii! 😀 Pochodzi z epoki baroku, jest jednak bardzo popularny i teraz. Często przedstawia się tak celebrytów, polityków, czy sportowców. Jest symbolem urodzaju, ale i podobno faktu, że niezależnie od majątku i pochodzenia, jesteśmy wszyscy równi. Postawiony w bożonarodzeniowej szopce przynosi szczęście 🙂 .
Koziołek bożonarodzeniowy
Popularny w całej Skandynawii. Znamy go najlepiej dzięki corocznej obecności w około świątecznej ofercie pewnej sieci sklepów meblowych. Słomiany koziołek, pochodzący zapewne od postaci diabła, jeszcze w XVIII wieku rozdawał prezenty w wigilijny wieczór. Od kiedy zadanie to przejął Święty Mikołaj, służy jedynie za świąteczną ozdobę. Niekiedy naprawdę imponującą, jak ten wystawiany co roku w szwedzkim Gavle, mierzący 13 metrów i kończący życie spektakularnie, w płomieniach.
Świąteczny Ogórek 🙂
Tradycja niemiecka. Bombkę w kształcie ogórka wiesza się na choince, tak by było trudno ją znaleźć, za to zazwyczaj niezbyt wysoko – by dać szansę dzieciom. Dziecko, któremu się to uda jako pierwszemu, dostaje dodatkowy prezent i ma zapewnione szczęście przez cały nadchodzący rok!
Karavaki
Karavaki czyli świąteczny statek. Zwyczaj grecki, sięgający dużo dalej w przeszłość niż bożonarodzeniowa choinka. Żony rybaków i marynarzy, widząc powracający statek, na znak radości dekorowały mały model statku, czy żaglówki. Ostatnio karavaki na nowo zyskują popularność. 6 grudnia (Święty Mikołaj poza swoją najbardziej znaną rolą jest jeszcze między innymi patronem żeglarzy i greckiej marynarki) greckie rodziny dekorują je lampkami, wstążkami i świecidełkami. Umieszczony w honorowym miejscu, statek zostaje tam aż do Trzech Króli
Choinka w pajęczynach
Raptem przez miedzę, jednak mało u nas znana. Choć może kojarzyć się raczej z Halloween, choinka ozdobiona srebrnymi i złotymi pajęczynami oraz pająkami, jest na Ukrainie dekoracją bożonarodzeniową. Wiąże się z nią wzruszająca legenda. W chatce ubogiej wdowy wyrosła kiedyś przez podłogę mała choineczka. Rodzina była zbyt biedna, by móc ją jakkolwiek przyozdobić na Święta, i w wigilijny wieczór dzieci poszły spać smutne. Jednak kiedy zbudziły się rano, pajęczyny na choince lśniły w słońcu jak najpiękniejsze złote i srebrne ozdoby, w które według legendy się potem zamieniły. Rodzinie więc od razu zaczęło się lepiej powodzić, czego i nam życzę!
Nasze realizacje
SPRAWDŹ JE!Nowoczesna aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią w bloku
Kuchnia z jadalnią- Grodzisk Mazowiecki
Salon Grodzisk Mazowiecki
Aranżacja i projekt małej łazienki z prysznicem – Warszawa Mokotów
Sypialnie z tapetami- pomysły na małą sypialnię
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Projekt łazienki w bloku i małe WC- Warszawa Wola
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Projektowanie Wnętrz
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m – projekt Warszawa Ursus
Projekt domu w stylu wiejskim- Warszawa Targówek
Eklektyczne wnętrza- projekt domu Warszawa Bielany
Dom rustykalny – projekt wnętrz Warszawa Ursynów
Projekt domu nowoczesnego – Warszawa Wilanów
Łazienka w stylu skandynawskim- inspiracje, aranżacja i pomysły
Jak urządzić przytulny salon z jadalnią w małym mieszkaniu?
Aranżacja i projekt małej łazienki z prysznicem – Warszawa Mokotów